'Ik wilde weten: wat zit ik te Iien. ke dan, vroeg ik' pellen? Tulpi Maar wélk bollenstreek. Mijn jeugd was heel vrij, ik ging graag de duinen in. Vanaf mijn twaalfde had ik baantjes in de bollen. Ik was leergierig, wilde altijd weten: wat zit ik nu eigenlijk te pellen? Meestal waren het tulpen. Maar wélke tulp, vroeg ik dan. Na de hbs studeerde ik biologie in Amster dam. Het was eind jaren 60, dus van stude ren kwam weinig terecht, ook omdat ik druk was met de bezorging van het krantje van Provo. Ik kwam zo uit de provincie in de stad terecht, en dat was heel spannend allemaal. De ideologie van Provo sprak me aan, maar ik vond het er vooral heel gezel lig. Ik had trouwens liever geologie gestu deerd.'' ,,Ja, ik heb ook een grote interesse in ge steenten en fossielen.'' Van de Kaa loopt naar de boekenkast, waar wat planken zijn ingericht als mini-expo sitie. ,,Deze haaientandjes heb ik laatst ge vonden op Zuid-Beveland. Hier in de Rijn zijn vaak grindzuigers bezig die van alles naar boven halen. Mammoetkiezen bijvoor beeld, die kun je daar zo vinden. Ik zou wel lid willen worden van de Nederlandse Geo logische Vereniging, dan kun je mee op excursies.'' ,,Mensen om me heen zeiden: met geologie kun je alleen terecht bij Shell. Daar lag mijn ambitie niet. En bij biologie kon je geologie als bijvak volgen. Maar goed, die studie heb ik na drie jaar afgebroken. Ik vertrok voor werk naar Engeland, later Ierland. Ik kwam in Engeland terecht met mijn toenmalige vriendin, een Britse. Ik werkte onder meer in Wisley Garden aan de westkant van Londen, de grootste tuin van het Verenigd Koninkrijk, en later in Great Dixter in Sus sex. Daar was ik head gardener." Wat doet een head gardener? „Zorgen dat de anderen hun werk doen. Zelf stekte en zaaide ik ook wel. Mijn baas was Christopher Lloyd, wereldberoemd om zijn tuinboeken. Dankzij hem ben ik gaan schrijven. Hij schreef voor een tuintijd- schrift en had eens geen tijd, dus nam ik het over. Ik bleek het goed te kunnen en ik beleefde er veel plezier aan.'' ,,Daar ben ik wel vijfjaar mee bezig ge weest. Ik vind onderzoek doen ontzettend leuk, ik heb veel geleerd. Met nieuwe tech nieken kun je een handje grond onderzoe ken op dna, dna sequencing heet dat. Zonder ernaar te hoeven kijken onder een micro scoop weet je welke diersoorten, schimmels en bacterieën in dat specifieke stuk grond leven.'' ,,Dat er carnivore schimmels bestaan.'' Van de Kaa pakt de European Atlas of Soil Biodiversity erbij, 'een fantastisch boek'. ,,Kijk, hier. Op deze foto zie je een aaltje met daarop een schimmel die zich er als een lasso omheen heeft gewikkeld. Zo eet hij dat aaltje langzaam op. Dat gebeurt allemaal onder de grond. Zo zie je: er is meer tuin aan de onderkant dan aan de bovenkant.'' Liever dan biologie? Waarom werd het biologie in plaats van geologie? Voor uw nieuwe boek heeft u zo te lezen veel research moeten doen. Heeft nu nog meer ontdekkingen gedaan? De onderwereld van de tuin (€22) verschijnt op 17 juni bij Atlas Contact. ZATERDAG 13 JUNI 2020 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 103