van de Usedomer Schweiz en de lange promenade van Her- ingsdorf. Minder fijn qua cul turele geschiedenis is het noorden van het eiland. Hier bevond zich tijdens de Tweede Wereldoorlog de bouw en testplek van de V2, het wonder- wapen van de Duitse oorlogsma chine. D e vliegende bom bracht dood en verderf in steden als Lon den en Antwerpen, maar eiste de grootste tol onder de dwangarbeiders die hem moesten maken. Naar schatting 12.000 van hen overleden aan ziek tes en uitputting. De energiecentrale van de fabriek in Peenemünde is als mu seum ingericht en een groot deel van de voormalige basis geldt als beschermd natuurgebied waar je heerlijk kunt wandelen. Binnen leer je onder meer dat ontwikke ling van het Vergeltungswaffen 2 onder leiding stond van Wernher von Braun, die ondanks het bloed aan zijn handen later uitgroeide tot een beroemdheid in Amerika: hij was de belangrijkste man in het raketprogramma dat in 1969 de eerste mens naar de maan bracht. Strandkorven De Tweede Wereldoorlog maakte een einde aan de faam van Usedom en Heringsdorf. Zoals de nazi's huizen en hotels in beslag namen van joden, zo deed het DDR- regime dat van particulieren die niet in de pas liepen. Na de val van de Berlijnse Muur in 1989 kostte het aanvankelijk veel tijd om de rechtmatige eigenaren te bepalen én te vinden. Maar zie hoe mooi het er weer is. Aan de Kaisermeile tussen Herings- dorf en Ahlbeck bijvoorbeeld, of neem de Bergstrasse in Bansin. Daar werden de villa's aan beide USEDCM kanten van de straat zo gebouwd dat ze allemaal uitzicht hadden op zee. Dat is nog steeds zo. De bad plaatsen hebben beetje bij beetje de allure teruggekregen van de hoogtijdagen. Er wordt zelfs weer gedacht aan de aanleg van een directe snelle spoorlijn naar Berlijn. Deze is tijdens de Tweede Wereld oorlog verdwenen, waardoor de treinreis met omwegen gaat en nu meer tijd kost dan 75 jaar geleden. Het is heerlijk slenteren door de straten van Ahlbeck, Heringsdorf en Bansin. Maar ook het verder op het eiland gelegen Zinnowitz is prachtig. Hoewel het strand, de badarchitectuur en de houten pieren de belangrijkste trekkers zijn, worden er op Usedom ook pogingen gedaan om te modernise ren en een jonger publiek aan te trekken. Zo heeft Heringsdorf een conceptstore die bestaat uit een modeboetiek, loungebar en uitste kend restaurant in één. De zeekant van het eiland bestaat bijna helemaal uit strand. En overal zie je de zogenoemde strand- korven, bankjes van riet met een kap die je beschermt tegen wind en zon. Die waren er al in de 19de eeuw en zijn gebleven. Ik zie ze kriskras door elkaar op het strand staan als ik op mijn laatste avond over de Seebrücke van Ahlbeck wandel. Terwijl de eerste sterren aan de donkerblauwe hemel ver schijnen, trekt de ondergaande zon een oranje streep aan de horizon. Beneden kabbelt het water van de Oostzee zachtjes richting de kust. Uit thuis eenemünde Bansin De reis Usedom ligt op 750 kilometer rijden vanaf Utrecht. De ICE of IC-trein brengt je naar Züs- sow of Stralsund. Daar stap je over op de Usedomer Baderbahn die de badplaatsen ver bindt. Ook zijn er binnenlandse vluch ten naar de kleine luchthaven van Usedom. Slapen Alles is mogelijk. Van kamperen bij de boer tot luxueus verblijven in een badhotel. Het magazine sliep in Hotel Esplanade Heringsdorf, met deels nog de sfeer van 1896 toen het werd gebouwd. Eten en drinken Het Fischbrötchen is de specialiteit van de Duitse Oost zeekust. Tip: pro beer de Bischmark- haring, een Duitse haringvariant die wordt bereid met onder meer een marinade van azijn, uien en mosterd. Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vorm geving. ZATERDAG 13 JUNI 2020 41 Oost-Europees Deze auto herinnert aan het DDR-verleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121