Pompeuze gebouwen lijken toch licht en vrolijk Ze laten zich graag de Kaiser- bader noemen. Heringsdorf, Ahl- beck en Bansin, drie historische badplaatsen op het eiland Usedom in voormalig Oost-Duitsland. Maar het waren niet de Duitse keizers die dit eiland vermaard maakten. Al kwam keizer Wilhelm II regel matig naar Heringsdorf om, aldus de officiële lezing, thee te drinken met Elisabeth Staudt in haar villa aan zee. De populariteit van het eiland bij de elite van 19de-eeuws Berlijn is vooral te danken aan schrijvers en kunstenaars. In verhalen en op schilderijen poetsten zij Usedom op tot een hemelse plek in het kei zerrijk. Toen de eerste bankiers en speculanten er hun villa's hadden gebouwd, volgde al snel de rest. Aristocraten, artiesten, zakenlui. De Duitse keizer liet zich niet verleiden tot een verblijf in een zomerhuis of een van de ongekend luxe badhotels. Hij verbleef op zijn schip in Swinemünde en haastte zich met paard en wagen naar Heringsdorf voor thee en koekjes. Om volstrekt onduidelijke redenen staat er in de tuin van Villa Staudt tegenwoordig een borstbeeld van zijn vader Wilhelm I, die enkel als kind in Heringsdorf is geweest. De oude badplaatsen zitten vol verhalen. Over schuinsmarcheer ders en helden, nazi's en dapper verzet, over gezonde socialistische zomerkampen en DDR-repressie. Het verwaait allemaal een beetje zodra ik in Ahlbeck de Seebrücke op loop. De oude houten pier is 170 meter lang en ik draai me pas helemaal aan het eind om voor spectaculair uitzicht op de kustlijn met zijn strand, lage duinen, stijl volle villa's en klassieke badhotels. Niet alle pieren zijn zo mooi bewaard gebleven als in Ahlbeck. Zo is die van Heringsdorf- vroeger het pronkstuk van Usedom - in de jaren 90 herbouwd met een foei lelijk paviljoen van staal en glas. 40 Betonbouw en 'Badearchitektur' Over de 12 kilometer lange prome nade wandel ik terug naar mijn standplaats Heringsdorf, begin 20ste eeuw het Nice van de Oost zee genoemd. Het traject voert langs zee, duin, park, villa's en klas sieke badhotels zoals het Ahlbecker Hof, Villa Oppenheim en Villa Oechsler. Gelukkig ontbrak in de DDR-tijd het geld om ze af te breken of te verbouwen tot func tionele vakantiecomplexen naar socialistisch model. Het is knap hoe de architecten erin zijn geslaagd om zulke pom peuze gebouwen, zo licht en vrolijk te laten lijken. Daarvoor gebruikten ze frivole elementen uit allerlei bouwstijlen door elkaar heen: balkons, veranda's, zuilen, smeed ijzeren decoraties, trappen en torentjes. Het resultaat wordt Bade architektur genoemd. Door de roerige geschiedenis zijn de badplaatsen geen openlucht musea geworden. Ook de oorlogen, de Russische bezetting en de DDR- tijd hebben hun sporen achtergela ten. Zo werden er vakantiekolonies en betonflats gebouwd waar arbei ders die zich goed hadden gedra gen dertien dagen mochten uitrus ten en uitwaaien. Honderdduizen den gezinnen reden 's zomers met hun Trabant ofWartburg de brug over voor een onbezorgde tijd. Herinneringen aan die periode achter het IJzeren Gordijn duiken af en toe op tussen de mooie 19de- en begin 20ste-eeuwse villa's. Zoals enkele betonflats bij de pier van Heringsdorf of het kunstpaviljoen aan de promenade. Het werd in 1973 gebouwd naar een ontwerp van de beroemde DDR-architect Ulrich Müther en nog altijd kun je er wisselende exposities bezoeken. Op het kleine stukje Usedom dat na de val van de Muur in Poolse handen bleef, is veel meer beton bouw te zien. Ook omdat het cen trum tijdens de Tweede Wereld oorlog zwaar was beschadigd door geallieerde bombardementen. Ik bezoek er Swinemünde, dat tegen woordig Swinoujscie heet. Hier ontstond begin 19de eeuw al het badtoerisme. Nieuwe resorts moe ten het stadje die rol teruggeven. De sfeer is er onmiskenbaar meer Oost-Europees met grote pleinen en parken, glanzende nieuwbouw en verwaarloosde oude villa's. Natuur en raketten Usedom dankt zijn populariteit aan de zee, het strand en de badcultuur. Maar ook het achterland is mooi. Vroeger werd hier door de adel graag gejaagd. Een groot deel van die bossen en binnenwateren is bewaard gebleven, maar nu als veilige plek voor de dieren. Er zijn watervogels, otters, bevers en ook de zeearend is terug. Meer dan 200 kilometer fiets route en 400 kilometer wandelpad voert door heuvelland, moeras gebied én leuke dorpen als Karnin met zijn kleine vuurtoren en Stolpe, dat rond een kasteeltje is gebouwd. De Duits-Amerikaanse schilder Lyonel Feininger legde tussen 1908 en 1921 de landschap pen vast op doek. Op veilingen worden er miljoenen voor betaald. Op Usedom is een fietsroute langs zijn favoriete schilderplekken zoals de molen van Benz, de heuvels Reizen Droge voeten Met deze wagens werden vroeger de dames in zee gereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120