Verbod op lachgas, maar niet in de keuken NIEUWS 13 HANS TEEUWEN CORONACONFERENCE Hans Teeuwen stond op het punt om aan zijn tiende soloshow te beginnen toen corona uitbrak. Zijn tour moest worden uitgesteld. Wel geeft hij, vanavond een coronavoorstelling: Smerige Spelletjes, een dag van iemand in lockdown. Vanuit zijn huiskamer en op televisie. Hilversum én. Welgeteld één try-out deed Hans Teeuwen (53) dit jaar. Op 11 maart stroomde het Zaantheater in Zaandam vol. Vier dagen later ging Nederland in lockdown en kon zijn show Nou Lekker Dan in de ijskast. De bezoekers zijn spekkoper geweest. ,,Zij hebben een inkijkje ge had in een cultureel evenement waar van de rest van Nederland alleen maar kan drómen", zegt Teeuwen. De cabaretier was - na drie jaar - net terug van weggeweest. ,,Ik kwam uit die koker van het schrijven. Einde lijk, eindelijk weer naar buiten. De wei in, spelen, lachende gezichten, ap plaus, bevestiging, maar nee, niets, niets van dat al. Het werd thuis op de bank. En ik had al zo'n naar voorge voel. Corona ging maar niet weg uit het nieuws. Terwijl ik teksten uit mijn hoofd moest leren, zat ik op mijn com puter het nieuws rondom corona te volgen. Dat was best zwaar.'' En toen zijn tour was afgelast? ,,Was het: op de bank zitten, naar de televi sie kijken en denken: mooi, nu heb ik tijd om allemaal andere dingen te doen. Dit, corona, dit was nieuw. We wisten met z'n allen niet waar we aan toe waren.'' Experiment Vrij snel nadat de nieuwe realiteit was ingedaald, doemden contouren op van een nieuwe voorstelling: de corona conference. ,,Het is voor mij een na tuurlijke reactie: op iets ingrijpends volgt een creatieve ontlading. Ik ben maar weer gaan schrijven en dacht: ik neem het thuis op. Ik kon me geen voorbeeld voor de geest halen van ie- mand die dat al had gedaan. Leek me een leuk experiment.'' De voorstelling beschrijft 'een dag uit het leven van ie mand die in de lockdown zit'. ,,Die al lerlei manieren probeert te vinden om zichzelf bezig te houden. En daar steeds bizarder van wordt.'' Voor de opnamedag deed Teeuwen met succes een beroep op regisseur Max Porcelijn. Er werd van twee uur 's middags tot twee 's nachts gedraaid: in zijn huiskamer, zonder publiek, zonder lach. ,,Maar dat had ook een voordeel. De tekst bepaalt het ritme, en niet de interactie met het publiek. Als je normaal gesproken in een volle zaal staat en er wordt gelachen, dan moet je even wachten en word je uit je rol gehaald. Is het minder echt. Nu is het meer acteren dan komedie, maar wordt de illusie niet doorbroken.'' De coronaconference was al af toen de discussies rond racisme oplaaiden. ,,Het zit er een klein beetje in, maar het is een onderwerp op zich. Daar kun je een hele voorstelling aan wij den, al heb ik dat in Echt Rancune al ge daan. Mijn voornemen was toen om zo vaak mogelijk het woord huids kleur erin te stoppen. Wat er nu ge beurt, is wat een lockdown blijkbaar De tekst bepaalt het ritme, en niet de interactie met het publiek met mensen kan doen. Ze trekken zich terug in hun socialemediabubbel en komen er knettergek uit. Dat lijkt de les te zijn. De hysterie na een gruwe lijke tragedie in Amerika lijkt plotse ling een-op-een overgenomen te wor den in Nederland. Dat is best raar. Wat ik ervan vind, komt ooit terug in een fantastisch statement in een voorstel ling. Zoals dat dan bij mij werkt.'' Kleedkamerkomieken Slechts enkelen zagen de (ruwe) versie van deze coronavoorstelling, onder wie zijn dochter Nika (6). ,,Dat kon net. Zij vond het allemaal erg interes sant.'' ja, ze is grappig, stelt Teeuwen die er - op z'n Teeuwens - aan toe voegt: ,,Maar laat ze eerst haar geld er maar mee verdienen. Dan praten we verder. Kleedkamerkomieken zijn er genoeg, maar onder druk presteren, dat heb ik haar nog niet zien doen.'' Nee, het vaderschap heeft hem niet mild gemaakt. ,,Mijn materiaal is daar niet door beïnvloed'', stelt Teeuwen, die zegt 'zeer te genieten van het va derschap'. ,,Ik ben veel thuis en dat vindt zij ook erg gezellig. De grootste nachtmerrie van mijn dochter is dat dat virus ooit zal verdwijnen.'' Deze thuisshow smaakt naar meer. ,,Zo'n monoloog filmen, het is nieuw, een leuke vorm en best goed gelukt, vind ik. Misschien kan ik op deze ma nier wel een oudejaarsconference doen, al is de echte al vergeven, hè. Ik heb begrepen dat ik daarvoor nooit in aanmerking kom. Ik schijn te contro versieel te zijn.'' PowNed was eerder al bezig Teeuwen te strikken voor een oudejaarsconference op de NPO 3, maar volgens directeur Dominique Weesie is 'BNNVara daar toen voor gaan liggen'. „Politics, fucking politics", reageert de cabaretier zelf. En, wederom, op z'n Teeuwens: ,,Op een gegeven moment kwam ik mijn huis uit, ben ik een por tiek ingesleept en hebben ze me in el kaar geslagen. Ik weet niet zeker wie het waren maar het enige wat ze me nablaften was: Don't fuck with the NPO. Nou, dan weet je het wel.'' Eind vorig jaar kondigde staatsse cretaris Blokhuis (Christenunie) al aan lachgas onder de Opiumwet te willen plaatsen en daarmee recrea tief gebruik van dit middel te gaan verbieden. Uit een risicobeoorde ling bleek dat recreatief gebruik van lachgas tot schade aan de volksge zondheid en samenleving leidt. De bakkers en horecabedrijven stonden meteen op hun achterste benen, omdat ze vreesden dat zij ook geen toegang meer zouden krijgen tot lachgas om hun culi naire werkzaamheden mee te ver richten. Daarin is nu voorzien. In de toekomst mogen groothan dels slagroomgaspatronen alleen nog verkopen aan zulke bedrijven, met niet meer dan vijf doosjes van maximaal vijftig ampullen tegelijk. Ook lachgas voor zorggebruik - bij voorbeeld door de tandarts - blijft toegestaan. Het doorverkopen van lachgas wordt verboden. W Groothandel mag alleen nog verkopen aan bakkers en horecabedrijven Overigens zal een jongere die een ballonnetje gebruikt op straat niet gelijk worden bestraft, omdat de politie beperkt gebruik van soft drugs gedoogt. De verkoop van lachgas wordt wél aangepakt. Vanuit de politiek was er vorig jaar al forse kritiek op het voorne men van het kabinet om lachgas onder de Opiumwet te brengen. Vooral opmerkelijk was dat coali tiepartijen VVD en D66 geen trek hadden in zo'n verbod vanuit het kabinet. De VDD zegt nu in een re actie te willen wachten op de res pons op het voorstel dat er nu ligt, en op eventuele aanpassingen. D66 blijft extreem kritisch. ,,Lachgas onder de Opiumwet plaatsen, is een aanpak waarvan we al honderd jaar weten dat die niet werkt.'' De Democraten willen 'inzetten op wat wél werkt: preventie, handha ven en aanpakken van de overlast'. VERBETERING zaterdag 13 juni 2020 De lockdown zorgde ervoor dat de nieuwe show van Hans Teeuwen weer in de la kon. Hij brengt nu een coronaconfe rence op televi sie vanuit zijn huiskamer. FOTO'S STILLS UIT DE VOORSTELLING 'Op iets ingrijpends volgt bij mij creatieve ontlading Dennis Jansen Smerige Spel letjes, de coro naconference, vanavond bij PowNed op NPO 3 om 22.01 uur Volwassen consumenten mogen straks alleen nog lachgas in am pullen kopen en bezitten om slagroom mee op te kloppen. Het gaat om maximaal één ver pakking van tien ampullen. Edwin van der Aa Den Haag Het reisadvies van de Rijks overheid voor Italië gaat op 15 juni, komende maandag, van code oranje naar code geel. In de krant van gisteren stond onjuist vermeld dat het pas half juli zou plaatsvinden. De versoepeling per 15 juni geldt voor de meeste Euro pese landen. Naar verwach ting blijven Denemarken, het Verenigd Koninkrijk en Zwe den voorlopig op oranje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13