4 RAADSDEBAT PROTEST De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft spijt betuigd voor haar optreden rond het Dam- protest van vorige week maandag. Ze vindt dat er te weinig is gedaan om demonstranten te vragen om weg te gaan van het te drukke plein. Het was niet de enige spijtbetuiging die de burgemeester gisteren deed in het raadsdebat over de protesten tegen ra cisme en politiegeweld. Wel blijft ze staan achter haar beslissing om niet in te grij pen toen het te druk werd. ,,Ik kwam tot de conclusie dat het afronden van de de monstratie de veiligste en effectiefste ma nier was om een einde te maken aan deze risicovolle situatie voor de volksgezond heid. Dat beschouw ik nog steeds als een goede beslissing." De Dam stroomde aan het eind van de middag op tweede pinksterdag vol beto gers, die zich hierdoor niet konden hou den aan de coronaregel om 1,5 meter af stand te houden. Halsema zei tegen de Amsterdamse raad dat zij overvallen was door de opkomst. ,,Het is overduidelijk dat er een grote inschattingsfout is gemaakt, waarvoor ik verantwoordelijkheid draag", zei ze. En: ,,Ik betreur dat dit heeft kunnen gebeuren." Volgens Halsema waren de politie en de gemeente verrast door de heftige emoties die, ook in Nederland, leven vanwege de dood van George Floyd. ,,De demonstratie is overgeslagen van traditionele activis ten, op grote groepen zelfbewuste jonge ren, via Snapchat en Instagram en daartoe heeft de politie slechte toegang." Het spoeddebat was aangevraagd door de rechtse oppositiepartijen VVD, Forum voor Democratie, CDA en Partij van de Ouderen. Dit ging gepaard met een motie van wantrouwen, ingediend door de VVD, waarmee de positie van Halsema op het spel kwam te staan. Deze vier partijen eisten opheldering over de onderschat ting van de mensenmassa en wilden dat Halsema verantwoording zou afleggen. ,,Je zult maar dag en nacht gewerkt heb ben op de intensive care en dan deze mensenmassa zien op de Dam en een burgemeester die de regels niet handhaaft en daarvoor niet eens excuses aanbiedt", aldus Marianne Poot, fractievoorzitter van de VVD, de grootste oppositiepartij in de Amsterdamse raad. Halsema vond de vragen terecht en noemde de beelden van de overvolle Dam 'pijnlijk om te zien.' Ze kondigde twee on derzoeken aan: één door de Inspectie Jus titie en Veiligheid naar de vraag waarom signalen van de grote opkomst niet zijn opgevangen. Plus een onafhankelijk on derzoek naar hoe de besluitvorming dat weekend onder haar leiding tot stand is gekomen. Onderschat Doordat de politie de opkomst had onder schat, was de prioriteit van Halsema om te voorkomen dat deze demonstratie uit de hand zou lopen. Dat is de reden waarom de politie niet ingreep tijdens een beto ging tegen politiegeweld. Bovendien wa ren er te weinig agenten aanwezig, slechts wat busjes om de winkelstraten af te slui ten als er relletjes zouden uitbreken. Hal- sema staat nog altijd achter dit besluit, zei ze. Desalniettemin had de gemeente moe ten proberen om de mensen ertoe te be wegen weg te gaan. Dat is niet gebeurd. ,,Dat spijt mij. Dit is een les voor de toe komst." De oppositie wilde ook opheldering donderdag 11 juni 2020 Halsema betuigt spijt: 'Dit Burgemeester Femke Halsema van Amster dam: ,,Niet ingrijpen was wel juiste beslissing.'' Michiel Couzy Ruben Koops Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4