mm Na de nestcams aan de slag met wild-selfies 12 ZEELAND Het jong van de zeearenden uit de Biesbosch draagt sinds deze week een gps-zender. ,,Zo krijgen we een beeld van het gedrag van de zeearend'', zegt Dirk van Straalen. et is voor het eerst dat een jong in de Bra bantse Biesbosch wordt voorzien van een zen der. Vorig jaar kreeg het kuiken van het broedpaar in de Dordtse Biesbosch een 'rugzakje' om. Deze vogel, een vrouwtje, keerde dit voorjaar terug naar haar geboorte grond. Maar sloeg vervolgens de vleugels uit en zit inmiddels al enige tijd in het Duitse waddengebied. Het Brabantse jong is de vijfde vo gel die Werkgroep Zeearend Neder land van een gps-zender voorziet. Vorig jaar rond deze tijd werden de eerste vier Nederlandse zeearenden van een zender voorzien. Er liggen op dit moment nog vijf zenders klaar voor andere jongen elders in Neder land. Die worden in de loop van de komende weken aangemeten. De gps-zender weegt 50 gram. ,,Deze was in elk geval veel lichter dan ik had verwacht", zegt Thomas van der Es, boswachter voor Staats bosbeheer in Nationaal Park de Bies- bosch. Hij was er vorig jaar bij toen de Dordtse vogel zijn harnasje kreeg aangemeten. ,,Ik ben heel benieuwd welke informatie het onderzoek gaat opleveren." Het was volgens Werkgroep-voor zitter Dirk van Straalen nog een hels karwei om de roofvogel in de Bies- bosch te bereiken. ,,De ouders heb ben een goede plek gekozen voor hun nest: het ligt in een redelijk ondoor- Mr HEK?! dringbaar gebied. Dat gold overigens ook voor hun eerdere nest, want dit paartje broedt al langer in dat ge bied." Te dicht bij het nest Van Straalen had graag een jong van het zeearendkoppel in natuurgebied Krammer-Volkerak van een zender voorzien. ,,Maar het is helaas misge gaan, voor het tweede jaar op rij. Er waren eieren, maar het vrouwtje is te vaak van het nest geweest waardoor ze niet uitkwamen." Het is niet het gebrek aan moederliefde waardoor het misging. ,,Integendeel, het paar broedde twee jaar geleden wel met succes hun eieren uit", zo vertelt Van Straalen. ,,Er zijn te vaak mensen te dicht in de buurt van het nest ge weest, waardoor het vrouwtje vluchtte." Het gaat in dit geval om sportvissers die te dichtbij aanmeer den, ook nog eens in een verboden gebied. ,,Maar overal kan het misgaan als mensen te dichtbij komen", waar schuwt Van Straalen. ,,En te dichtbij is al op 300 meter afstand. Bijna geen enkele zeearend blijft dan nog zitten. De vogels die nu in Nederland broe den, zijn schuw. Dat zijn ze van na ture. Het vrouwtje in Krammer-Vol kerak vliegt al wanneer het nest op 400 meter wordt genaderd. Dat is voor ons mensen best een behoor lijke afstand, maar zo'n vogel ziet dat anders." Krammer-Volkerak is populair bij sportvissers. ,,We zien steeds meer mensen de natuur ingaan, zo ook in de Biesbosch", zegt Van Straalen. ,,Dat is mooi, maar het zorgt ook voor Zeearenden voelen zich bij drukte een stuk minder op hun gemak problemen. Die zeearenden voelen zich bij drukte een stuk minder op hun gemak." Ook Van der Es ziet dat de roofvogels eerder in de buurt van hun nest blijven wanneer het druk wordt. ,,Op rustige momenten zijn ze ook te vinden nabij de vaarroutes voor recreanten." Werkgroep Zeearend Nederland kiest er dit jaar bewust voor om geen vogels in de Dordtse Biesbosch te ringen. ,,We hadden de twee jongen in de Dordtse Biesbosch willen rin gen, maar een van hen is al zo groot dat hij zijn vleugels gebruikt. Dat za gen we op beelden van een lokale vo gelaar. Wanneer er dan iemand bij het nest komt, bestaat de kans dat die vogel eruit springt. En dan gebeuren er ongelukken, want echt vliegen kan hij nog niet." We hebben een lente beleefd zoals we ons die nooit hadden kunnen voorstellen. De lock- down, hoe intelligent ook, kluis terde ons aan huis en zelfs bezoek aan bos en park werd op gezette tijden ontraden of ingeperkt. Voor de thuiszittende natuur liefhebbers boden de livecams van de vogelbescherming via het jaar lijkse project Beleefde lente de mo gelijkheid om live mee te kijken in een tiental broednesten. Inmid dels loopt de lente op haar eind en zijn de vogeltjes veelal uitgevlo gen. In de vlogs en blogs is terug te lezen hoe het de diertjes ver gaan is. Zo is te lezen hoe op 28 mei de tweede leg merels, vier vo gels sterk, het nest verliet. Zelf springend of met een zetje met mama. De ooievaartjes zijn ge ringd en afgelopen weekend nog maakte de jongste slechtvalk zijn eerste vliegtocht. En die nestcams blijven nog wel even aan. Wie daarna - of nu al - graag on line wil genieten van wild- en buitenleven, kan een kijkje ne men op hogeveluwe.nl, waar via een wildcam live gekeken kan worden naar passerende herten en dassen. Al moet hierbij aange tekend worden dat de dieren op de Veluwe zich niet geroepen voe len om elke vijf minuten langs de camera te lopen. Net als bij 'echt' wildspotten, zijn geduld en geluk een medebepalende factor. Be halve livebeelden, maken de na tuurbeheerders van het nationale wildpark ook snapshots. Op di verse plekken in het park staan ca mera's met warmtesensoren. Net zoals bij 'echt' wildspotten, heb je geduld en geluk nodig bij het spotten via de webcam Wanneer een das passeert, maakt hij spontaan een selfie. Het leuke is dat je vanuit je luie stoel mee kunt helpen met de identifi catie. De opzichters willen dol graag weten welke dieren, en in wat voor aantallen, zich op de Hoge Veluwe bevinden. En omdat het hierbij al snel om duizenden foto's gaat, is de hulp van het pu bliek nodig. Geen afgestudeerd bioloog? Geen probleem. Op de site staan handige hulpmiddelen bij het de termineren van een soort. Foto's met mensen erop zul je niet snel tegenkomen. Niet alleen staan de camera's van de gebaande paden af, ook worden afbeeldingen van mensen automatisch gefilterd. donderdag 11 juni 2020 GO Hels karwei: kuiken krijgt zender Anja Broeken Biesbosch H Het jong van een zeearend uit de Bies bosch in het moeilijk te bereiken nest. FOTO PEPIJN CALLE/WERKGROEP ZEEAREND - Dirk van Straalen -CVi-wr Via speciale wildcams maken dieren spontaan een selfie als ze voorbijlopen. foto koen suyk Voor het spotten van dieren hoef je de deur niet uit. Help mee met het spotten van wilde dieren op de Veluwe via 'selfies'. Leuk en geheel coronaproof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40