Zelfreinigend toilet van ruim een ton kampt met 'opstartproblemen' 7 Heb je een groep schaakvrienden bij elkaar gescharreld, komt opeens het coronavirus om de bocht zetten. Is het ineens onmogelijk om op je oude stekje te gaan schaken. Maar de Noord- Bevelandse schakers zijn niet voor één gat te vangen; ze gaan gewoon lekker buiten spelen! SCHAAKCLUB PEELAND PLAYERS f zijn sep- H Ml ^Vtember vorig ■■■V jaar begon- H VV nen in Grand Café de Loods in Kortgene', vertelt initia tiefnemer Maurits Campert. „In middels zijn we met een man of 16. Twee keer per maand speelden we in Kortgene, maar dat kan nu door de corona-uitbraak niet meer." Dus moest er naar een op lossing worden gezocht. Die werd gevonden bij de scha kers thuis. Want een aantal van hen had genoeg ruimte buiten om de schakers te herbergen. En voor een hapje en een drankje kan im mers ook altijd gezorgd worden. Campert: ,,Dus zaten we vorige keer in een fruitpluktuin te scha ken en dit keer zitten we bij Didy en Bart in een boomgaard. Voor de volgende keer zijn we al uitgeno digd bij Piet Steendijk, dan zitten we bij zijn akkerbouwbedrijf tus sen Geersdijk en Kamperland." Want de 'Peeland Players Schaakclub' bestaat inmiddels uit schakers uit alle hoeken van Noord-Beveland. ,,Die kwamen twee keer per maand naar Kort- gene. Mijn vrouw en ik komen uit Kortgene. Maar we hebben ook schakers uit Wissenkerke, Colijns- plaat, Kamperland en Geersdijk. Bijna alle dorpen zijn vertegen woordigd, alleen Kats hebben we nog niet. Daar moeten we nog werven", lacht Campert. Ik heb in Delft ook drie keer verloren van een ventje dat Anish Giri heette De bedoeling van de groep is om ontspannen te schaken, geeft Campert aan. ,,Iedereen denkt dat schaken suf en oubollig is. Dat stoot een hoop mensen af. Wij proberen het wat speelser te laten zijn. Er zitten wel wat mensen bij die in een grijs verleden competi tie hebben gespeeld. Maar we heb ben ook beginnelingen en zelfs drie jonge jongens. Eentje daar van, Sebastian van der Maas, heeft onlangs nog meegedaan aan het Zeeuws Kampioenschap voor 8 tot 10-jarigen." Verloren van Anish Giri Een van de oud-competitiespelers is gastheer Bart Vlasblom. ,,Ik heb in het achtste team van de Delftse Schaakclub gespeeld. Dat is onge veer halverwege qua niveau. Ik heb daar ook drie keer van Anish Giri verloren. Toen hij nog maar een ventje was Didy Huysse, de partner van Vlasblom, was degene die de ad vertentie van het schaakclubje- dat-geen-club-is las. ,,Ik dacht: dat is leuk voor Bart. Dan gaan we daarnaartoe en dan ga ik twee uurtjes fietsen. Want ik had nog nooit geschaakt. 'Maar het is ook voor beginners', zei Maurits toen we er waren. 'En ik heb meer beginners dus waarom blijf je niet?' Dat heb ik gedaan en nu vind ik het echt een leuk spel. Een moeilijk spel, maar wel heel leuk." Het betalen gaat vrijdag makkelijk en contactloos. Zacht schuift de deur opzij. Wat tevoorschijn komt, is een balzaal met rechts een wc- pot. Langzaam schuift de deur weer dicht. In het laatste daglicht is nog net te zien dat de zelfreinigende functie niet werkt. De pot en de vloer zijn smerig. Dan schuift de deur definitief dicht en is het aarde donker. Geen verlichting, geen raam. Alleen de knop om de deur weer te openen licht rood op. Eerste storing ,,Het zijn opstartproblemen", zegt wethouder Anja Slenter. Het nieuwe toilet op de parkeerplaats van het Banjaardstrand is nu zo'n week of twee in gebruik. Het is vol gens Slenter de eerste grote storing. ,,Het is natuurlijk wel een uniek toi let", zegt ze. ,,We wisten dat er sto ringen konden komen." Uniek? Dit soort toiletten staan toch al jaren op heel veel plaatsen? ,,Nou ja, voor ons is het nieuw." De gemeente zit er volgens Slenter bovenop om te zorgen dat alles werkt. En dat is ook wel logisch, want het openbare plashuis kostte 105.000 euro. ,,We controleren iedere avond of het nog in orde is. Donderdagavond bleek dat niet het geval." Inmiddels is de monteur gebeld om de boel te repareren. Slenter raakt naar eigen zeggen nog niet ge lijk in de stress omdat het parade paardje mankementen vertoont. Nee hoor, zoals gezegd, wij zien het als opstartproblemen. We moeten het even de tijd geven." De bouw van het zelfreinigende toilet op de parkeerplaats bij de Banjaard maakt deel uit van een grootschalige facelift van het popu laire recreatiegebied. cïf". v' l 1 ÉST- zaterdag 13 juni 2020 BE Corona jaagt schakers naar buiten Willem Adriaansens Colijnsplaat Piet Steendijk (links) denkt na over zijn volgende zet in zijn partij tegen Hans Pietersen. Gastheer en gastvrouw Bart en Didy kijken toe. FOTO MARCELLE DAVIDSE -Bart Vlasblom Het nieuwe, zelfreinigende toilet bij de Banjaard. foto melita lanting Hoge nood. Gelukkig biedt het openbaar toilet bij de Banjaard uitkomst. Nagelnieuw en - heel belangrijk - zelfreinigend. Dat klinkt zeker in deze tijd heel fijn. Als het goed werkt. Melita Lanting Kamperland 'r; 1 k9Ë£. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132