Niets lijkt nieuw pensioenstelsel nog in de weg te staan Navo haalt banden met Oekraïne aan Italiaanse premier verhoord over zijn corona-aanpak EUWS 11 In het nieuwe stelsel hoeven pen sioenfondsen niet langer buffers aan te houden om tegenvallers op te kunnen vangen. De veelbespro ken rekenrente, die veel pensioen fondsen momenteel in de proble men brengt, gaat bij het vuilnis en maakt plaats voor een zogeheten 'projectierendement'. Daardoor kunnen pensioenen bij goede ren dementen eerder worden ver hoogd. Keerzijde is wel dat er bij tegenvallende resultaten eerder wordt gekort. Komend jaar zullen kortingen in het huidige stelsel waarschijnlijk uitblijven. Voor het tweede jaar op rij strijkt minister Wouter Kool mees van Sociale Zaken met de hand over zijn hart: alleen fondsen die op 31 december tegenover elke euro aan toekomstige pensioen verplichtingen maar 90 cent in kas hebben, moeten de pensioenen verlagen. Schokdempers Tegelijkertijd zullen in het nieuwe stelsel 'schokdempers' worden in gebouwd, waardoor er minder snel gekort hoeft te worden. Zo krijgen de fondsen de mogelijk heid 'slimmer' te beleggen: met de premie van jonge deelnemers, die nog ver van hun pensioen af zit ten, mag risicovoller worden be legd, terwijl de inleg van oudere werknemers in veiliger beleggin gen kan worden gestopt. Daar naast komt er de mogelijkheid om eventuele pijn uit te smeren over een langere periode en wordt een 'solidariteitsreserve' opgebouwd, die in slechte tijden kan worden aangesproken. Daarnaast zeggen het kabinet, werkgeversorganisaties en vak bonden een manier te hebben ge vonden om de doorsnee premie af Van het oude systeem willen we af; er ligt nu een net verhaal te kunnen schaffen, zonder dat grote groepen daar de dupe van worden. Op dit moment is het na melijk nog zo dat jonge deelne mers relatief veel premie betalen en oudere juist weinig. Kabinet en sociale partners wilden graag alle premies gelijk behandelen, maar domweg afschaffen zou een groot financieel nadeel betekenen voor de generatie veertigers en vijfti gers. De rekening die daarmee ge paard gaat loopt in de tientallen miljarden. Het oplossen van deze puzzel bleek een groot struikelblok en is een van de belangrijkste redenen dat de uitwerking van het pensi oenakkoord zo lang heeft geduurd. Toch zeggen de onderhandelaars een oplossing te hebben gevon den, zonder dat er 'pech- en geluk- generaties' ontstaan. Volgens FNV-voorzitter Han Busker ligt er een 'evenwichtige afspraak', al wa ren de polderbazen gisteravond nog niet bepaald scheutig met de tails. Twijfel Reden daarvoor is dat de vakbon den en werkgevers eerst nog terug moeten naar hun achterban. Bij de grootste vakbond, de FNV, is het bovendien zo dat het ledenparle- ment moet instemmen. Busker denkt echter een goed verhaal te hebben. ,,Er is al tien jaar niet geïn dexeerd'', zei hij. Behalve voor ou deren is er ook voor jongeren in het nieuwe stelsel 'een goed per spectief. ,,Dat zullen we in de uit werking laten zien'', belooft hij. VNO-NCW-voorzitter Hans de Boer is eveneens in zijn nopjes met de deal. Volgens De Boer is er al te lang sprake van twijfel bij jon geren, ouderen en werkgevers over de toekomst van het pensioen. ,,Dat kan zo niet langer'', meent hij. Doorgaan op de oude voet be tekent volgens hem dat er kortin gen van wel 18 procent dreigen, terwijl de pensioenpotten met bijna 1500 miljard euro rijkelijk ge vuld zijn. ,,Van dat systeem willen we af. Er ligt nu een net verhaal.'' Minister Koolmees stuurt waar schijnlijk volgende week een brief met de precieze afspraken naar de Tweede Kamer. Hij hoopt in 2022 te kunnen beginnen met de over gang naar een nieuw stelsel en hoopt dat dat nieuwe stelsel in 2026 klaar is. Dat maakte de Navo gisteren be kend. De nieuwe status vergroot de mogelijkheden van Kiev om mee te doen aan Navo-acties en samen werkingsprojecten. Bovendien krijgt de voormalige Sovjetstaat, die al jaren overhoop ligt met Rusland, toegang tot meer geclassificeerde informatie van het bondgenootschap. Australië, Fin land, Georgië, Jordanië en Zweden gingen Oekraïne voor als landen met de EOP-status. De partners hebben een op maat gesneden rela tie met de Navo. Uitgangspunt is het wederzijds belang. In Oekraïne is de mededeling met vreugde begroet. President Volodi- mir Zelenski zei op Twitter dat de Navo hiermee de verrichtingen van Oekraïense militairen tijdens vre desmissies in de wereld erkent. Mi nister van Buitenlandse Zaken Dmitri Koeleba vindt dat zijn land nu de status heeft, die het al ge ruime tijd verdient. Diplomaten benadrukken dat de opwaardering geen verdere stap in de richting van het Navo-lidmaatschap betekent. In Rusland wordt het besluit van de Navo mogelijk gezien als een nieuwe provocatie. Moskou heeft al jaren kritiek op de uitbreiding van de Navo naar het oosten van Europa en de stationering van troepen in voormalige Sovjetrepublieken. De Navo gaf Oekraïne al in 2008 uit zicht op aansluiting. Conte is geen verdachte, maar werd door het Openbaar Ministerie ge hoord als getuige in het onderzoek. Eind februari explodeerde het aan tal coronagevallen in de dorpen Alzano Lombardo en Nembro, twee dorpen in de buurt van Ber gamo, maar ze werden niet van de buitenwereld afgesloten. Dat gebeurde bijvoorbeeld wel met Codogno en Vo, de twee stad jes waar de eerste coronagevallen in Italië werden geconstateerd. Alzano Lombardo en Nembro liggen in de provincie Bergamo, het door Co- vid-19 zwaarst getroffen gebied van Italië. Het Openbaar Ministerie van Bergamo wil weten of premier Conte en de ministers van Binnen landse Zaken en Volksgezondheid behalve politiek verantwoordelijk eventueel ook juridisch verant woordelijk zijn voor het grote aan tal coronaslachtoffers in het gebied. Volgens de premier lag de beslis- sing om de getroffen dorpen van de buitenwereld af te sluiten bij het regiobestuur in Lombardije. An dere regio's, zoals Emilia-Romagna en Lazio, hebben ook autonoom besloten rode zones in te stellen. De president van Lombardije, At- tilio Fontana, die ook is gehoord in dit onderzoek, beweert dat hij bij de centrale regering heeft aangedron gen op een rode zone, maar dat Rome niet reageerde. Het OM moet nu uitzoeken wie gelijk heeft. 'Opgehelderd' In het drie uur durende verhoor heeft de premier naar eigen zeggen aan de rechters uit Bergamo uitge legd wat er precies is gebeurd en welke beslissingen waarom zijn ge nomen. ,,Alles is opgehelderd'', ver klaarde Conte na afloop. ,,Ik heb naar eer en geweten gehandeld.'' Het Openbaar Ministerie van Bergamo onderzoekt of er sprake is van 'epidemie door schuld'. Een groep familieleden van corona slachtoffers deed vorige week aan gifte, maar er zijn nog geen ver dachten aangemerkt. Mochten de onderzoeksrechters vinden dat de Italiaanse premier juridisch verant woordelijk is, dan zullen ze de zaak moeten overdragen aan het 'Tribu- nale dei ministri', een speciaal on derdeel van de Italiaanse recht spraak dat zich bezighoudt met on derzoeken naar politici. zaterdag 13 juni 2020 GO Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid na het overleg met vakbonden en werkgevers over de uitwerking van het pensioenakkoord. foto anp Ruim een jaar na het sluiten van het pensioenakkoord zijn kabi net en sociale partners het ook eens geworden over de uitwer king ervan. Het pensioen wordt in de toekomst minder zeker, maar er komt ook meer uitzicht op indexatie. Dreigende kortin gen zijn voorlopig van de baan. Laurens Kok Den Haag - Hans de Boer, voorzitter VNO-NCW BRUSSEL Oekraïne, dat al eens troepen leverde voor Navo-mis- sies in Afghanistan en Kosovo, staat nu bij de verdragsorgani satie te boek als 'Enhanced Opportunities Partner' (EOP). Het Italiaanse Openbaar Minis terie doet onderzoek naar de vraag waarom de regering geen rode zone instelde in het door corona zwaarst getroffen ge bied van het land. Premier Conte is gisteren drie uur lang verhoord. Angelo van Schaik Rome Premier Conte (rechts) met twee ministers na afloop van een kabinets vergadering over de co rona-aanpak eerder deze week. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11