Mïm SCHRIJVER LEEST RECENSIE De wraak van de dieren 'Als er geen humor was, dan was ik er ook niet meer' De Avonden Verslonden in mijn jeugdjaren Het boek dat ik had willen schrijven Van Karin Bruers (58) verscheen onlangs Het zal je moeder maar wezen, over haar dementerende moeder. Ik lees nu Het boek dat mijn leven heeft veranderd Gelachen om Het nieuwe boek van Olga To karczuk, de Poolse Nobelprijs winnaar van vorig jaar, is niet nieuw, maar nu pas vertaald. Jaag je ploeg over de botten van de doden (De Geus, €22,50) ver scheen in Polen al in 2009, maar is bijzonder actueel. Tokarczuk schreef een geestig whodunnit- achtig verhaal, met een een zelvige, excentrieke oudere dame in de hoofdrol: zo'n type dat door mannen al snel wordt bestempeld als een lastig oud wijf. Deze Janina Duszejko woont nabij de grens met Tsje chië en houdt zich bezig met de natuur, horoscopen en het vertalen van poëzie van Wil liam Blake. Maar dan gebeuren er in deze verlaten streek ineens vreemde dingen: na de plotse linge dood van haar buurman worden enkele mannen uit het dorp vermoord. Omdat het alle maal leden van de jachtvereni- ging zijn, gelooft mevrouw Duszejko dat het wraak is van de dieren. Maar het lukt haar niet haar dorpsgenoten en de politie daarvan te overtuigen. Jaag je ploeg over de botten van de doden wordt 'een feministische ecothriller' genoemd, maar een thriller is het niet. In dit verhaal met lichte suspense gaat het To- karczuk meer om het bevragen van onze manier van omgaan met de natuur en andere leven de wezens, inclusief de mensen die als 'nutteloos' of 'waarde loos' worden beschouwd: 'Wiens verstand heeft die bru taliteit gehad om te bepalen wie beter is en wie slechter?' Geen meesterwerk, wel een onder houdend boek dat terechte vragen stelt. —Vivian de Gier Gerard Reve De Bezige Bij De Avonden Gerard Reve ,,Het eerste literaire boek dat ik las. Ik was helemaal van slag. Ik denk heel erg in plaat jes en de figuur van Frits kwam heel erg bij me binnen. Die grijsheid en dat voortdu rend onder tafel sluimerende conflict. Dat je als een soort voyeur wordt toegelaten in het hoofd van iemand. Die sensatie, ik kon er niet van slapen.'' De vrouw met de bijl en negen andere moordenaressen Steffie van den Oord ,,Ik ben blij dat ik nü leef. Ik heb zo'n vrijheidsdrang dat ik in geen enkel keurslijf pas. Drie honderd jaar geleden zou ik als heks op de brandstapel zijn geëindigd of uit wanhoop een moord hebben begaan. Hier gaat het over de levens van tien moordenaressen in de periode 1712-1946. Echt, je weet niet wat je leest.'' De mythe van Sisyphus Albert Camus ,,Ik lees er kleine stukjes in, want het is veel, maar zo van toepassing op ons moderne leven. Camus stelt de vragen die er werkelijk toe doen. Wij leven in een maatschappij waarin we constant de nare dingen uit ons leven proberen weg te duwen. Camus drukt ons met de neus op de existen tiële feiten.'' HARRY MULISCH DE ONTDEKKING VAN DE HEMEL !U De ontdekking van de hemel Harry Mulisch ,,Nog zo'n boek dat je dwingt om na te denken. Mulisch laat zien hoe alles in het leven met elkaar verweven is. Is dat toeval? Of schuilen daar grotere krachten achter? Ik ben gevoelig voor die zoek tocht naar het hogere. Zeker nu wij het geloof in God kwijt zijn is het belangrijk om over zingeving en diepere waarden in ons leven na te denken. Om niet 'out of the box', maar helemaal zonder box te denken.'' Carmiggelt gedundrukt Simon Carmiggelt „Laatst vond ik in een oude doos met boeken weer een paar Carmiggelts terug. De timing van humor op papier is zo anders dan op het podium. De makkelijke grap valt weg. Alles komt vaak aan op een simpele komma of punt. Carmiggelt was daar een meester in. Echt, als er geen humor was, dan was ik er ook niet meer.'' LITERATUUR Olga Tokarczuk, Jaag je ploeg over de botten van de doden ZATERDAG 13 JUNI 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 113