7 JACK VAN DER HOEK MAAND BURGEMEESTER Op de achtergrond in zijn werkkamer van het gemeentehuis in Zierikzee, klinkt zachtjes de radio. BL0F zingt over hier aan de kust. Jack van der Hoek (57) voelt zich helemaal in zijn element. Zondag is het exact een maand geleden dat hij de burgemeestersketting kreeg omgehangen. En wat hij al wist voordat hij als gedeputeerde vanuit Haarlem de overstap naar Schouwen-Duiveland maakte, weet hij nu honderd procent zeker: ,,Op dit prachtige eiland wil ik met mijn vrouw ook oud worden." Zierikzee oor alle corona perikelen was l het geen stan- I daard inwerk- f maandje voor de nieuwe bur gemeester. De meeste vergaderingen gingen via een videoverbinding en de beper kende maatregelen in relatie tot het virus slokten veel van zijn tijd op. Uitgebreid kennismaken met de inwoners zit er (nog) even niet in. ,,Al maak ik graag tijd om op straat een praatje met mensen aan te knopen als ze me zien lopen en herkennen. Dat gebeurt toch ook al wel", zegt Van der Hoek met een brede glimlach. Ontheemd ,,In het begin heb ik me wel be hoorlijk ontheemd gevoeld. Alle contacten, tot en met mijn instal latie aan toe, verliepen hoofdzake lijk digitaal. Afgelopen zaterdag kwam ik voor het eerst één van mijn wethouders tegen, live. An- kie Smit. Dan zie je ook wel weer dat het digitale ondertussen zo vertrouwd begint te raken, dat je je pas achteraf realiseert dat je elkaar nog niet eerder écht had ont moet." Met de 23 raadsleden spreekt Van der Hoek één voor één af voor een persoonlijke kennismaking op een door hen uitgekozen locatie. „Noodgedwongen, maar eigenlijk pakt dat heel erg leuk uit. Zo kom ik op bijzondere plekjes die ik zelf minder snel zou hebben ontdekt en krijg ik gelijk mee wat daar spe ciaal is. Zo'n rondje maak ik ook met leden van stads- en dorpsra den. Dat bevalt op zich prima, moet ik zeggen. Je krijgt een heel andere inkijk in de gemeenschap dan wanneer je elkaar in een meer gebruikelijke, officiële setting ont moet." Van der Hoek kent het eiland in middels goed genoeg om zich te realiseren dat het inwonertal van dik 33.000 met het stijgen van de temperatuur snel zal verdrievou digen. Geen ideale combinatie met een gevaarlijk virus dat nog steeds rondwaart. Die situatie vraagt vooral grote zelfdiscipline van onze bezoekers en inwoners, be nadrukt hij. ,,Dat is de grote uitda ging voor alle burgemeesters in deze regio: hoe losser het wordt, des te lastiger je het krijgt. Dat is wel een beetje mijn zorg", verwijst Van der Hoek naar de praktijk dat niet iedereen de voorzorgsmaatre gelen tegen verdere verspreiding van corona nog even serieus neemt. In het begin heb ik me door het coronavirus wel wat ontheemd gevoeld ,,Het is belangrijk vol te houden. Er zijn nog steeds doden te betreu ren, ook recent op ons eiland. Dus dat virus is er nog steeds. En tege lijkertijd, ik snap ook wel dat het lastig is. Zeker voor onze bezoe kers. Als je nu naar buiten kijkt. Het is hartstikke mooi weer, je loopt op de camping in je korte broek; de hele sfeer is er gewoon een van ontspannen zijn. Even een biertje drinken en wat losser gaan dan dat keurslijf, waarin je weken lang thuis hebt gezeten. Terwijl hier eigenlijk dus precies dezelfde regels en zorgen gelden die je thuis hebt; waar je je drie hoog op gesloten voelt. Maar hou dat dan maar eens tussen je oren in zo'n sfeer van strand, zee en een lekker terras waar je kan gaan zitten. Ja, dat vraagt gewoon meer disci pline." Bonnenboekje Schuiven er soms plots meer klan ten aan een tafeltje dan de 1,5 me ter regel voorschrijft, dan zullen handhavers op Schouwen-Duive- land niet direct naar het bonnen boekje grijpen, verzekert de bur gemeester. ,,Je moet handhaven op excessen. Het gaat om de redelijk heid en de context waarbinnen je een situatie aantreft. Als jij er alles aan gedaan hebt op je terras om ta fels uit elkaar te zetten, maar je wordt geconfronteerd met een groep van tien vrienden die zo maar je terras op looptEn dan komt nét de handhaver - dat zal je altijd zien - de hoek om lopen. Dan krijg je natuurlijk de kans dat uit te leggen en even te regelen. Dan loopt die handhaver, stel ik me zo voor, nog even een rondje. Als hij een half uur later terug komt en ziet dat het nog zo is, dan is het een ander verhaal. Maar als je het gewoon opgelost hebt, gaan we echt niet meteen bonnen schrijven." Drukke smalle straat De drukte op de stranden wordt de komende maanden goed in de gaten gehouden. Bezoekers wor den zo nodig gewezen op stillere stekjes, wanneer het op populaire locaties te druk dreigt te worden. ,,Met 21 kilometer strand moet het heel gek lopen wil je hier geen plekje vinden met voldoende ruimte", zegt Van der Hoek. Van maatregelen tegen drukte in de straten van Zierikzee en Re- nesse wil hij vooralsnog niet we ten. ,,Je kan zeggen, 'goh, wat is het druk, daar moet de gemeente iets aan doen'. Maar op het moment dat je een smalle straat inloopt en ziet dat je niet de enige bent, kun je natuur lijk ook omdraaien en een ander straatje kiezen als je gezondheid je dat waard is. Het vraagt ook wel zelfdiscipline van mensen. In plaats van daar zelf lopen en on dertussen denken: 'goh wat lopen er veel andere mensen'. Je bent dan zelf onderdeel van het pro bleem, maar je kan ook onderdeel zijn van de oplossing." Net als zijn voorgangers Assel- bergs en Rabelink is ook Van der Hoek nu al vastbesloten na zijn pensionering op Schouwen-Dui- veland te blijven wonen. In welke plaats, dat is nog even de vraag. Een uitgesproken voorkeur heeft hij niet. Vooralsnog bivakkeert Van der Hoek in een apparte mentje bij Kerkwerve, totdat hij en zijn vrouw tegen dat droom huis aanlopen waar ze samen oud hopen te worden. zaterdag 13 juni 2020 SD Op het strand bij Burgh-Haamstede met vrouw Ingrid en dochter Noor. Jack van der Hoek houdt van monumentale gebouwen, dus heeft het oude stadhuis van privéfoto Brouwershaven zijn warme belangstelling. fotoernesta verburg Eerste maand was niet standaard Marcel Modde -Jack van der Hoek Jack van der Hoek met vrouw Ingrid kort na de installatie als bur gemeester van Schouwen-Duiveland. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130