75 jaar Bevrijding 8 NIEUWS Terwijl het 'vasteland' al in een bevrijdingsroes verkeerde, moesten de Waddeneilanden nog weken wachten op het einde van de oorlog. De Duitsers weigerden te vertrekken en de geallieerden lieten de eilanden links liggen. Schiermonnikoog werd als laatste in Nederland bevrijd, vandaag precies 75 jaar geleden. V<>-. V ;,y\Oï Bevrijding Nederland apr H mei jun Het moet voor zijn ouders een hard gelag zijn geweest. Verdreven van huis en haard op Schiermonnikoog door wrede SS'ers die hun boerderij geconfisqueerd hebben, en tegelijk weten dat de rest van Nederland al bevrijd is. ,,Mijn vader vertelde dat hij aan de overkant op het vasteland het rood- wit-blauw van Nederlandse vlaggen zag wapperen'', vertelt Theun Talsma (83, foto boven). ,,De burgemeester en Duitse eilandcommandant waar schuwden ons dat we niet moesten provoceren zolang de Duitsers nog op het eiland zaten.'' De Schiermonnikoger woont 75 jaar later nog steeds op De Kooi- plaats, de boerderij van zijn ouders. In de keuken vertelt Talsma over de Tweede Wereldoorlog. In diezelfde keuken schuilden op een dag ook vier Britse piloten, nadat hun bommen werper door Duitsers uit de lucht was geschoten. ,,Het vliegtuig donderde bijna op onze boerderij, kwam 100 meter ver der in het weiland neer en gleed door sloten, greppels en prikkeldraad. Het was een wonder dat het niet op de boerderij kwam of ontplofte. Dan had niemand het overleefd.'' Vandaag viert Schiermonnikoog als laatste gemeente van Nederland 75 jaar bevrijding. Op de Waddenei landen heeft de blessuretijd van de oorlog lang geduurd. Pas weken na de Eems, een belangrijke Duitse water weg. Naast de achthonderd bewoners bivakkeren er zo'n zevenhonderd Duitsers. Ze bouwen een dorp (Schleidorp) van bunkers, radarinstal laties en luchtafweergeschut, en zelfs een kleine spoorlijn voor de bevoor rading. De oorlog verloopt op de Wadden eilanden redelijk rustig. De relatie tussen de eilanders en de Duitsers is vreedzaam. De meeste militairen zijn geen frontsoldaten. Bovendien ko men velen uit het Duitse Waddenge bied. Ze zijn oude bekenden uit de visserij. Talsma: ,,Wij hebben de oor log anders beleefd dan de rest van Nederland, waar veel ergere dingen zijn gebeurd.'' Overleven In de beeldvorming worden de men sen op de Waddeneilanden soms be schuldigd van 'heulen' met de vijand. Maar het is geen 'collaboreren', maar 'overleven' zeggen de bewoners. De oorlog heeft de net opkomende toe ristenindustrie platgelegd. De eilan den zijn volledig afgesloten van de buitenwereld. Niemand kan er onge zien of zonder toestemming van de Duitsers op of af. Historicus en journalist Johan van der Wal beschrijft in zijn proefschrift We vieren het pas als iedereen terug is - een verwijzing naar de omgekomen zeelieden - hoe de bewoners op Ter schelling 'accommoderen'. Ze kun nen niet anders dan zich aanpassen en er het beste van te maken om de oorlog goed door te komen. Dat geldt volgens Van der Wal ook voor de andere Waddeneilanden. Door het isolement zijn de eilanders en Duitsers tot elkaar veroordeeld. ,,Dat leidde er niet alleen toe dat men volstrekt op elkaar was aangewezen, maar bood ook geen ruimte tot ver zetsdaden. Ze waren er nu eenmaal, men kon niet om hen heen.'' Veel mannen werken ook voor de Duitsers, die zich over het algemeen fatsoenlijk gedragen. „Daardoor had een groot deel van de bevolking het idee met hen tot dezelfde gemeen schap te behoren en het eiland met hen te delen'', stelt Van der Wal. ,,Dit gevoel ontstond zodra men aan de aanwezigheid van de Duitsers was gewend en duurde voort zolang er weinig uitzicht was op een spoedige verandering in de gegeven omstan digheden.'' Als Nederland in stappen bevrijd Duitse capitulatie worden Texel (20 mei), Terschelling (29 mei), Vlieland (31 mei), Ameland (3 juni) en Schier monnikoog (11 juni) bevrijd. Het is een rare periode, waarin niet echt sprake is van een oorlog, maar ook niet van een bevrijding. Op Ter schelling wordt het een Waffenruhe genoemd, een wapenstilstand. Voor de Duitsers zijn de Wadden eilanden strategisch belangrijk. Ze vormen een schakel in de Atlantik- wall, de Duitse verdedigingslinie langs de Europese kust van Spanje tot aan Noorwegen. Daarom zijn op de eilanden veel Duitsers gelegerd. Schiermonnikoog is het meest oos telijke verdedigingspunt richting de donderdag 11 juni 2020 GO Pas in juni 1945 werden de laatste twee Waddeneilanden bevrijd. sept S okt nov dec io jan feb 2>mrt 3 juni: Ameland 'Mijn vader zag aan de overkant de Nederlandse vlaggen' Tonny van der Mee Schiermonnikoog Een sol daat staat op wacht op Ameland. FOTO ATLANTIKWALL IN DE KLAS 110620 BRON: NIMH, NLGIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8