Een op de tien havo- en vwo-scholieren neemt na het eindexamen een tussenjaar. Omdat ze zijn uitgeloot, school even zat zijn of nog niet weten wat ze willen studeren. Tien jongeren vertellen wat het hen heeft opgeleverd. ,,Het was vet, gaaf, heel ziek!'' Een half jaartje werken en dan reizen, het is de bekendste invulling van het tus senjaar. Vaak zijn het hoogopgeleide ouders die hun kroost stimuleren om een gap year te nemen. ,,En ze wonen vaak in de Rand stad", zegt Daniëlle Vogels, oprichter van het TussenjaarKenniscentrum dat jaarlijks de TussenjaarBeurs organiseert. ,,Maar alle jongeren moeten deze kans hebben. Daar om geven we workshops aan decanen, ouders en kinderen. Over de mogelijk heden én de risico's.'' Vogels, als coach gespecialiseerd in stu diekeuzebegeleiding, wil niet iedereen een tussenjaar aanpraten. Maar meteen door studeren is niet voor iedereen een goed idee. ,,Het is een gevoelig onderwerp. Veel decanen willen eindexamenkandidaten meteen naar een vervolgstudie helpen. En veel ouders vinden zo'n tussenjaar span nend. Wil mijn kind daarna wel verder le ren? Gaat-ie een jaar feesten en op de bank hangen? Maar studeren kost geld, als je de verkeerde keuze maakt en na het eerste jaar uitvalt, ben je dat geld kwijt.'' Vogels maakte vaak mee dat uitvallers een deuk in hun zelfvertrouwen opliepen en bang waren aan een nieuwe studie te beginnen. Aan de beurs doen vijftien organisaties mee, van het Instituut voor Natuureducatie dat een 'Groen Traineeship' in Nederland aanbiedt tot bureaus die (taal)reizen naar het buitenland regelen. Duur hóeft het niet te zijn, bijvoorbeeld als je werk en coaching combineert of als au pair werkt. ,,Een student die haar tussenjaar vulde met dertig snuffelstages, geeft voorlichting." „Belangrijk is dat je het jaar goed benut'', zegt Vogels. ,,Voor jongeren die zelf niet in actie komen, is het nodig dat ouders gren zen stellen en bijvoorbeeld de geldkraan dichtdraaien, zodat ze moeten werken. Jon geren die in een tussenjaar te weinig te doen hebben, kunnen in een isolement terecht komen en psychische problemen krijgen.'' In Noorwegen doet ruim de helft van de scholieren een tussenjaar, in Australië en Groot-Brittannië wordt dat aantal geschat op een vierde. Uit buitenlands onderzoek is bekend dat jongeren die hun tussenjaar goed hebben ingevuld, beter door hun studie rollen. In Nederland staat het onder zoek in de kinderschoenen. ,,Veel ouders vragen om cijfers. Ze willen weten of een tussenjaar wel of niet goed is voor de car rière van hun kind, maar je kunt niet voor spellen wat het oplevert. Dat is afhankelijk van hoe je het invult en hoe ouders erbij betrokken zijn. Kijk niet alleen naar studie resultaat, maar ook naar geestelijke gezond heid; waar heeft het tussenjaar je gebracht?'' 24 GESLAAGD Maar wat nu? TEKST JOLANDA VAN DER PLOEG FOTO'S JEAN-PIERRE JANS De online versie van de TussenjaarBeurs is op zaterdag 20 juni van 13.00 tot 16.30 uur. Wie zich inschrijft, kan deelnemen aan gra tis online sessies van diverse organisaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 104