Ziekenhuizen stoppen met studie naar malariamedicijn tegen corona 'Minister wist van zoeken andere kazerneplek' NIEUWS 3 Grootste kolonie zeeschildpadden blijkt nog groter TELLINGEN DRONE Circa tien ziekenhuizen, waaronder UMC Utrecht, Maastricht UMC en Elisabeth-Tweesteden Ziekenhuis in Tilburg, deden mee aan de studie naar chloroquine en hydroxychlo roquine, die op 15 april startte. Tientallen patiënten namen deel. Twee weken geleden werd de studie tijdelijk stilgelegd na een pu blicatie in medisch vaktijdschrift The Lancet waarin werd geconclu deerd dat de middelen zouden lei den tot meer sterfgevallen. Die pu blicatie - en harde conclusie - is in middels ingetrokken, maar de Ne derlandse onderzoekers hebben deze week alsnog besloten de stu die te beëindigen. Ook wereldwijd zijn soortgelijke studies stopgezet. Twijfel Het stoppen van de Nederlandse Archaïd-studie heeft een aantal re denen, zegt Andy Hoepelman, pro jectleider en hoofd van Infectie ziekten in het UMC Utrecht. In een recente Engelse studie waarbij 1500 coronapatiënten hydroxychloro- quine kregen en 3500 anderen niks, was er geen verschil te zien tussen beide groepen. ,,Die data zijn nog niet naar buiten, maar zijn wel met ons gedeeld. We hebben daarop ge zegd: we moeten oppassen dat we niet te veel energie gaan stoppen in een studie waarvan we nu al twij- fels hebben of het middel werkt. Misschien laat het een klein beetje effectiviteit zien, maar het wordt geen homerun", vertelt Hoepelman. Ook zijn er momenteel te weinig coronapatiënten om een groot on derzoek van ten minste duizend deelnemers te kunnen verrichten. ,,Ook tijdens een tweede golf den ken we niet dat we dit aantal deel nemers halen, omdat er regionaal of landelijk snel maatregelen zullen worden genomen bij een uitbraak." De financierder van de studie, ZonMw, trok 5,5 miljoen euro sub sidie uit voor acht onderzoeken naar corona, waaronder Oppassen dat we niet te veel energie steken in studie waarover we nu al twijfelen -Andy Hoepelman, projectleider deze studie. Hoepelman heeft ge probeerd zijn studie voort te zetten in New York en Mexico, waar veel besmettingen zijn, maar dat idee strandde snel. ,,Je wilt de onderzoe kers in de ogen kunnen kijken en de protocollen bespreken, maar de si tuatie is daar nu te hectisch." Er is veel te doen geweest om de malariamedicijnen. Aan het begin van de coronacrisis in Nederland, begin maart, adviseerde een lande lijk expertteam, genaamd Swab, de ziekenhuizen om de middelen te geven aan coronapatiënten die een milde of ernstige infectie hadden. Proeven in het laboratorium waren veelbelovend en de middelen leken te helpen bij Chinese patiënten. Het landelijk advies werd opge volgd en vele duizenden patiënten slikten de medicijnen, bleek uit in ventarisatie van deze krant. Kwaad doen Gaande de crisis ontstonden twij fels of het middel überhaupt werkte en mogelijk zelfs meer kwaad dan goed zou doen. De malariame dicijnen kunnen ernstige hartritmestoornissen ver oorzaken - een bekende bijwerking - met in sommige gevallen een •sj^ï dodelijke afloop. In de Engelse Recovery-stu- die waar Hoepelman veel waarde aan hecht zijn geen extra sterfgevallen gezien on der de patiënten die hydroxychlo- roquine kregen. Ook in Nederland hebben patiënten volgens de Utrechtse projectleider geen gevaar gelopen, doordat zij met hartfilm- pjes in de gaten werden gehouden. De Nederlandse studie ging van start toen er al twijfels over deze middelen bestonden en de ergste piek in ons land voorbij was. Hoe pelman: ,,De studie eerder opzetten ging niet, vanwege de subsidie die moest worden aangevraagd en de toetsing door de medisch-ethische commissie." Ook na de betwiste Lancet-studie stopten de onderzoe kers niet meteen. Het zijn vooral de nieuwe inzichten dat het middel niet doet wat het beloofde én het gebrek aan patiënten waardoor Hoepelman niet verder wil. De onderzoekers hebben hogere verwachtingen van ebolamedicijn remdesivir, dat het coronavirus zou remmen. Dat middel is erg schaars. De marinierskazerne zou van Doorn naar Vlissingen verhuizen, maar dat eerdere besluit werd be gin dit jaar door het kabinet terug gedraaid, tot woede van de pro vincie Zeeland. Visser moet zich vandaag opnieuw verantwoorden voor de rommelige gang van za ken rond het teruggedraaide kabi netsbesluit omdat de Volkskrant zaterdag schreef dat zij al ander half jaar actief zocht naar een an dere plek voor de kazerne, in plaats van een half jaar. Bemoeienis De bemoeienis van Bijleveld was tot nu toe grotendeels onbekend. Volgens het ministerie was de mi nister erbij betrokken omdat zij op het departement de politieke eindverantwoordelijkheid heeft. De Volkskrant schreef zaterdag dat de minister een aantal ge sprekken voerde met de gemeente Utrechtse Heuvelrug, waar Doorn onder valt, en burgemeester Ah med Aboutaleb van Rotterdam. Die stad kwam zelf met het ver zoek om te bekijken of de nieuwe marinierskazerne binnen de ge- meentegrenzen kon verrijzen. Volgens Visser is er 'informeel contact' geweest tussen Bijleveld en Aboutaleb. Dat was in het najaar van 2018 - ruim voor Visser in mei 2019 een formeel onderzoek naar een an dere locatie voor de kazerne van het Korps Mariniers startte. In het Kamerdebat van februari, waar Visser ternauwernood een motie van afkeuring overleefde, zei de VVD-staatssecretaris dat die ver kennende gesprekken in het na jaar van 2019 werden gevoerd. Dat was 'abusievelijk', schrijft ze nu. ,,Helaas was ik mij niet eerder van deze verspreking bewust." Twijfels Visser verwijst in haar brief vijf keer naar haar uitspraken in dat debat van vier maanden geleden. Volgens haar heeft zij in het eer dere Kamerdebat duidelijk ge maakt dat ze al vanaf het voorjaar van 2018 twijfels had toen ze zag dat er een grote uitstroom van mariniers was. De mariniers wa ren niet gelukkig met de ophan den zijnde verhuizing naar Zee land. Op 10 mei 2018 vroeg zij oud- PvdA-staatssecretaris Co Verdaas al om 'te verkennen' of de mari nierskazerne kon blijven in Doorn, waar die nu is gevestigd. Over haar twijfels en de verken nende gesprekken informeerde Visser de Kamer niet. Ze bena drukt dat ze daarvoor al haar excu ses heeft aangeboden. ,,Ik had ech ter veel eerder mijn twijfels met Zeeland en uw Kamer moeten de len." donderdag 11 juni 2020 GO De grootste kolonie groene zee schildpadden ter wereld blijkt bijna twee keer groter te zijn dan gedacht. Daar zijn Australische wetenschappers achtergekomen met behulp van drones. Op de beelden die zijn vrijgegeven door de Great Barrier Reef Foundation is te zien hoe duizenden schild padden door de azuurblauwe oceaan zwemmen. Op Raine Is land in het Groot Barrièrerif blij ken zo'n 64.000 vrouwelijke groene schildpadden hun eieren te leggen. Dat is goed nieuws, want de soort staat op de lijst van bedreigde diersoorten. De telme- thode tot nu toe, waarbij schild padden een witte streep kregen om dubbeltelling vanaf boten te voorkomen, bleek onbe trouwbaar. De Nederlandse studie waarbij coronapatiënten werden behan deld met twee malariamedicij nen is definitief stopgezet. De onderzoekers zijn het vertrou wen kwijt dat de middelen, waar hoge verwachtingen over waren, een gunstig effect laten zien. Hanneke van Houwelingen Utrecht Defensieminister Ank Bijleveld wist vanaf het begin dat haar staatssecretaris Barbara Vis ser op zoek was naar een alter natieve locatie voor de mari nierskazerne. Visser schrijft aan de Tweede Kamer dat de CDA-bewindsvrouw 'bij dat ge hele proces' betrokken was. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3