Dat geklets van mijn buren de hele dag in de tuin maakt me stapelgek V Door die hoofdjes boven de schutting kom ik niet meer tot rust JOOST MAG 'T WETEN Op de toneelschool moesten wij regelmatig voorstellingen bezoeken en daarvan verslag uit brengen in de klas. Het kwam wel voor dat zo'n voorstelling samenviel met een feest waar we liever heen gingen. Dan scharrelde een van ons het programmaboekje op, een ander haalde een synop sis uit onze bibliotheek, iemand herinnerde zich nog een krantenkritiek en zo gingen we op groot lef de les in. We vertelden dat we Ko van Dijk wel- eens beter hadden zien spelen, maar dat het laatste bedrijf indrukwekkend was. Een gelaagde voor stelling. Vooral dat 'gelaagde' deed het doorgaans goed. En zo sjoemelden we ons door de les. Is dit niet iets voor u? Uw buren spreken bijvoor beeld met hun gasten nogal luid over de ongehoor zame kinderen van Bas en Kitty. En ineens zegt u vanuit uw tuin op groot lef: 'Je kunt die kinderen niet van alles de schuld geven, vind ik. Kitty is te toegeeflijk en Bas is er bijna nooit, dus wat wil je?' Zoiets kan enige reuring geven. Zelfs de domste buren zullen be grijpen dat ze misschien wat te hard praten. Schiet me ineens nog een oplos sing te binnen. U zou ook beleefd kunnen vragen of het wat minder luidruchtig kan in de tuin. Bij voor beeld zo: 'Zou het a.u.b. wat minder luidruchtig kunnen in de tuin?' Dat u en ik daar niet eerder aan hebben gedacht! Hartelijk dank voor uw brief, laat ik daar eens mee beginnen. Je ziet vaak in inzendingen voor deze rubriek dat oorzaak en gevolg niet met elkaar in verhouding zijn. Een opa die het einde der tijden nabij ziet, alleen maar omdat zijn kleinkinderen de hele dag naar hun mobieltjes staren. Een moeder die wan hopig wordt omdat puberzoon niet in beweging is te krijgen. Nog onlangs een dame wier hart gebro ken was omdat ze een losse e-mailflirt had beëin digd. Simpele oorzaak, al te dramatisch gevolg. Mijn kleinkinderen hebben ook zo'n trampoline. Ze springen erop om te laten zien hoe hoog ze kun nen komen: 'Kijk dan opa!' 'Geweldig jongens, kijk uit dat je niet valt.' En na vijf minuten zijn ze uitge sprongen en staren ze weer naar hun mobieltjes. Hoelang houden uw buurkinderen het vol? Hoe lang duurt die 'hele tijd'? Tien minuten? U zwaait een keer, roept 'Ik ben aan het lezen', u leest verder en komt weer tot rust. Zeg eens eerlijk: is het erger dan dat? Mijn moeder vond mij een zeur. Dat was ik ook, nog steeds trouwens. 'Ik heet Arjaneke, lig niet te zaniken.' Ik heb het haar vaak ho ren zingen. Ik heb het beter getroffen dan moeder. Ik verdien de kost aan zeurende mensen. Hartelijk dank voor uw brief. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Mijn buren zitten met warm weer graag in de tuin. Logisch, ik ook. Zij praten alleen de hele dag door. En vaak wordt het nog erger als ze bezoek krijgen van een ander echtpaar. Ik word af en toe gek van al hun gesprekken. Hou nu even je mond, denk ik dan. Geef me wat rust. Het is gewoon zo moeilijk je ervoor af te sluiten. Maar ja, hoe vraag je aan je buren of het wat minder kan? Mijn buren hebben sinds kort een trampoline voor de kinderen. Als ik in mijn tuin zit, zie ik de hele tijd de hoofdjes van de buurkinderen en hun vriendjes boven de schutting uitkomen. Vaak roepen ze ook nog: 'Hallo buurvrouw, wat ben je aan het doen?' Ze bedoelen het niet kwaad, maar ik kom niet meer tot rust in mijn eigen tuin. Wat te doen? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ILLUSTRATIE MAGDA RINKEMA ZATERDAG 13 JUNI 2020 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 123