'Op eigen benen staan' 'Huilend belde ik mijn ouders' 'Ik ging weg als jongen en kwam terug als man' Pien van der Sterren (21), Maasbree. Tussenjaar na vmbo-t: Highschool in Utah, via Interlanguage Study Abroad (kosten ca. 9000 euro) in 2014-2015. Doet nu een studie psychologie aan Tilburg University. „Mijn zwemmaatje vertelde over haar jaar highschool in Amerika. Amerika, dat trok mij ook. En op zo'n highschool mag je veel meer vakken zelf kiezen, zo kun je uitproberen wat bij je past. Na de highschool wilde ik naar de pabo. Via Facebook maakte ik kennis met mijn gastgezin. Ze hadden een meisjestweeling die even oud was als ik en hun vorige gaststudent had een weblog bijge houden. Toen ik daar kwam, voelde het als een warm bad. Naast vier verplichte vakken deed ik onder meer peer tutoring. Daarbij onder steun je een medestudent met een beperking. Zo heb ik met een jongen uit het speciaal onderwijs de high- schoolmusical voorbereid. Dat jaar leerde ik op eigen benen staan. Ik was zestien en pap en mam waren er niet om mijn hand vast te houden. Ik heb vrienden gemaakt en er een familie bij gekregen. Het jaar was ook mijn ticket naar hogerop. Na een verkort traject mbo - waar ik erachter kwam dat ik niet naar de pabo wilde - en een propedeuse psychologie op het hbo doe ik nu een bachelor op de universiteit.'' Cas Wognum (22), Alphen aan den Rijn. Tussenjaar na gymna sium: Reizen (kosten: ca. 7500 euro) en wis kunde B- certificaat in 2015-2016. Doet nu een dubbele master: Artificial Intelli gence en Game and Media Technology aan de Universiteit Utrecht. ,,Ik wist het honderd procent zeker: ik wilde naar de filmacademie. Toen ik niet werd toe gelaten, wist ik werke lijk niet wat ik moest. Reizen leek me de beste optie, vijf maan den Azië. Ik was net achttien en met mijn ouders alleen in wes terse landen geweest. Toen ik een goedkoop ticket naar Singapore vond, heb ik geboekt. De eerste nacht in het hotel kreeg ik een paniekaanval. Ik dacht: hoe kom ik aan eten? Ik kan dit niet, ik wil terug. Tip: slaap de eerste nacht in een hostel, daar ontmoet je makke lijk mensen. Ik belde huilend mijn ouders op. Mijn moeder adviseer de naar Nieuw-Zeeland te gaan, waar mijn nichtje een rondreis maakte. Dat heb ik gedaan, we reisden samen verder en ik maakte een persoon lijke ontwikkeling door. Zo ontdekte ik mijn in teresse voor techniek en de logica en wis- kunde die daarbij komen kijken. Ik zette de knop om: ik wilde er een once in a lifetime experience van maken, met het halen van een duikbrevet en skydiven. Na twee maanden was het geld op en ging ik terug om mijn wiskunde B-certificaat te halen voor de toelating aan de TU in Eindhoven. Heel cliché: ik ben weg gegaan als jongetje en kwam terug als man. Door die reis heb ik mijn angst voor wat bui ten mijn comfortzone lag, overwonnen. Die ervaring was zo gaaf!'' ZATERDAG 13 JUNI 2020 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 105