II Hulst houdt over 2019 geld over maar financiële onzekerheid ligt op de loer Vermue geeft pluim, maar met een 'maar' 7 STRANDPAVILJOEN ZEEMEEUW VERBOUWD Het ene na het andere paviljoen aan de kust is de laatste jaren verbouwd. Als laatste was het de beurt aan De Zeemeeuw bij Retranchement, dat compleet duurzaam herbouwd is. ,,Of het is geworden zoals ik had gehoopt? Nee, nog mooier." De Zeemeeuw, vlakbij het Zwin, was het laatste paviljoen dat nog niet verbouwd was. Sommige vaste gasten zaten niet op nieuwbouw te wachten. ,,'Wacht eens met oor delen tot je de nieuwe situatie ziet', zei ik dan. Ik heb nog nie mand gehoord die er geen zak aan vindt. Iedereen vindt het mooi." Eigenaar Marcel van Eijk heeft een volgens hem uniek paviljoen neer gezet. ,,Door hoogteverschil heb ben we dynamiek gecreëerd. Je hebt niet het idee dat je in een grote zaal zit. Van binnen kijk je over de mensen op het terras heen naar het water, in plaats van naar een zee van tafels." Elementen uit het gesloopte vo rige pand - uit 1985 - komen terug in de nieuwbouw. Wie dat wil zien, moet over haviksogen be schikken. Marcel wijst naar een stuk hout dat centraal bovenin het paviljoen zweeft. ,,Dat is een paal waar het vorige paviljoen op ge- bouwd was. Die hebben we door midden gezaagd. Hij was ver ver rot en dat geeft een mooi effect. De paal stonk wel ontzettend naar teer, maar dat is verholpen." Om de paal zijn lampen gehangen. ,,Als gasten daarnaar kijken en dit verhaal horen, denken ze: 'verrek, da's toch grappig'." Bar uit Eede Ook een paar tafels uit de oude in boedel zijn meegenomen. Marcel heeft die destijds zelf gemaakt, sa men met schoonvader Jannis van Dat, daar bovenin, is een paal waar het vorige paviljoen op gebouwd was de Voorde, de grondlegger van De Zeemeeuw. ,,Die tafels zijn ge schuurd en gelakt en het onderstel is veranderd." De grote houten bar is gemaakt van een boomstam uit Eede. ,,We hebben zo veel mogelijk gewerkt met natuurlijk materiaal. We zitten op een prachtige plaats, tegen een natuurgebied aan. Dat moet je respecteren, want wij zijn maar passanten." De Zeemeeuw is daarom volledig duurzaam. ,,We zijn van het gas af, de verwarming werkt op een warmtepomp en er ligt vloerverwarming." Helft tafels weg De opening was op 1 juni. ,,Dat zou aanvankelijk met Pasen zijn, maar dat ging uiteraard niet door. Daar door hadden we nog 2,5 maand om de puntjes op de i te zetten. Dat was wel fijn." Op het terras is de helft van de ta fels weggehaald. Toch merkt Marcel dat de sfeer goed is. ,,Iedereen kan hier terecht. We hebben loungebanken, hoge tafels, eetta fels. Hier zitten gasten die van het zonnetje genieten, eters en voetbal lers die net een pint te veel op heb ben, gewoon door elkaar. De sfeer van een strandpaviljoen maak je met z'n allen." HULST Hulst heeft voor het zesde jaar op rij haar financiën op orde maar ziet de toekomst minder rooskleurig in. Financi ële onzekerheden liggen op de loer. Er is over 2019 een overschot van 600.000 euro onderaan de streep, blijkt uit de voorlopige jaarcijfers van 2019. Dat is te danken aan onder andere een hogere bijdrage van het Rijk en de verkoop van gronden. De voorjaarsnota, de financiële tus senstand over 2020, is minder rooskleurig met een tekort van 94.000 euro op de begroting. Er zijn meerdere financiële on- zekerheden. Zo heeft de corona crisis effect op inkomsten van parkeer- en toeristenbelasting. Er zijn extra uitgaven voor handhaving, maatregelen en hulp aan ondernemers. Er wordt voorgesteld dat zij dit jaar geen reclamebelasting hoeven te betalen en er wordt 50.000 euro uitgetrokken om Hulst te promoten en toeristen te trek ken. Een andere boosdoener, zoals bij veel gemeenten, is de hoge uitgave voor zorg. Tekorten werden de afgelopen jaren ge haald uit een reservepotje, maar dat raakt sneller op dan voor- zien als de kosten zo hoog blij ven. Ook wordt de herverdeling van het gemeentefonds in 2022 gevreesd. De bedragen die het Rijk aan gemeenten geeft, wor den opnieuw verdeeld en Hulst verwacht minder geld te krij gen. Hulst schat in er 40 euro per inwoner op achteruit te gaan, dus 1.106.000 euro totaal. Hulst wil wel blijven investe ren, zoals in duurzaamheid en de leefbaarheid van de kernen. Ook wordt 150.000 euro uitge trokken voor onderhoud aan de haven van Walsoorden. De voorjaarsnota wordt door de ge meenteraad besproken op 9 juli. Volgens burgemeester Marga Ver- mue van Sluis gaan ondernemers en winkelend publiek goed om met de coronamaatregelen. Wel blijft ze hameren op de eigen verantwoor delijkheid van de mensen die Sluis bezoeken. ,,We hebben onvol doende menskracht om alles in goede banen te leiden." De burgemeester vindt dat on dernemers voortvarend aan de slag zijn gegaan om ervoor te zorgen dat klanten 1,5 meter afstand kunnen houden. Dat zei ze donderdag avond tijdens een commissieverga dering van de gemeenteraad. ,,Ik wil wel wijzen op de eigen verant woordelijkheid van bezoekers. De gemeente en ondernemers kunnen niet alles in de hand houden." Afgelopen zondag gold een tijdje 'code oranje' in Sluis. Daarmee be doelt de gemeente dat 1,5 meter af stand houden door drukte lastig was. ,,Toen zijn automobilisten omgeleid via de rotonde bij Tover- sluis om de verkeersstromen beter te verdelen", aldus Vermue. Sluis houdt de drukte in de gaten met een bedrijf dat normaliter toe zicht houdt op mensenmassa's bij evenementen, zoals festivals. De bevindingen worden steeds zo snel mogelijk met ondernemers ge deeld. zaterdag 13 juni 2020 'De sfeer, die maak je met z'n allen' Bob Maes Retranchement Marcel van Eijk voor het vernieuwde strandpaviljoen De Zeemeeuw. foto peter nicolai -Marcel van Eijk, eigenaar strandpaviljoen De Zeemeeuw Bob Maes Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 136