II Bruggetje Schuddebeurs vervangen door aarden wal 7 WONING BOVENMEESTER Ze willen dólgraag de oude woning van de bovenmeester bij museum de Burghse Schoole trekken. Maar na drie jaar inzet is de koekvoor Henkvan der Veer en Lia Kooiman van de Stichting Westerschouwen Kultureel op. Meldt zich geen nieuw bloed dan trekken zij de stekker uit het plan. Mensen hebben ze nodig. En wel nu. Mensen die zin hebben om mee te denken, plannen te smeden en hun schouders eronder te zetten. „Handen én brains. Mensen met frisse ideeën en met een cultuurhistorisch besef." Want er ligt een prachtig plan om museum de Burghse Schoole, dat in een oud schoolgebouwtje uit 1845 is gevestigd, uit te breiden met het buurhuis. Het laatste schoolhoofd dat daar woonde, was bovenmeester De Ruijter. Hij ver vulde die functie tussen 1935 en 1961. Na het overlijden van zijn zoon in 2018 kwam de woning leeg te staan. Hoe mooi zou het zijn om dat huis bij het museum te trekken, bedachten ze jaren geleden al bij de stichting. ,,Het is een unieke combinatie. Die vind je nergens en het past goed bij het dorpsbeeld." Rolstoel De twee panden staan via een - nu weggetimmerde - binnendeur van oudsher met elkaar in verbinding. Door die oude verbinding te her- stellen komt er veel meer ruimte voor de exposities, is het mogelijk om grotere groepen te ontvangen en eventueel koffie te schenken. Uitbreiding betekent daarnaast dat ook mensen in een rolstoel naar binnen kunnen. Vanuit de tuin van de bovenmeesterwoning kan een directe doorgang naar de ach tergelegen ringwalburg worden gemaakt. ,,Die willen we ook graag meer beleefbaar maken", lichten Kooiman en Van der Veer toe. Prima plan, vinden verschil lende instanties. Het idee is opge nomen in de dorpsvisie Burgh- Haamstede, Erfgoed Zeeland ziet het zitten en verschillende fond- sen hebben al toegezegd geld in de inrichting van het nieuwe gebouw te willen steken. De vraag is nog wel of gemeente Schouwen-Dui- Dit is dé plek waar de geschiedenis van de Westhoek is verzameld veland en de Stichting Renesse de handen op elkaar krijgen bij een eventuele overname van het pand. En, op dit moment nóg dringen der, of zich nieuwe vrijwilligers melden. Anders houdt het wat Van der Veer en Kooiman betreft sowieso op. Er zijn op dit moment een stuk of twaalf vrijwilligers bij de Burghse Schoole betrokken. Wordt er uitgebreid, dan zijn er een dikke dertig mensen nodig. ,,Als je als volwaardig museum wilt kunnen draaien." Vikingen Ook staan ze te springen om men sen die bestuurlijke taken op zich willen nemen. Van der Veer en Kooiman zijn nu vijftien jaar voor het museum in Burgh in touw. ,,Dan is het weleens tijd om ook wat andere dingen te gaan doen." Hoe verslingerd het tweetal ook aan de Burghse Schoole is. ,,Dit is dé plek waar de geschiedenis van de Westhoek is verzameld." Waar te ontdekken valt hoe de Vikingen in de buurt huis hielden, van waaruit je een bunkertocht kunt maken, waar je alles kunt leren over vroegere bewoning in de dui nen. En waar generaties dorpsge noten naar school zijn gegaan. ,,Dat is mooi voor het toerisme en zeker ook voor de gemeenschap." SCHUDDEBEURS Het is even omlopen, maar dan heb je straks ook wat. Het houten bruggetje over de sloot naar het Bos van de Toe komst in het Schuddebeurse bos wordt vervangen door een aarden wal. Aan het bruggetje mankeerde steeds wat. Het loopgaas was ver sleten, de planken verrot en na in spectie bleek dat ook de dragers er niet al te best aan toe waren. ,,Niet dat het gevaarlijk was, maar je wilt 'm weg hebben vóór het gevaarlijk wordt", legt boswachter Marijke Lieman uit. De brug wordt vervangen door een aarden wal met een buis waar het water doorheen kan, want de sloot heeft een afvoerende functie. Een voordeel van die wal is dat er nauwelijks onderhoud aan hoeft te worden gepleegd. Bovendien is het pad straks breder, waardoor ook mensen met rolstoelen en scoot- mobiels de korte weg kunnen ne men. Buitens Het is nog niet bekend wanneer de wal wordt aangelegd. Dat gebeurt in samenspraak met het water schap. Het Bos van de Toekomst dateert van 2000. Het bos zelf stamt uit de tijd van de buitens uit de 17e eeuw. De meeste bomen zijn aangeplant na de Tweede Wereldoorlog, omdat toen door houtschaarste veel is ge kapt. donderdag 11 juni 2020 Erop of eronder voor Burghs plan Esme Soesman Burgh Secretaris Lia Kooiman en voorzitter Henk van der Veer van de Stichting Westerschouwen Kultureel in de kruidentuin achter de Burghse Schoole. Linksachter zijn nog een stuk gevel en de dakkapel van de oude onderwijzerswoning te zien. foto marieke mandemaker - Henk van de Veer Voor meer info zie burghse- schoole.nl/vrijwilliger-worden/ Iris Ligterink is één van de meest creatieve medewerkers aan de toneelworkshop van Space Station in Zie- rikzee. Reden genoeg om haar uit te roepen tot vrijwilliger van het jaar, aldus coördinator Ariene van Westen. Space Station is be doeld voor (jong)vol- wassenen met een meervoudige beper king. De stichting ont wikkelt sinds 2004 theater in een decor waarin licht een sleu telrol speelt. De talen ten van de deelnemers staan daarbij centraal. FOTO JOKE BOT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58