S3 m NIEUWS 15 Advocaten verdachten in Friese drugszaak: politie heeft uitgelokt De politie zette het zware middel van de criminele burgerinfiltrant in om het bolwerk van motorbendes in het noorden te infiltreren. Advocaten spreken tijdens de eerste pro-formazitting van uitlokking. Chalet of jungalow Beekse Bergen Justin S. heeft meerdere verschijningsvormen. Hij is een lokale onder nemer en een familie man. Zijn met tatoe ages bedekte lichaam vertelt iets over zijn andere leven, als sergeant at arms bij motorbende Red Devils in Leeuwarden, een supportclub van de Hells Angels. S., een dertiger met krullen en een baard, komt op 3 januari 2018 in Leeuwarden een oude bekende tegen. Hij kent hem bij zijn eigen naam, maar in het politiedossier heet hij A-4110. ,,Doe je nog wat?'' informeert Justin bij A-4110. Die gaat ervan uit dat Justin doelt op de handel in wapens of drugs, aan gezien hij geen onbekende is in dat milieu. Die korte vraag vormt de op maat tot een mega-operatie van de politie, die met maandenlange pseudokoop en de inzet van bui tenlandse undercoveragenten en een criminele burgerinfiltrant wil doordringen tot het gesloten mo torbastion in het noorden. De politie weet dat leden van de Red Devils en de Hells Angels in Harlingen zich niet graag op de vingers laten kijken. Ze commu niceren deels via versleutelde berichten en, belangrijker, ze wantrouwen buitenstaanders. Daarom komt A-4110, met wie de politie al eerder informantenaf spraken heeft gemaakt, zo van pas. Het is een riskante onderneming, geeft het Openbaar Ministerie toe. ,,Als bekend zou worden dat er een mol is, ontstaan grote risico's'', aldus de officier van justitie op een pro-formazitting gisteren. „Ver dachten kunnen gaan gissen wie de mol is en maatregelen nemen.'' Om vertrouwen op te bouwen, koopt A-4110 enkele partijen speed via Justin S.. Het plan van de poli tie is om S. en zijn kompanen via A-4110 in contact te brengen met undercoveragenten, die moeten doorgaan voor Ierse, Duitse en Australische afnemers. Eenkennig Maar de eenkennigheid van Justin S. en de Red Devils en Hells An gels blijkt hardnekkiger dan de politie dacht. Als een Ierse under coveragent met de codenaam A-4133 naar voren wordt gescho ven, wordt die alleen vertrouwd als A-4110 erbij is. Zo blijft A- 4110 betrokken bij in totaal vijf drugsdeals en gaat zijn werk steeds meer lijken op dat van een criminele burgerinfiltrant. Sinds de IRT-zaak in de jaren 90 is de inzet van de criminele burgerinfiltrant verboden, totdat via een motie in 2014 het zware opsporingsmiddel onder strenge voorwaarden weer wordt toege staan. Vijfjaar later zet het Open baar Ministerie het middel dus weer in in de Friese drugszaak. Het OM vraagt toestemming aan het college van Procureurs Generaal en de minister van Veiligheid en Justitie en krijgt in maart 2019 groen licht. De politie heeft inmiddels nog meer undercovers geïntroduceerd, onder wie de 'baas' van A-4110, een Engelsman. Deze gepensio neerde Britse agent vraagt S. om grotere partijen drugs en stelt voor om aparte mobieltjes te gebruiken. Justin S. krijgt een 'wegwerptoe- stel' en moet de app Wickr Me in stalleren, waarmee je versleutelde berichten kunt versturen. Transport Al dan niet via Justin S. krijgt A-4110 contact met anderen, zoals Frederik H., lid van de Hells An gels in Harlingen. A-4110 is via H. op de hoogte van een transport van 86 kilo speed naar Finland, dat op de A7 wordt onderschept. Volgens H.'s advocaat Richard van der Weide nam de burger infiltrant al het initiatief voor het transport. ,,Mijn cliënt zei juist: ik doe weleens wat in hasj, maar harddrugs doe ik niet.'' Ook advocaat Tony Boersma, die waarneemt voor kantoorgenoot Jan Hein Kuijpers, spreekt namens Justin S. van uit lokking. „A-4110 werd losgelaten op mijn cliënt. Wie zocht nou wie op? A-4110. Wie benaderde zijn netwerk? A-4110. Wie zette de stap tot ver der contact? A-4110. Was mijn cliënt niet uitgelokt, dan had deze drugshandel niet plaatsgevonden.'' En zo is de juridische strijd al tijdens de pro-formazittingen in volle hevigheid losgebarsten. Voor de eerste zaak met een criminele burgerinfiltrant sinds de IRT-af- faire wil het Openbaar Ministerie flink de tijd nemen. De inhoude lijke behandeling zal pas in de herfst van 2021 plaatsvinden. Vakantiepark Beekse Bergen Bekijk het aanbod op pzc.nl/vakanties Het voordeel I van PZCl zaterdag 13 juni 2020 PC 'Criminele burgerinfiltrant werd losgelaten op mijn cliënt' Koen Voskuil Leeuwarden 3 of 4 overnachtingen o.b.v. logies Verblijf in een 4-persoons Chalet Plus of 6-persoons Jungalow Onbeperkt entree tot Safaripark Beekse Bergen Onbeperkt toegang tot Speelland Beekse Bergen Het park beschikt over een subtropisch zwembad Inclusief AttractiePas met onbeperkt toegang tot 6 dagattracties Gratis parkeren bij het vakantiepark Gratis gebruik van Wi-Fi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15