In zijn nieuwste boek kust Romke van de Kaa (75), tuinschrijver bij deze krant, de grond waarop we lopen. Als het aan hem ligt, stoppen we met kunstmest, wordt de zitmaaier voorgoed naar de schuur verbannen en zaaien we bloemenzeeën in plaats van gras. TEKST CHARLOTTE VAN GENDEREN FOTO'S SHODY CAREMAN Een bezoek aan Romke van de Kaa zou nergens op slaan zonder een rond leiding door zijn weelderige tuin. In Dieren tuiniert hij op löss, 'de vruchtbaarste grond die er bestaat'. ,,Kom, we gaan naar mijn geheime terras'', zegt Van de Kaa na een rondje door de bloemenweide met mar grieten en ratelaars, en houdt halt bij een halve cirkel met vier tuinstoeltjes. ,,Hier kijk ik uit op de uiterwaarden en heb ik mijn tuin in de rug. Dan zie ik niet wat er allemaal nog moet gebeuren.'' Dagelijks houdt zijn tuin, waaronder een flinke groentetuin, hem een paar uur bezig. ,,Vandaag heb ik komkommers geplant. Ik moet erg veel water geven door de droogte van de afgelopen maanden. In de bloemen weide zouden nu de orchideeën moeten bloeien, maar er staat nog niets. En de wor men gaan in een zomerslaap. De vogels zijn zo dorstig dat ze nu al aan de nog knal- groene kersen beginnen. En er zijn te wei nig insecten voor de vogels.'' Eigenlijk zou Van de Kaa nu bezig zijn met de voorbereidingen van de tuinreis die hij elke twee jaar organiseert naar het En gelse graafschap Sussex, maar de pandemie dwarsboomde deze plannen. Hij maakt van de gelegenheid gebruik meteen maar hele maal te stoppen met die reizen. ,,Ik heb er veel plezier aan beleefd, begrijp me niet verkeerd. Mijn publiek bestaat uit vrouwen van middelbare leeftijd die gek zijn op tui nen. En hun echtgenoten, die dat meestal met zijn. Ik vind het een kunst om die man nen er ook bij te betrekken, door te vertel len over architectuur en geschiedenis. Ik verzorg niet alleen de rondleidingen door de tuinen, zo'n drie per dag, ik ben ook de reisleider. Leuk, maar doodvermoeiend." Fans weten Romke ook online te vinden. In zijn werkkamer, de oude gelagkamer van de voormalige herberg die hij met zijn vrouw Adriana bewoont, beantwoordt hij dagelijks een handvol vragen van twijfe lende tuiniers. ,,Ik maak onderscheid tus sen futiele en échte problemen. Vanoch tend beantwoordde ik een mail over een 20 De hemel onder onze voeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 100