I 'We hebben ons te lang stilgehouden' KLM en Transavia voor rechter omdat ze liever voucher dan geld geven Studenten kunnen scholieren helpen in ruil voor geld of extra studiepunten Éf 5 Ik betreur dat dit heeft kunnen gebeuren over de appjes die Halsema en minister Ferdinand Grapperhaus van Justitie elkaar stuurden tijdens en na de betoging. Deze digitale conversatie is openbaar gemaakt en hieruit blijkt dat de burgemeester en minister elkaar de bal probeerden toe te spelen. Halsema zei gisteren dat ze besloot Grapperhaus te appen, omdat ze wilde voorkomen dat hij de gebeurtenissen zou moeten vernemen via de media. Ze noemde de appwisseling een 'privége- sprek dat verhit raakte en daarmee wat hoekig was.' ,,Dat was niet bepaald fraai." Op verzoek van CDA-raadslid Diederik Boomsma (CDA) nam ze haar woorden terug dat 'rechts Nederland een gouden kans ziet' in de gebeurtenissen op de Dam. De coalitiepartijen GroenLinks, D66, PvdA en SP kwamen de burgemeester te hulp. Femke Roosma (GroenLinks) vindt het niet goed wat er op de Dam is gebeurd, maar acht de kritiek op Halsema 'selectief. ,,De vrouwenhaat die hierbij los komt, schokt ons. We hebben niet alleen een ra- cismeprobleem, maar ook een seksisme probleem." Het schuldbewustzijn van de burge meester viel goed in de raad. Niet alleen de linkse coalitie, maar ook oppositiepartijen zoals de Partij voor de Dieren, Denk, Bijl en de Christenunie behielden hun ver trouwen in de burgemeester, waardoor de politieke schade beperkt is gebleven. Het gaat om consumenten die te gen hun zin een coronavoucher hebben gekregen en nu alsnog via de rechter hun geld terugeisen. Vol gens claimbureau Aviclaim gaat het om de eerste grote collectieve rechtszaak tegen KLM en Transavia, en kan de rechter niet anders dan de eisers in het gelijk stellen. ,,De luchtvaartmaatschappijen hebben geen poot om op te staan, de wet is klip en klaar", reageert Remco Kuil man van Aviclaim. Volgens het Europees passagiers- recht moet de klant bij het schrap pen van een vlucht kunnen kiezen tussen geld of omboeking. Als de maatschappijen niet kunnen om- boeken en als de klant de corona voucher weigert, dan moeten zij de klant terugbetalen, zo benadrukte de Europese Commissie recent. Verschillende luchtvaartmaat- schappijen, waaronder KLM en Transavia, gaven - de Nederlandse overheid kneep een oogje dicht - reizigers geen geld, maar een waar debon. Wie weigerde, kan eigenlijk alleen bij de rechter terecht. Bij Avi- claim hebben zich al duizenden mensen gemeld voor zo'n juridi sche procedure. De eerste grote collectieve rechtszaak begint 16 juni tegen KLM. Die zaak is aangespannen na mens 25 mensen die een bedrag van in totaal 18.000 euro terugeisen. Transavia is een dag later aan de beurt en daar eisen 84 mensen bij elkaar 21.000 euro terug. Aviclaim meent dat luchtvaartbedrijven geen poot hebben om op te staan KLM laat weten verder geen inhou delijk commentaar op de zaak te kunnen geven. Ook Transavia wil niet ingaan op de juridische kwes tie. Wel laat de maatschappij weten dat alle passagiers van wie de vlucht met vertrek vanaf 4 juni is geannuleerd inmiddels een mail hebben gekregen waarin zij kun nen kiezen voor een voucher óf te ruggave van de reissom. Bij gean nuleerde vluchten vóór 15 mei houdt Transavia vast aan de vou cher. Dit tot ongenoegen van de Consumentenbond. ,,Volgens het Europees consumentenrecht kan dit dus echt niet. Bij annulering is de maatschappij verplicht je de keuze te geven tussen geld terug of kosteloos omboeken. Een voucher aanbieden kan, maar de klant is niet verplicht die te accepteren'', zegt Joyce Donat van de organisatie. Regels De Inspectie voor de Leefomgeving en Transport laat weten dat zij de luchtvaartmaatschappijen aan spreekt op hun verantwoordelijk heid en dat zij verwacht dat zij zich netjes aan de regels houden. ,,Als ze dat onvoldoende doen, dan nemen we maatregelen", aldus woordvoer ster Daniëlle Rebel. Bij de Consumentenbond blijven meldingen binnenstromen. Zo kla gen mensen die bij Transavia een nieuwe vlucht hebben geboekt, dat die soms een dag later alweer wordt geannuleerd. In enkele gevallen krijgen passagiers dan een vervan gende vlucht aangeboden, maar ligt de ticketprijs opeens honderden euro's hoger. Transavia beaamt dat tickets duurder kunnen zijn, omdat prij zen gebaseerd zijn op het moment van kopen, de bestemming, periode van reizen en vraag en aanbod. Het gaat om studenten die nu een lerarenoplei ding of een andere pe dagogische opleiding op hogescholen of uni versiteiten volgen. Niet alleen pabo-studenten kunnen bijles te geven, ook jongeren die straks wiskundeleraar of do cent Engels willen wor den zijn welkom. Door de uitbraak van het coronavirus zaten basisscholen negen we ken helemaal dicht en gingen zij daarna nog vier weken deels open. Middelbare scholen ge ven ook nu nog nauwe lijks vakken op school. De lessen gingen via thuisonderwijs verder, maar duidelijk is dat een deel van de scholie ren achterstand heeft opgelopen. Onderwijsminister Arie Slob is blij dat stu denten gaan helpen om die achterstanden weg te werken. ,,Deze extra handen ontlasten lera ren en helpen leerlin gen vooruit." Het kabinet kondigde al eerder aan 244 mil joen euro uit te trekken om die achterstanden weg te werken door bij voorbeeld extra zo merscholen te begin nen. Zowel basisscho len als middelbare scholen kunnen het geld nu ook gebruiken om studenten in te schakelen en de bijles sen aan hen uit te beste den. In Amsterdam, Utrecht en Leiden ont wikkelen universiteiten nu al een programma voor scholen in hun re gio. De Vereniging van Universiteiten (VSNU) onderzoeken met de le- rarenopleidingen of dat in het nieuwe school jaar in het hele land kan. Monika Mazur (28) uit Amsterdam heeft zich al opgegeven om middelbare scholieren bij te spijkeren op een zomerschool in Am sterdam. De wiskunde- student aan de Vrije Universiteit krijgt daar voor betaald, maar doet het vooral 'voor haar ei gen plezier'. ,,Ik wil straks wiskundeleraar worden en ga vanaf september ook op een school stagelopen. In augustus al beginnen lijkt me een goede war ming-up." Pieter Duisenberg, voorzitter van de VSNU, spreekt van 'een win-win-situatie'. ,,Een interessante leererva ring gaat hier hand in hand met het onder steunen van scholen." De hbo-lerarenoplei- dingen zijn hofleveran cier en leveren 90 pro cent van alle leraren. Geschiedenisstudent Merlijn Barkema (21) uit Utrecht geeft nu al bij les Nederlands aan een basisschoolleerling. ,,Als kinderen thuiszit ten en als daar geen Ne derlands wordt gespro ken, verliezen ze de taalvaardigheid snel." Barkema helpt gratis. De lessen, twee tot drie uur in de week, gaan via Skype. donderdag 11 juni 2020 GO ÏJxJtÊa :¥T.V-, AMSTERDAM Volgens een schatting waren ongeveer elfduizend Black Lives Matter-demonstranten naar het Amsterdamse Nelson Mandelapark geko men om te protesteren tegen de achterstelling van zwarte mannen, vrouwen en kinderen. Aanleiding voor de demon stratie was de dood van George Floyd in de Ver enigde Staten, maar in het Mandelapark werd ook stil gestaan bij de situatie in eigen land en stad. ,,Het is gemakkelijk om te wijzen naar de Verenigde Staten, maar racisme speelt ook in Nederland", zei Mitchell Esajas van de Black Archi ves, een instelling die de geschiedenis van de zwarte gemeenschap in Nederland onderzoekt en vastlegt. Esajas: ,,Te lang hebben wij zwarte mensen ons koest gehouden om de lieve vrede te bewaren. Te lang hebben witte mensen weg gekeken. Die tijd is voorbij. Wij zijn deze weken met z'n allen geschiedenis aan het schrijven." De organisatie was ander halve dag bezig geweest om 11.000 stippen aan te brengen voor de 1,5 meter afstand. is een les' - Femke Halsema Luchtvaartmaatschappijen Transavia en KLM moeten vol gende week voor de rechter ver schijnen, omdat ze weigeren geld terug te geven aan passa giers van wie de vlucht is gean nuleerd door het coronavirus. Dat meldt Aviclaim, die de zaak namens tientallen gedupeerden heeft aangespannen. Natasja de Groot Amsterdam Studenten gaan leer lingen bijspijkeren die door de coronacrisis achterstanden heb ben opgelopen. Zij krijgen daar studie punten voor of kunnen de bijlessen geven als vakantiebaantje. Hanneke Keultjes Den Haag Monika Mazur Merlijn Barkema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5