'Ik heb niet eerder zoveel gelachen' 'Nu durf ik mijn zachte kant te laten zien' 'Kinderen een zetje geven' 26 Jan van de Kolk (22), Elspeet. Tussenjaar na de havo: Basisjaar aan de Evan gelische Hogeschool (kosten: ca. 3000 euro) in 2017-2018. Is onlangs begonnen aan een opleiding bij Defensie. ,,Ik solliciteerde voor een opleidingsplek bij Defensie, maar kwam niet door de keuring. Een combinatie van sport en studie leek me ook wel wat, maar ook tot de opleiding gymleraar werd ik niet toegelaten. Vanuit mijn christelijke achtergrond waren dit tekens dat ik op mijn le vensweg een andere kant werd opgestuurd. Het Basisjaar op de Evangelische Hogeschool is gericht op geestelijke vorming en persoonlijke ontwikkeling. Wil je een goede studiekeuze maken, dan heb je zelfinzicht nodig, dus dat leek me wel wat. Het was een tof en pittig jaar. Een belangrijk punt is reflectie. Zo kwam ik erachter dat ik de hoge maatstaf die ik mezelf oplegde, ook van ande ren verwachtte. Nu durf ik mijn zachte kant te laten zien. Je wordt getriggerd om bezig te zijn met anderen. Je hebt daardoor soms lastige gesprekken, maar ontwikkelt ook vriendschap pen die diep gaan. Het klinkt misschien zwaar, maar ik heb niet eerder in een jaar zo veel gela chen. Daarna ging ik toegepaste psychologie studeren, maar wilde ik nog steeds naar Defen sie. Mijn vriendin merkte hoe bevlogen ik was, ze wilde me niet tegenhouden. Ik ben gestopt met psychologie en gelukkig werd ik nu wel aangenomen bij Defensie.'' Puck Tobias (20), Baren- drecht. Tussenjaar na mbo-4: Vrij willigerswerk in Zuid-Afrika en Zambia via Travelunique (kosten ca. 4400 euro) in 2019-2020. Werkt nu als ambulant bege leider. ,,Mijn schooljaren zijn door persoonlijke omstandigheden niet makkelijk geweest. Daar door was de stap naar het hbo voor mij te groot. Liever wilde ik me verdiepen in de praktijk van mijn opleidings- gebied: sociaal werk. Ik wilde meer van de wereld zien op het gebied van hulpverlening. Afrika trok me, daar hebben ze toch de meeste hulp nodig. Ik haalde daar kinderen van de straat, deed spelletjes met ze, gaf Engelse les en voor lichting over hiv, aids, kanker, roken en drinken. Ik heb ook een cursus ondernemen gegeven aan jongvolwassen drop-outs. Die twee maanden hebben mijn kijk op het leven totaal veranderd. Ik zie veel meer positieve dingen en mogelijkheden, doordat je zelf een bijdrage kunt leveren. Vroeger zou ik nooit uit Nederland weg hebben gewild, nu zou ik wel een onderneming willen opzetten in Zuid-Afrika. Daar kan ik veel meer doen dan hier. Kinderen van de straat halen en een zetje in de goede richting geven. Daar droom ik van. Toen ik terugkwam zat ik in zo'n nieuwe flow, dat ik be sloot te gaan werken. Ik wilde niet terug naar dat school leven. Ik heb nu een vaste baan bij een bedrijf met door groeimogelijkheden. Wellicht ben ik na drie jaar toe aan het hbo. Met deze basis wordt mijn kans dat te halen groter.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106