'Ze joegen me het liefst het huis uit' 'Als stadsmeisje koos ik voor Londen' 'Ik ben niet meer zo stil' 28 Floor Soons (18), Amsterdam. Tussenjaar na vwo: Au pair in Londen via aupairworld.nl (kosten: ca. 100 euro, retourtje Londen-Amsterdam) in 2019-2020. Werkt nu in de horeca, gaat komend semester Economics and Business Economics studeren aan de VU. ,,Ik was zeventien. Dan kun je nog niet het ul tieme studentenleven beleven, je kunt je pas inschrijven bij verenigingen als je achttien bent. Ik wilde iets met economie, maar ook nog genieten van de vrijheid. Ik paste op, vind kin deren leuk en wilde m'n Engels verbeteren in het buitenland. Omdat ik een stadsmeisje ben en ze in Londen netjes Engels spreken, ging ik daar als au pair naartoe. Daar leerde ik hoe een rijk gezin met twee kinderen en twee drukbezette ouders draait. Zo'n opvoeding was ik niet gewend. Als de kin deren iets normaals deden, zoals opruimen, kregen ze een cadeautje. Ze misten hun ouders en pro beerden mij uit huis te jagen. Ik had het daar moeilijk mee, maar geef niet snel op. Tot een van de kinderen mij beet en de moeder mij de schuld gaf. Ik zou er tien maanden blijven, maar heb na drie maanden opgezegd. Jammer, ik had leuke contacten opgedaan, mensen met wie ik naar voetbalwedstrijden ging. Ik zou het zo weer doen, maar dan zou ik eerst met ex- au pairs praten. Toen ik hoorde dat het gezin acht au pairs in een jaar had gehad, wist ik zeker dat het niet aan mij lag. Die twijfel aan jezelf, dat was het ergst.'' Maarten Nijdam (21), Soest. Tussenjaar na de havo: Twee dagen per week coaching via Breekjaar (ca. 9000 euro) in 2017-2018. Doet nu een studie Human Resource Management aan de Hogeschool Utrecht. ,,Omdat iedereen ging stude ren, deed ik dat ook: Interna tional Business and Manage ment. Na een halfjaar ben ik gestopt, het interesseerde me niet. Mijn zus, die na het vwo een Breekjaar had gevolgd, zei: Je zit in de knoop met jezelf, probeer het ook eens'. Zij was in positieve zin veran derd. Mijn ouders vonden het voor mij ook een goed idee. Als je niet weet wat je wilt, moet je eerst weten wie je bent. Alle activiteiten zijn daarop gericht. Met een groep van zo'n dertig jongeren volg je workshops en trainingen. Die gaan over thema's als mindset, je thuissituatie, vriendschap. Je doet dingen samen en leert wat jouw rol in de groep is. Ik vond het vet, gaaf, heel ziek! Ik ben socialer geworden en minder bang voor de mening van anderen. Dat stille, introverte jongetje van de havo, dat ben ik hele maal niet. Je leert tijdens zo'n jaar complimenten geven, en die kreeg ik ook terug. Het is een sneeuwbaleffect waar door iedereen zich goed gaat voelen. Ik wil niet zweverig klinken, maar mensen die een Breekjaar hebben gedaan, herkennen dat gevoel. Je voelt je vrij, bent lief voor elkaar, maar ook eerlijk en kritisch. Breekjaar heeft me veel gebracht. Ik studeer nu iets dat beter bij me past - geen sociowerk of therapie, wel iets met het bedrijfsleven - en heb mijn vriendin daar ontmoet!''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 108