Corona kost Vlissingen al 770 mille 7 GEORGE HAHN HARDLOPEND MIDDELBURG VERKENNEN Hij woont net een maandje in Middelburg. Om zijn nieuwe stad goed te leren kennen, gaat George Hahn (50) hardlopend alle 666 straten door. Met een papieren plattegrond op zak en als back-up een digitale route om de pols. ,,Ik wil natuurlijk niet verdwalen." Hardlopen is George Hahn niet vreemd. De marathon van Rotter dam in oktober moet - zj woorden - 'een trainingsrondje' worden voor een ultraloop van 90 kilometer op het Krijtlandpad in Limburg, op 29 november. ,,Dat wordt een uurtje of elf, twaalf hobbelen." Daarmee vergeleken stellen de rondjes van zes, zeven kilometer die hij twee keer per week door de straten van Middelburg gaat ren nen natuurlijk niks voor. ,,Maan- dag heb ik mijn eerste route gelo pen, in de wijk Dauwendaele. Mijn normale tempo ligt rond de twaalf kilometer per uur, maandag liep ik acht kilometer per uur. Toen ik klaar was, dacht: 'Zo, da's lekker ontspannen.'" Hij hoefde ook niet steeds op zijn horloges - aan elke pols één - te kijken naar zijn looptempo. ,,Dat is op deze rondjes helemaal niet belangrijk. Het gaat erom dat ik kan genieten van de omgeving. Ik wil Middelburg leren kennen en stop dus ook regelmatig om een foto te maken. Die plaats ik op so ciale media." Nog leuker vindt Hahn het dat hij onderweg bijzondere dingen ontdekt. ,,Toen ik maandag door de Edelstenenbuurt liep, kwam ik de Little Free Pantry tegen." Dat is een gratis voorraadkastje, waar mensen spullen in kunnen zetten voor andere mensen die spullen nodig hebben, maar die geen geld hebben om ze te kopen. ,,Dat zijn van die schatten die ik onderweg vind." George Hahn komt uit Rotter dam, woonde in Zierikzee en Goes en verhuisde met zijn vrouw on langs naar Middelburg. Door de coronacrisis ging de baan waarin hij zou beginnen, niet door. Tijd om te hardlopen heeft hij dus ge noeg. Het idee om alle straten van de stad te doorkruisen, kreeg hij via de hardloop-podcast De Pacer. ,,Daarop hoorde ik het verhaal van René Kuijs, die dit gaat doen in Rotterdam. Dat is natuurlijk nog wel wat anders dan wat ik doe: hij heeft 4000 straten te gaan." De papieren plattegrond heeft hij opgevraagd bij de gemeente Middelburg. 'Maar daar heb je toch sporthorloges voor waarop je de route kunt zetten', was aanvanke lijk de reactie die Hahn kreeg toen hij vertelde waar het voor was. ,,Maar het leuke is juist dat je met een plattegrond gaat lopen. Dat dwingt je om onderweg te stop pen en goed om je heen te kijken." Hoeveel tijd hij nodig heeft om met twee rondjes van zes kilome ter per week alle 666 straten van Middelburg af te vinken, weet hij niet. Dat boeit hem ook niet. ,,Ik zie wel. Het wordt een soort ont- dek-je-plekje. Ik heb geen haast." Zijn sporthorloges - met op de ene zijn trainingsschema en op de an dere de route van die dag - houdt hij desondanks wel om. Voor het geval dat. ,,Ik ben toch ook wel een controlfreak." Vlissingen gaat er vanuit dat het Rijk, zoals het kabinet eerder be loofde, voor de extra kosten van dat zogeheten sociaal domein op draait. Voor een kleine acht ton aan 'coronakosten' is nog niet duidelijk of er enige vorm van compensatie komt. Gemeenten moeten er reke ning mee houden dat ze zelf begin dit jaar niet te voorziene gaten in hun begroting vullen. Vlissingen heeft tot nu toe zo'n 6,5 ton minder inkomsten dan begroot. Dan gaat het onder meer om huur en preca riorechten die niet worden geïnd en minder opbrengsten van bij voorbeeld toeristenbelasting en parkeergelden. Het niet doorgaan van de kermis kost Vlissingen zo'n zestig mille. Door de coronaperike len moest de gemeente ook zo'n 120.000 euro meer uitgeven. Aan voorzieningen voor thuiswer kers en voorzorgsmaatregelen, maar vooral aan inzet van extra mensen. Milieustraat ,,De boulevards worden vaker afge sloten. Het plaatsen van hekken vereist geen grote bedragen, maar de inzet van extra controleurs wel. De kosten van materialen lopen niet direct in de papieren, de kosten Als de bouw stilligt, komen veel andere ontwikkelingen ook tot stilstand voor extra menskracht wel. We hu ren bijvoorbeeld ook een beveiliger in om bezoekers van het gemeente huis bij de ingang op de regels te wijzen", verklaart burgemeester Bas van den Tillaar. Wethouder John de Jonge voegt er ter illustratie aan toe dat de gemeente ook extra mensen op de milieustraat moest inzetten, omdat het daar de afgelo pen maanden veel drukker dan an ders was. Gelukkig Als wethouder financiën van een artikel 12-gemeente (onder toe zicht) heeft De Jonge nog meer contact met de inspecteur dan de afgelopen jaren gebruikelijk. De wethouder prijst zich gelukkig dat de overheden zich de laatste crisis nog goed herinneren. ,,Destijds trapten het Rijk en in navolging daarvan lagere overheden direct sterk op de rem. Met als gevolg dat vooral bouwprojecten plat werden gelegd. Als de bouw stilligt, komen veel andere ontwikkelingen ook tot stilstand, waardoor de hele econo mie een klap krijgt." De Jonge benadrukt dat de lo pende bouwprojecten in Vlissin- gen gewoon doorgaan. Vooront werpen voor bestemmingsplanwij zigingen in het Scheldekwartier, Souburg-Noord en Claverveld zijn onlangs in procedure gegaan en het is de bedoeling dat alle in gang ge zette bouwprojecten vol door kun nen, benadrukt De Jonge. ,,Het is best ingewikkeld als overheid te blijven investeren, maar je moet plannen uitvoeren om zo snel mo gelijk tot herstel van de economie te kunnen komen." De wethouder bevestigt dat het zo goed als onmogelijk is om de ko mende weken een gedegen voor jaarsnota op poten te zetten. Met een plattegrond lopen dwingt je om onderweg te stoppen en goed om je heen te kijken donderdag 11 juni 2020 WA 'Het wordt een soort ontdek-je-plekje' Maurits Sep Middelburg Wie George Hahn wil volgen, kan kijken op zijn Instagram (_george1970) en Facebookpa- gina (facebook.com/hahnnetje). Kijk op de site bij /video George rent door 666 Middelburgse straten De coronacrisis heeft de ge meente Vlissingen tot nu toe 770.000 euro gekost. Dat is ex clusief het geld dat Vlissingen kwijt is aan onder meer extra bij standsuitkeringen, jeugdzorg en (niet geleverde) thuiszorg. René Hoonhorst Vlissingen - John de Jonge, wethouder George Hahn gaat al hardlopend alle 666 straten van Middelburg ontdek ken. FOTO LEX DE MEESTER George Hahn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35