appelboom met wolluis. Dat is een echt probleem, want komen er dan nog wel appels? Ik heb geadviseerd de luis weg te spuiten met een waterstraal of te bestrijden met ecologische wolluisspray. Maar ik kreeg ook een vraag over een boom met een blad waaruit een hapje was. Dan schrijf ik: kijk eens in het bos hoeveel bomen er staan met hapjes uit de bladeren.'' ,,Dan doel ik op mijn antwoord op vragen over verdelgen en bestrijden. Veel mensen zien hun tuin als oorlogsgebied, terwijl je het ecosysteem in stand moet houden. Alles werkt met elkaar samen, dat moet je niet verstoren. Mijn antwoorden zijn dan heel kort, maar ik blijf beleefd.'' „Molshopen storen mij niet. Er heeft een mol gegraven onder de plek waar ik wortel tjes had gezaaid. Nou ja, jammer. Mensen moeten beseffen dat mollen nuttig zijn. Ze ruimen bijvoorbeeld slakken op.'' ,,Dat konden ze ja, ze zijn inmiddels stok doof. Maar mollen konden ze inderdaad horen, dan zaten ze met zo'n scheef koppie te luisteren. Het zijn jack russells, enorme mollenjagers. Soms vingen ze er wel tien op een dag. Niet leuk, maar ik kon er weinig tegen doen.'' ,,Als mensen doorkrijgen hoe belangrijk het bodemleven is, gaan ze er misschien voorzichtiger mee om. Gebruiken ze geen kunstmest meer, en minder bestrijdings middelen. Ik ga toch niet iets bespuiten wat ik nog in mijn mond wil stoppen? Zo lang zamerhand beseffen we gelukkig steeds beter waar we mee bezig zijn. D e boeren zijn er economisch van afhankelijk, maar in onze tuinen en gemeentes moeten we het bodemleven niet om zeep helpen. En neem die grasmaaiers waarop veel mensen rond jes rijden. Ik hoop dat ze beseffen hoe slecht dat is. Met hun gewicht drukken ze de bo dem ineen, waardoor de afwatering wordt verstoord en wormen wegvluchten. So wieso kan ik iedereen aanraden een bloe menweide aan te leggen in plaats van een grasveld.'' ,,Het is afwisselender en minder werk. Als je een compleet ecosysteem wilt hebben, kom je met een bloemenweide het dichtst in de buurt. Met een vijver, maar dat kan niet als je kinderen nog geen zwemdiploma hebben. In een bloemenweide komt alles samen: planten, insecten, ringslangen, woelmuizen. Alles heeft een rol. En je hoeft maar één keer per jaar te maaien.'' In De onderwereld van de tuin merkt u op dat uw antwoorden in de loop der jaren steeds korzeliger worden. U heeft ook geen problemen met de mol. U schrijft dat uw honden Bella en Lola onderaards leven kunnen horen. Waarom moest dit boek er komen? Want? Zat de liefde voor de natuur er bij u altijd al in? ,,Ik ben opgegroeid in Bennebroek, in de ZATERDAG 13 JUNI 2020 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 101