Orionis: 'Niet langdurig werklozen vergeten' fI Middelburg is voorzichtig met boetes voor fietsers in centrum Voedselbank houdt rekening met grote toename van klanten Waardevolle bomen krijgen bescherming 6 Directeur ziet bijeffect crisis Guise waarschuwt voor dit indi recte effect van de crisis. ,,Stel dat corona nog een jaar duurt, dan mag dat niet betekenen dat de groep mensen die wij al langer aan werk proberen te helpen, op achterstand komt. We moeten die mensen dus in beweging houden." Dat kan door re-integratie-activi teiten voor hen te zoeken in samen spraak met andere organisaties, stelt Guise voor. ,,Ik praat hierover met de Walcherse woningcorporaties, om te zien of zij onderhoud kunnen laten uitvoeren dat nog niet was ge pland. Een andere optie is dat we bijstandsgerechtigden inzetten als stewards bij strandovergangen om het toeristische verkeer goed te re gelen." Deze aanpak biedt kansen voor ontwikkeling van vaardigheden, omscholing en deelname aan de economie. Dat is volgens de direc teur van Orionis belangrijk om de afstand tot de arbeidsmarkt, die voor sommigen al best groot is, te verkleinen en daardoor de kans op werk te vergroten. De noodzaak om deze groep na drukkelijk te blijven helpen, is groot. Orionis Walcheren houdt na melijk rekening met een groei van het aantal bijstandsgerechtigden tot april volgend jaar van 750 tot dui zend mensen. Dat is een stijging van 33 procent, want begin dit jaar zaten pakweg 2900 Walchenaren in de bijstand. De mensen die er nieuw bij komen, zijn volgens Guise ook snel weer aan werk te helpen, al zijn er vooralsnog amper bedrijven die actief personeel zoe ken. ,,Er is weinig vraag naar perso neel en wij kunnen geen werk ma ken. Desondanks hebben we in de coronatij d nog veertig mensen kun nen plaatsen op vacatures." In maart en april verdubbelde het aantal mensen dat een bijstandsuit kering aanvroeg. Zijn dat er normaal vijftig per week, toen waren dat er honderd. In mei zakte dat weer te rug, maar Guise verwacht na 1 juli weer een toename. „Mensen die bij het begin van de crisis zijn ontsla gen en toen in de kortdurende ww van maximaal drie maanden be landden, komen dan in de bijstand. Hoeveel dat er kunnen zijn, kunnen we niet voorspellen." Orionis Walcheren heeft sinds het begin van de ondersteunings maatregelen voor zzp'ers via de zo genoemde Tozo-regeling 2100 aan vragen ontvangen voor hulp bij het levensonderhoud, en 200 aanvragen voor leningen voor bedrijfskapitaal. De eerste Tozo-regeling eindigde op 1 juni. Voor de tweede Tozo-rege- ling, die van 1 juni tot 1 oktober loopt, zijn nu alweer 150 aanvragen binnengekomen. ,,We verwachten dat dat er duizend zullen worden." 'Het publiek zal in eerste aanleg vriendelijk worden verzocht zich aan de maatregelen te houden. Mocht daar in voorkomend geval en gegeven de situatie aanleiding toe zijn, dan kan besloten worden verbaliserend op te treden', stelt het college in antwoord op vragen van de LPM. Wanneer sprake is van 'een voorkomend geval' en 'gege ven de situatie' blijft onduidelijk. Coulance geldt zeker als het gaat om ouderen en kwetsbaren, zoals Het weren van fietsen is een tijdelijke nood maatregel om zoveel mogelijk vrije ruimte te bieden aan het winkelend publiek mensen die moeilijk ter been zijn. Wel wijst het college erop dat die mensen beter voor 11.00 uur naar de markt en de winkels kunnen gaan. Dan is het ook rustiger in de stad. Het tegengaan van fietsen in het kernwinkelgebied ziet het college als een tijdelijke noodmaatregel om zo veel mogelijk vrij e ruimte te bieden aan het winkelend publiek dat het centrum lopend bezoekt. Vanwege het risico op besmetting met het coronavirus moeten men sen 1,5 meter afstand van elkaar houden. De maatregel geldt voor alsnog tot 1 september. De fiets aan de hand meenemen door de win kelstraten mag wel. De LPM zette onlangs vraagte kens bij de juridische haalbaarheid van de maatregelen. Volgens B en W is het wel goed geregeld, maar zullen maatregelen worden aange past als dat in de praktijk nodig blijkt te zijn. Ze geeft echter wel aan dat de over koepelende organisatie van Neder landse voedselbanken waarschuwt dat de regionale afdelingen reke ning moeten houden met een heel forse toename. ,,Met een stijging tot wel 50 procent." De Kraker geeft aan dat de Wal- cherse Voedselbank zo'n forse toe name van het aantal gezinnen aan kan. „We hebben een groot aanbod aan voedsel." Dat komt onder meer omdat ze de laatste tijd veel krijgt. ,,Dat is gewel dig", aldus De Kraker. Als er een forse toe name van klanten komt, zullen het vol gens haar in de eerste plaats zzp'ers zijn die de gevolgen ondervinden van de coronacrisis. ,,Als je allebei zzp'er bent, kon je tot voor de crisis mis schien goed verdienen en kon je al die vaste lasten wel betalen. Maar dat kan nu zomaar helemaal veran- derd zijn, omdat je beiden zonder werk en inkomen zit." Ze vermoedt dat de meesten die de afgelo pen tijd werkloos zijn geraakt nog wel een buffer hebben. Ze raadt echter ieder een aan die in de problemen zit naar de Voedselbank te komen. „Want wij kunnen helpen." De Kraker weet als geen ander dat dat voor velen een gigan tische stap is om bij haar aan te kloppen voor hulp. ,,Er is een grote drempel. Maar wij zijn er juist om te helpen. Kom naar ons." DOMBURG Waardevolle bomen die in de dorpen en stadjes van de gemeente Veere staan, mogen niet zomaar gerooid worden. De ge meente beschermt ze en actuali seert een lij st van bomen die moe ten blijven staan. Het gaat volgens een verorde ning van de gemeente niet alleen om oude en monumentale bo men. Ook jonge kunnen een be schermde status krijgen als ze bij voorbeeld onderdeel uitmaken van een mooie houtwal of een lint van bomen. Volgens de verordening zijn (grote) bomen niet alleen waarde vol omdat ze CO2 opnemen en zuurstof produceren, maar ze zijn ook belangrijk voor vogels en in secten. Daarnaast zorgen ze voor schaduw en helpen ze bij het vast houden van vocht. Welke bomen allemaal die be scherming krijgen, wordt nog dit jaar duidelijk. De inventarisatie gebeurt door leden van de Tuin van Zeeland. Het gaat dan wel om bomen die in de bebouwde kom men staan. De gemeente wil de inwoners daar ook bij betrekken. Ze mogen per kern de mooiste boom opgeven en daar ook foto's van opsturen. De lijst van beschermde bomen wordt later openbaar, zodat eige naren direct kunnen zien of ze een boom mogen kappen of niet. donderdag 11 juni 2020 WA Mensen die al voor de coronacri sis zonder werk in de bijstand zaten, krijgen extra aandacht van Orionis Walcheren. ,,Door de crisis komen veel nieuwe men sen in de bijstand terecht, die we ook gemakkelijk weer aan een baan kunnen helpen. Maar het moet niet zo zijn dat de men sen die al langer op werk wach ten, daar de dupe van worden", zegt directeur Henk Guise. Maurits Sep Vlissingen Ondanks het verbod om fietsen te parkeren in de winkelstraten tussen 11.00 en 18.00 uur stonden er zaterdag 6 juni nog volop fietsen in de Lange Delft in Middelburg. foto theo giele Wie tussen 11.00 en 18.00 uur een fiets parkeert in de winkel straten van Middelburg, ris keert wel degelijk een boete. De kans dat je die ook echt krijgt, blijft echter klein, nuan ceert het college van burge meester en wethouders. 'Cou lance is het uitgangspunt. Dat is anders bij excessen.' Maurits Sep Middelburg De Voedselbank Walcheren ziet een lichte toename van het aan tal gezinnen dat aanklopt voor hulp. Volgens voorzitter Emmy de Kraker (foto) gaat het om zo'n 5 tot 6 procent. „Voor de coronacrisis hadden we zo'n 220 gezinnen. Nu zo'n 240." Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34