Hoeve van de ambachtsheer in Kloetinge krijgt weer bewoners Pontje slaat deze zomer Wemeldinge over 6 Winst van 1,4 miljoen euro Dat gebeurt niet omdat ze bij de Betho nu zo'n medelijden hebben met de gemeenten, maar simpel weg omdat het een afspraak is. De winst die de voorziening maakt, vloeit terug in de diverse gemeen tekassen. Het zijn tenslotte ook de gemeenten die de Betho voor een deel financieren. In 2019 maakte de organisatie 1,4 miljoen euro winst. Al met al krijgen de gemeen ten veel meer terug dan ze aan sub sidie geven. Toch is het behalen van zoveel mogelijk winst om te kunnen uit keren aan de gemeenten geen doel op zich, stelt de Goese wethouder André van der Reest. Hij is tevens voorzitter van het algemeen be stuur van de Betho. ,,Het gaat ons er in eerste instantie om dat men sen een fijne en goede werkomge ving hebben. Als er dan ook nog een mooi financieel resultaat wordt geboekt, is dat natuurlijk prachtig.'' De Betho - gevestigd op bedrij venterrein Klein Frankrijk in Goes - is al enkele jaren bezig met een transformatie. De sociale werk voorziening zoals we die in het ver leden kenden, is immers de nek omgedraaid door het vorige kabi net. Hoewel er bij de Betho nog heel wat (gehandicapte) mensen uit de traditionele doelgroep werken, worden het er steeds minder. De Betho wordt meer en meer een re- integratiebedrijf dat erop gericht is mensen die om verschillende rede nen moeite hebben met het vinden van werk weer een beetje op weg te helpen. Onder de Betho vallen een ver- pakkings-, demontage-, schoon maak- en groenbedrijf. Deze tak ken doen het zo goed, dat vorig jaar een positief resultaat van 1,4 mil joen euro werd behaald. Dat is drie ton meer dan het jaar ervoor. Het geld wordt naar inwonertal ver deeld over de gemeenten. Dat bete kent dat Goes de grootste hap krijgt. Ze geeft ook het meeste subsidie. Volgens wethouder André van der Reest krijgen de medewerkers van de Betho volgende week weer iets lekkers namens de gemeente, als dank voor hun inspanningen. Dat de Betho de transformatie van sociale werkvoorziening naar re-integratiebedrijf zo goed door- Al met al krijgen de gemeenten veel meer terug dan ze aan subsidie geven staat, is volgens Van der Reest mede te danken aan het feit dat enkele ja ren geleden meteen actie is onder nomen. Zo is vol ingezet op effi ciënter werken en zijn mensen in ondersteunende functies kunnen afvloeien. Het aantal staffuncties is tot een minimum teruggebracht. Vanwege het langzaam verdwij nen van de traditionele sociale werkplaatsen krijgen organisaties als de Betho van het Rijk steeds minder geld. Het rijksmonument is eigendom van Jaap van Dijk van 't Velde, de ambachtsheer van Kloetinge. Onlangs werd bekend dat de hoeve met woonhuis aan de Jacht huisstraat op een flinke restauratiesubsidie van de provincie mag rekenen. Vanuit Middelburg komt pak weg 250.000 euro. De restauratie kost in totaal een kleine vier ton. ,,We zijn heel erg blij met het besluit van de provincie'', zegt Van Dijk van 't Velde, volgens wie het hoognodig is dat Weltevreden weer eens een grondige opknapbeurt krijgt. De laatste grote restau ratie dateert van eind jaren 70. De ambachtsheer woont zelf in Gelderland. Als hij in Kloetinge is, verblijft hij op het jachthuis, dat achter Hof Weltevreden ligt. ,,Ook het jachthuis is wel weer toe aan een restauratie", zegt de ambachtsheer. ,,Maar de boerderij krijgt nu voorrang.'' Van Dijk van 't Velde zegt in gesprek te zijn met een kandidaat-stel dat straks wellicht in Hof Weltevreden gaat wonen en er wat hobbymatige activiteiten gaat ondernemen. Het gaat volgens de eigenaar niet om grootschalige activi teiten. ,,Je zou kunnen denken aan iets met paarden.'' Eis Tien jaar geleden liepen omwonenden nog te hoop te gen plannen van zorginstelling Gors om cliënten te huisvesten in Hof Weltevreden. Een plan dat volgens de eigenaar uiteindelijk strandde op financiële gron den. De grote renovatie van de monumentale boerde rij zal binnen nu en anderhalfjaar beginnen. Dat is een eis die de provincie stelt bij het verstrekken van de subsidie. ,,Het is gewoon niet mogelijk", laat de eigenaresse van Frisia Rondvaar ten weten. ,,De steiger van Wemel dinge is 500 meter lang en 1,5 tot 2 meter breed. En de haven ligt ook nog vol met jachten waarvan de mensen over die steiger lopen. Als daar dan onze passagiers ook nog eens met hun fietsen overheen moetenDat is niet te doen." En dat is nog niet het enige pro bleem bij het afmeren in Wemel dinge, vertelt Hoogstad: ,,Die jach- tensteiger is bijna een meter lager dan de opstap van onze boot. Wij waren gewend dat medewerkers de mensen aan boord hielpen door ze bij de trap een hand te geven. En anderen tilden dan de fietsen aan boord en gaven ze aan elkaar door. Dat kan in deze tijd allemaal niet meer." Een praktische oplossing, zoals in Yerseke en Tholen, is zo gauw niet voorhanden. ,,Een loopbrug kun nen we op de goede breedte niet neerleggen. In Yerseke hebben ze al een loopbrug op de hoogte van het schip gemaakt en op Tholen zijn ze daarmee bezig. Daar passen ze ook de steiger aan. Maar in Wemeldinge zijn we te gast in de jachthaven en Als je een dagje gaat fietsen, kan die vijf kilometer heen en terug er ook nog wel bij daar kan het niet aangepast wor den." Dus slaat de Frisia 2 dit jaar We meldinge over. Van het rondje We- meldinge-Yerseke-Gorishoek blijft zodoende alleen een retourtje Yer- seke-Tholen over. ,,Maar wij gaan niet minder varen, hoor", laat Hoogstad weten. „We hebben dit natuur lijk aan zien ko men en hebben flink gepuzzeld. We hebben heel de boel omgegooid." De dienstre geling van de pont Yerseke-Go- rishoek (Tholen) gaat op 7 juli in en geldt voor dinsdag, vrijdag en zondag. ,,De boot vertrekt dan om 10.00 uur vanuit Yerseke. Dan gaat-ie om 11.00 uur van Gorishoek weg en om 12.00 uur weer vanaf Yerseke. Daarna gaan we, als het getijde goed is, op zeehondensafari. Die hadden we normaal op woensdag en donderdag staan. Dat doen we nu op dinsdag, vrijdag en zondag tussendoor. En om 15.15 uur gaat hij weer verder als veerpont." Hoogstad denkt op deze manier goed uit de voeten te kunnen: ,,Met deze aanpassingen kunnen we ook de andere diensten goed varen. En we kunnen zo veel mogelijk gasten bedienen. Wemeldinge moet ik toch laten vallen. En laten we eerlijk zijn: Wemeldinge-Yerseke, dat is vijf kilometer. Ik denk niet dat dat mensen tegenhoudt om toch die boot te pakken. Als je een dagje gaat fietsen, dan kan die vijf kilometer heen en terug er ook nog wel bij." zaterdag 13 juni 2020 BE Betho heeft zak geld voor gemeenten Het zijn, mede door corona, fi nancieel onzekere tijden voor gemeenten. Maar de Betho helpt een handje. De voormalige sociale werkvoorziening stort in totaal 1,4 miljoen euro op de bankrekeningen van de vijf Be- velandse gemeenten en Tholen. Rob Paardekam Goes Eerst wacht nog een grondige restauratie, maar als die achter de rug is, krijgt Hof Weltevreden in Kloetinge waarschijnlijk weer bewoners. Rob Paardekam Kloetinge De veerpont legt dit jaar niet aan in Wemeldinge. In verband met de omstandigheden in de jacht haven kan daar geen anderhalve meter afstand worden gegaran deerd. ,,Het is echt een corona- verhaal, dat we dit niet meer kun nen", aldus Coby Hoogstad van Frisia. Willem Adriaansens Wemeldinge - Coby Hoogstad, Frisia Jaap van Dijk van 't Velde, ambachtsheer van Kloetinge, bij Hof Weltevreden. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131