lA Uni's willen meer studenten ontvangen 10 NIEUWS Op ruim 50 kilometer ten westen van Moskou vindt morgen de wijding plaats van de grootste legerkerk van Rusland. Niet iedereen is er blij mee. Kathedraal voor de strijd krachten De Hoofdkathedraal van de Strijdkrachten van de Russi sche Federatie, heet de kerk die morgen in Park Patriot plechtig wordt ingewijd. Het enorme godshuis, waaraan twee jaar is gebouwd, is de op twee na grootste kerk van Rusland. Aanleiding voor de bouw vormde de overwinning door de Sovjet-Unie op nazi-Duits- land, nu 75 jaar geleden. De kerk staat dan ook bol van de symbo liek: de doorsnede van de hoofdkoepel is precies 19,45 me ter, de cijfers vormen het jaartal waarin de Sovjets de zege op Duitsland behaalden. De klok kentoren meet 75 meter in hoogte (wat staat voor het jubi leum) en de kleinere torens 14,18 meter: het aantal dagen dat de oorlog voor de Sovjet-Unie duurde. In de treden zit metaal verwerkt van nazi-oorlogstuig. De kerk, gebouwd in op dracht van het ministerie van Defensie, zal ongetwijfeld een flinke golf vaderlandsliefde op roepen onder de Russische be volking. Want de Grote Vader landse Oorlog, zoals de Russen de Tweede Wereldoorlog noe- waar de scheiding van religie en overheid in de grondwet is ver ankerd? De warme betrekkingen tus sen de Russisch-orthodoxe kerk en de staat gaan terug tot de tijd van de tsaren, die zich eeuwen lang zagen als de hoeder van de kerk. Maar volgens Zoebov is het patriarchaat ook in de tijd van de Sovjet-Unie trouw ge bleven aan de communistische overheid. ,,Stalin heeft de kerk simpelweg omgevormd tot een KGB-instituut, dat tot het einde van de Sovjet-Unie in 1991 heeft bestaan.'' Veiligheidsdienst In de jaren daarna werd de band losser. Maar Zoebov zegt dat met de komst van Poetin (zelf oud-KGB'er) de banden met de Russische veiligheidsdienst FSB (de opvolger van de KGB) volledig zijn hersteld. De theoloog deinst niet terug voor harde beschuldigingen ten aanzien van de huidige patri arch: ,,Kirill diende in de Sov- jettijd als plaatsvervangend hoofd van de afdeling voor bui tenlandse betrekkingen van de kerk. Daarmee was hij niet slechts KGB- informant, maar ronduit een medewerker.'' men, is voor Rusland niet minder dan heilig. Iedereen heeft wel een ouder of grootouder die in de oor log heeft gevochten of is omgeko men. De wijding stond eigenlijk gepland voor 9 mei, de Dag van de overwinning. Maar het coronavirus reed het evenement in de wielen. Patriarch Niet iedereen krijgt warme gevoe lens bij de kathedraal. Het bouw werk is vooral tegenstanders van de Russische president Vladi mir Poetin, met wie de hui dige Russisch-orthodoxe patriarch Kirill nauwe banden heeft, een doorn in het oog. ,,Ik word er bang van'', zegt de dissi dente theoloog en historicus Andrej Zoebov. ,,De Rus sisch-orthodoxe kerk probeert het huis van God in een plek van poli tieke propa ganda te veranderen. Poetinpro- paganda, de propaganda van de annexatie van de Krim'', zegt de hoogleraar. Hij doelt daarmee mede op de mozaïeken die in april van dit jaar tot een schandaal leid den. Erop prijkte een vrouw met een spandoek: 'De Krim is van ons'. Daarnaast toonden ze af- van hedendaagse Russische poli tici, onder wie Poetin zelf, maar ook van Jozef Stalin, die de kerk nota bene fanatiek vervolgde. De storm van kritiek leidde er toe dat de Russische president de sloop van de mozaïeken beval. Hij liet bescheiden weten, dat het nog te vroeg in de geschiedenis is om hem op dergelijke wijze in een kerk te portretteren. ,,Al zal Poetin het zelf wel spijtig hebben gevon den", schampert Zoebov. Bovendien haalde de kerk te weinig geld op bij donoren (waar onder staatsmoloch Gazprom en Poetin zelf) om de kathedraal af te bouwen. Dus moest de ge meente Moskou in de bui del tasten om de nog ont brekende roebels te beta len. Het deed de Russische oppositiekrant Novaja Ga- zeta de wenkbrauwen fron sen: want is Rusland niet een seculiere staat, De universiteiten zijn blij dat er weer iets mag vanaf maandag, maar vrezen voor het nieuwe collegejaar. In een open brief stellen alle recto ren magnifici dat fysiek contact es sentieel is voor studenten, maar dat de uren waarin nu onderwijs mag worden gegeven veel te beperkt zijn. Ze vinden dat onderwijs op lo catie niet alleen mogelijk moet zijn voor studenten die practica moeten volgen, maar voor alle studenten. ,,Die fysieke interactie is cruci aal", verklaart Vinod Subra- maniam, rector magnificus van de Vrije Universiteit Amsterdam. ,,In het onderwijs draait het niet alleen om kennis in de hoofden gieten. Het gaat om interactie, debat, dia loog. Daar leren studenten ook van." Er zijn vooral zorgen om de nieuwe eerstejaars. Subramaniam: ,,Voor hen is het helemaal belang rijk om elkaar te ontmoeten, vrien den te maken." De tijdvakken waarbinnen het hoger onderwijs de lessen mag aan- bieden, brengen forse beperkingen met zich mee. Om te voorkomen dat er grote drukte in het openbaar vervoer ontstaat, mogen universi teiten alleen tussen 11.00 en 15.00 uur en na 20.00 uur onderwijsacti viteiten beginnen. Ook mag maxi maal 20 procent van de totale popu latie tegelijkertijd in een gebouw aanwezig zijn. Op de fiets Volgens de universiteiten blijft er nu onnodig veel tijd onbenut. Want er zijn ook genoeg studenten die met de fiets, lopend of met een eigen auto naar de colleges komen. Ze hopen op zijn minst die studen ten buiten de huidige vaste tijden te mogen verwelkomen. Om aan alle regels te voldoen, kie zen universiteiten alleen voor het hoogstnoodzakelijke op de cam pussen. Wageningen University laat alleen enkele masterstudenten labwerk doen en er komen een paar t Om drukte in het ov te voorkomen, zijn tijdvakken bepaald voor het onderwijs veldpractica. Voor Maastricht Uni versity betekent het dat ongeveer 600 van de 19.000 studenten vanaf maandag naar een universiteitsge bouw afreizen. Van de Vrije Uni versiteit blijft zo'n 95 procent van de studenten volledig digitaal on- derwijs volgen. De Universiteit Twente probeert juist zo veel moge lijk studenten een keer te laten ko men, maar de tijd op de campus per persoon zal daardoor uiterst be perkt zijn. Studenten hopen dat de univer siteiten alle ruimte pakken die ze krijgen. Daaraan twijfelt het Inter stedelijk Studenten Overleg (ISO) nu wel. ,,Als op sommige universi teiten 95 procent van de studenten nog steeds alleen online onderwijs krijgt, is dat wel heel veel", consta teert voorzitter Kees Gillesse. De behoefte aan fysieke lessen is groot, merkt hij. ,,We horen van veel stu denten dat ze hun motivatie verlie zen. Het is mooi dat de universitei ten dat ook laten horen." zaterdag 13 juni 2020 Megakathedraal Rusland is 'vooral ter ere van Poetin' GO Militairen bezoeken de nieuwe legerkerk nabij Moskou. FOTO'S MIKHAIL METZEL/TASS r~95 m. koepel Joost Bosman Moskou klokken toren hoofd- Universiteiten willen snel de mo gelijkheid krijgen om meer stu denten fysiek onderwijs te geven. Vanaf maandag gaan ze weer tentamens en practica geven, maar in de praktijk kan slechts een fractie van de stu denten daadwerkelijk naar de universiteit komen. Ellen van Gaalen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10