II Lekker koken zonder moeilijkdoenerij Dinand Woesthoff heeft weer wat te vertellen JOL Vandaag bij deze krant De ergste strfis£fs achter de rug^e^an weer de stad In. Lekkefshoppen Zonder Racisme Minister: Sturende rol overheid De allerlaatste Lada's 'Als ik vaar, is Hannes altijd dichtbij' Walcheren Hans Teeuwen Corona conference vanuit de huiskamer Paskal en Edwin maken Ruige Kost ons aljedruk te maken over 1,5 meter - afstand» zeeland 2 De discussie woedt in alle hevigheid. Heftige acties in de VS, demonstraties in Nederland Katern z, P13-17 Automerk trekt zich terug van Europese marktP16&17 Zeiler Michiel Goegebeur verloor in 2017 zijn broer ,,Ieder voor zich is gewoon geen op lossing", zegt minister De Jonge van Volksgezondheid (CDA) van daag in een interview met deze krant: ,,Wat mij betreft moeten alle soorten zorg straks verregaand blij ven samenwerken. De centrale overheid moet soms een dwin gende en sturende rol hebben. Dat merk je nu op alle fronten." Ons zorgstelsel was op geen enkele manier opgewassen tegen deze pandemie De coronacrisis duwde de Neder landse zorg in een strak nationaal korset, met landelijke verdeling van bedden, gecentraliseerde inkoop en distributie van beschermingsmid delen en tests. „Overal waar je als departement eerst totaal geen rol had, waren we ineens nodig. Een ziekenhuis kan het niet alleen." De Jonge is al langer kritisch over doorgeslagen marktwerking in de zorg en gaat zijn plannen nog sa men met kabinet en Kamer uitwer ken. ,,Maar dat er iets moet gebeu ren, is nu wel duidelijk. Deze crisis is één groot pleidooi voor minder markt, meer samenwerking en meer centrale regie. Waar welke voorzieningen nodig? En welke hulpmiddelen? Is er vol doende hulp dicht bij huis voor pa tiënten in elke regio?" Vijftien weken na de eerste coro nabesmetting telt Nederland ruim 6000 geregistreerde doden en bijna 12.000 ziekenhuisopnames. Het vi rus sloeg ongenadig hard toe in ver pleeghuizen, waar bijna 3000 be woners bezweken aan de gevolgen van corona. Betrokkenen zeggen dat de oude renzorg te laat op de radar van RIVM en kabinet kwam, dat testca paciteit te lang onbenut bleef en beschermingsmiddelen te laat naar verpleeghuizen kwamen. Maar de vicepremier bestrijdt dat de ver pleeghuizen achteraan bungelden: ,,Dft departement, déze minister, we hebben alles gedaan wat in ons vermogen lag, maar je kunt niet al les voorkomen." Wel vindt De Jonge dat er een grondige evaluatie van het crisisbe- stuur moet komen, zoals de Onder zoeksraad voor Veiligheid van plan is. ,,Natuurlijk zijn er fouten ge maakt. Dat moet goed bekeken worden, niet vlug-vlug. Maar in het algemeen geldt: onze zorg was op geen enkele manier opgewassen te gen de pandemie die nu over de wereld raast." Terug op muzikale podium zaterdag 13 juni 2020 Nieuwsmedia »P13 N I :-v L Katern^, P6 foto setve: Zorgstelsel moet na corona op de schop ZEELAND12 Het Nederlandse zorgstelsel met de ieder-voor-zichmentali- teit moet overboord. De corona crisis bewijst dat ook hierna ver regaande samenwerking nodig blijft tussen ziekenhuizen, ver- pleegzorg en huisartsen, vindt vicepremier Hugo de Jonge. Edwin van der Aa Niels Klaassen Den Haag - Minister Hugo de Jonge P4 en ZEELAND 2: Commentaar P24 25°C Lokaal pzc.nl stevige Ook voor het laatste buien regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1