J Weergaloos boek over Sontag heeft een Nederlands tintje Een feest voor wie houdt van films en fijne anekdotes Homo universalis was ook maar een mens met behoeftes Susan Sontag (1933-2004) was een van de bekendste naoor logse filosofen en schrijvers. Bijna twintig boeken en ontelbaar veel essays schreef de Amerikaanse over uiteenlopende onderwerpen als fotografie, politiek, vrouwenrechten, pornografie, homo seksualiteit, politiek en mode (en nog veel meer). Haar internationale invloed was groot, hoewel haar reputatie niet onomstreden was; Sontag had felle voor- en tegenstanders. Dit kwam omdat ze niet schroomde politiek dui delijk stelling te nemen of zelf actie te voeren, bijvoorbeeld tijdens de belege ring van Sarajevo in de jaren 90. s O N T A HhIu G In haar persoonlijke (liefdes)leven was ze onstuimig en mede hierdoor werd ze een tot de verbeelding sprekende be roemdheid. Ze werd gefotografeerd door Andy Warhol, onderhield vriend schappelijke banden met mensen als Jackie Kennedy, Annie Leibovitz (haar latere partner) en John Lennon. Eind vorig jaar verscheen een fijne biografie over haar, geschreven door Benjamin Moser, die er de Pulitzerprijs mee won. De Texaanse schrijver pro moveerde in Utrecht en woont nog steeds in deze stad, wat dit weergaloze boek een Nederlandse touch geeft. Overtuigend schetst Moser Sontags relatie met haar moeder, haar onvoor stelbare schoolprestaties, haar huwelijk en latere verhoudingen, en de slopende ziekte die haar zou vellen. PAUL VERHOEVEN ROB VAN SCHEERS n 1992, toen mijn debuutroman net was verschenen, werd mij door een journalist gevraagd of ik wat extra's wilde verdienen door wat cassette bandjes uit te werken van lange gesprekken met Paul Verhoeven. Hij was bezig een biografie over de filmer te schrijven. Heel soms, als het 's nachts bliksemt en de takken zwiepend tegen het raam slaan, schrik ik nog weleens wakker van die tapes, omdat Verhoevens woorden stroom een grote intellectuele wissel op me trok. De succesvolste filmer van Nederland ooit was in zijn antwoorden namelijk oprecht briljant, maar vaak ook cruijffiaans onnavolgbaar. De biograaf in kwestie, Rob van Scheers, slaagde erin Verhoevens leven en werk meeslepend te boekstaven. Hij sprak niet alleen uren met de meester zelf, maar bezocht ook Verhoevens filmsets en interviewde zo'n beetje iedereen met wie hij werkte: Michael Douglas en Sharon Stone (Basic Instinct), Rutger Hauer en Jeroen Krabbé (Soldaat van Oranje), Monique van de Ven (Turks Fruit), Carice van Houten (Zwartboek), Arnold Schwarzenegger (Total Recall), Kevin Bacon (Hollow Man) - en tiental len anderen. Het eindresultaat is een feest voor iedereen die houdt van films, fijne anekdotes, cultuurgeschiedenis en scherpe analyses over de Nederlandse en Amerikaanse maatschappij. Om Paul Verhoeven te citeren, van de uitgewerkte bandjes: 'Niewaar?' De Florentijnse architect, uitvinder, schilder, beeld houwer, schrijver en weten schapper Leonardo da Vinci werd geboren in 1452 en overleed in 1519. Al in 1550 werd voor het eerst uitgebreid over hem geschre ven, het begin van eeuwenlange ver heerlijking. Da Vinci is misschien wel een van de grootste genieën die ooit heeft geleefd. Toch was de homo universalis ook maar gewoon een mens, met zijn aardse behoeften, natjes en droogjes. De En gelse schrijver Charles Nicholl publi ceerde in 2004 een vuistdikke biografie over de knul die later in onze perceptie zou uitgroeien tot artistieke superheld. Het doel was te zoeken naar de mens achter de schepper van kunstwerken als La Gioconda (beter bekend als de Mona Lisa), De dame met de hermelijn en Het laatste avondmaal. Nicholl laat hem zien als jongeman, werkend als leerling in het atelier van een beeldhouwer, hij schetst het Flo rence waar Leonardo zich staande pro beert te houden, zijn beroemde op drachtgevers (met illustere namen als De Medici en Borgia) en zijn omgang met de al even beroemde Michelangelo, hij speculeert over zijn homoseksuali teit en laat hem flauwe grapjes maken. Er zijn historici die het waarheidsge halte in twijfel trekken, maar dat maakt voor de leesbaarheid niet uit. Een heer lijk boek over de mens achter het genie. SONTAG BENJAMIN MOSER fl fl!lf a! inn A PAUL VERHOEVEN LEONARDO DA VINCI CHARLES NICHOLL e-öAArc/ö rlcs Nicholl ZATERDAG 13 JUNI 2020 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 115