Scheidsrechters in het Nederlandse betaald 20 Voetbalscheidsrechters zijn meer dan ooit bekende Nederlanders. Dat vergroot de populariteit van het vak onder de jeugd, maar leidt óók tot achterdocht, jaloezie en conflicten. Vandaag deel 1 van een tweeluik: de scheidsrechter als popster. Column SJOERD MOSSOU Dat was gemakkelijker, opperde hij, want in het midden van ons veldje ligt een trampoline in de grond. Het gras ligt er als het ware omheen gedra peerd: dat is lastig zaaien en nog lastiger maaien. Toch maar niet gezwicht natuurlijk. Ik gunde onze nationale kunstgraspaus Jan Smit niet het zoet van een onnodig eigen doelpunt. En nog los daarvan: mijn vrienden zouden me genadeloos hebben weggehoond - en terecht. We hebben in deze krant te veel stukjes over kunstgras geschreven om ongezien weg te komen met een plastic voortuin. (Vanmiddag ga ik heel burgerlijk het gras bijknippen, als een kneus op mijn buik liggend, half op de trampoline en half in het struikgewas.) die jaren is de kunstgrasdiscussie beslecht, nadat gisteren ook PEC Zwolle aankondigde zijn veld te gaan vervangen, speciaal ter ere van de 110de verjaardag van de club. Eerder deden RKC, VVV en ADO Den Haag het zelfde. Sparta volgt vol gend jaar, in de Keuken Kampioen Divisie spelen Almere City, FC Dordrecht en Jong PSV al een tijdje weer op natuurgras, en Cambuur komt er ook aan. In de eredivisie blijft al leen Heracles nog over, de hardnekkige grondlegger van het probleem. Eeuwig trouw zijn ze daar aan de firma Ten Cate, een bedrijf dat ook het amateur voetbal overspoelde met stinkende autobanden korrels. Op topniveau is het experiment voorgoed mis lukt. In Europa wordt in geen enkele serieuze competitie op kunstgras gespeeld, wel op vaak prachtige hybridevelden, kwalitatief veel beter dan het al lang achterhaalde kunstgras. Het was meer dan alleen een romantische of emotionele kwestie. De overvloed aan kunstgras in Nederland morrelde aan de essentie van de sport. Het maakt het spel op geen enkele manier aantrekkelijker, beter of eerlijker, integendeel juist. De zogenaamde 'innovatie' diende uitsluitend een economisch doel. Het bood clubs de mogelijk heid om twee Bulgaarse linksbacks te kopen in plaats van eentje - en vooruit: de businessclub kon er ook een potje op spelen. Alleen in het amateurvoetbal woedt nog een kunstgrasdiscussie, maar dat is een andere. Die gaat veel meer over de gezondheidsrisico's, over de enorme aanslag op het milieu, met al die duizen den kilometers niet recyclebaar plastic en rubber. Ik kan u geruststellen: dit is mijn een-na-laatste stukje ooit over kunstgras. We hebben gewonnen, om het plat en populair te zeggen, bovenal dankzij al die voetballers, voetbalmensen en supporters die zich hard maakten voor de zaak. Het was een klein zaakje misschien, zeker in het licht van de huidige tijd, maar dat geldt voor de meeste dingen. De vlag kan uit. Over een tijdje nog één keer He racles genadeloos fileren, dan is het - eindelijk - mooi geweest met dat kunstgras. Heracles is nog over, de hardnekkige grondlegger van het probleem Lucratief contract Van Dijk Oproep Grol aan politiek Bas Nijhuis floot deze week een voetbalwed strijd tussen een paar honden. In het satiri sche programma Even tot hier deelde de Tukker eerst een rode kaart uit aan een teckel, en riep daarna - na een vermeende overtreding van een hazewind hond - de hulp in van de VAR. Dat kon er ook nog wel bij in het oeuvre van Nijhuis, niet alleen scheidsrechter betaald voetbal maar ook eigenaar van een bak kerswinkel, bestuurslid van een lokale kinderboerderij, voetbal analyticus, cabaretier, acteur in komische filmpjes en schnabbe laar in het kantinecircuit. Net als Bjorn Kuipers en bin nenkort Serdar Gözübüyük bracht hij een boek uit over zijn leven en ervaringen. Collega Danny Mak- kelie lanceerde een kledinglijn voor scheidsrechters, vernoemd naar hemzelf: 'DM', compleet met een eigen logo met zijn initialen. Onlangs lanceerde de fluitende politieagent uit Dordrecht opeens mondkapjes op Instagram, inspe lend op de coronacrisis, al be weerde Makkelie al snel daarna dat het om een 'hack' ging, en verwij derde hij het bericht. Kevin Blom deelde in een filmpje gele kaarten uit aan mensen die zich niet aan 1,5 meter afstand hielden op straat - en werd daarnaast een ludieke kebabbezorger: een publiciteits- stuntje voor een kennis. In Zeist is het allemaal steeds nadrukkelijker onderwerp van discussie, ook op directieniveau bij de KNVB, maar in deze coronatijd heeft dat even geen prioriteit. De vraag die steeds terugkeert: loopt het intussen niet een beetje de spuigaten uit? Mannen zoals Frans Derks, Jan Keizer, Leo Horn en Dick J ol waren in hun tij d óók be kende Nederlanders, ze versche nen ook weleens in een spelpro- gramma, ze hadden ook (bij-) banen, maar ze waren toch boven alles scheidsrechters. Anno 2020 zijn arbiters quasi- popsterren geworden, ook dankzij de keur aan talkshows en voetbal programma's die hen een podium bieden, en dankzij sociale media. Ze runnen hun eigen merk, hun eigen 'BV Bekende Nederlander'. Dat heeft ook voordelen, stellen betrokken scheidsrechters zelf. Hun vak wint aan populariteit on der jongeren. ,,Ik durf wel te zeg gen dat de jeugd steeds meer inte resse heeft gekregen in ons vak, ze zien ons als voorbeelden'', stelt Makkelie. Nijhuis: ,,We laten meer dan vroeger zien dat we ook ge woon mensen zijn. Vaak hoor ik in voetbalkantines: 'goh, in het echt val je best wel mee'. Scheidsrech ters hadden vaak een wat stoffig, saai imago. Dat is wel voorbij. Daar Bas trekt gewoon zijn eigen plan. Die heeft schijt aan wat zijn baas vindt of zegt lijkt me weinig mis mee, want het kweekt óók meer begrip.'' Daar komt bij dat de KNVB zelf een buitengewoon 'open' karakter nastreeft als het om arbitrage gaat. Meer dan waar ook in Europa ver schijnen Nederlandse scheids rechters voortdurend in beeld om toelichting te geven. Zeker sinds de invoering van de VAR. Ook scheidsrechters zoals Jeroen Man schot, Pol van Boekel en Joey Kooij zijn publieke figuren geworden, die stilaan net zo vaak worden geïnterviewd - en uitgebreid ge analyseerd - als voetballers. Toch heeft die ontwikkeling ook een duidelijke keerzijde, leert een uitgebreide rondgang langs inge wijden, scheidsrechters en oud- scheidsrechters. Als hoeder van de spelregels hoort een arbiter óók een toonbeeld van autoriteit en geloofwaardigheid te zijn, daar is iedereen in Zeist het over eens. Maar hoe geef je daar sturing aan? Waar liggen de grenzen? In Duitsland en Engeland treden scheidsrechters vrijwel nooit naar buiten. Het wordt ze verboden door de bonden en competities waarvoor ze fluiten. Interviewtjes of reacties zijn uit den boze. Hun autoriteit moet, zo redeneren ook UEFA en FIFA, boven alles gaan. ,,Als ik voor Europese wedstrij den op pad ben, hoor je de verba zing over hoe wij het doen gere geld terug'', zegt Nijhuis. ,,Maar de KNVB hanteert zelf ook andere normen dan je internationaal tegenkomt. Zeker sinds de invoe ring van de VAR wordt er heel open gesproken over fouten en be slissingen van scheidsrechters. Alles wordt toegelicht. Die verant woording hoort erbij, vinden we in Nederland blijkbaar.'' Clownesk ,,Ik heb vroeger ook een boek uit gegeven, gaf presentaties'', stelt oud-toparbiter Mario van der Ende. ,,Het punt is: er staat geen maat meer op de vrijheden die Nederlandse scheidsrechters zich toe-eigenen. Het begint clownesk te worden. Een beetje waardigheid en eerbied voor het vak is blijkbaar te veel gevraagd.'' ,,Het ontbreekt aan gedragsre gels, aan een beroepscode'', zegt een nog actieve, ervaren eredivi- siescheidsrechter. De KNVB heeft amper sanctiemiddelen, stelt hij, zoals je dat in bijvoorbeeld de juri dische wereld of bij de politie wel hebt. Een andere scheidsrechter zegt: ,,Ze hebben ook niet de autoriteit en de persoonlijkheid om dat te doen. Ze zijn als de dood om Bas terecht te wijzen, want dan krijgen ze misschien een draai om hun oren op televisie.'' Mario van der Ende herkent dat: @sjoerdmossou Kunstaras Toen we vorig jaar een nieuw gazonnetje wilden laten leggen in onze voortuin, stelde de hovenier voorzichtig voor om 'van dat nieuwe kunstgras' te nemen, je weet wel, met 'echte sprieten'. Het goede nieuws is: we zijn er bijna van af. Na al Het vergde wat geduld, maar het pleit is beslecht. VOETBAL Virgil van Dijk (28, foto) te kent volgens Engelse media bin nenkort een nieuw con tract voor vijf jaar bij Liver pool. De Ne derlandse verdediger wordt daar mee met een weeksalaris van 245.000 euro de best betaalde spe ler in de Pre mier Leauge. PSG zou ook in de race zijn voor Van Dijk. JUDO Henk Grol (35, foto) deed op so cial media een emotio nele oproep aan de rege ring en het RIVM om zijn sport weer te kunnen beoe fenen. ,,Rond topsport is het stil. Kabi net/RIVM wake-up! We zijn een kleine niche die ver geten wordt.'' Grol gaat op de Spelen van Tokio voor goud. zaterdag 13 juni 2020 Fluiten? Dat is tegenwoordig bijna bijzaak Sjoerd Mossou Zeist - Mario van der Ende (64) Danny Makkelie dient Diego Costa van repliek tijdens Liver- pool-Atlético Madrid. foto bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20