Afdankert es 'Rustig jaar' in AZC Middelburg 30 maanden de cel in voor doodrijden fietser 2 WILLEM VAN DAM Column Zo", zei mevrouw Van Dam op bevelhebberige toon, ,,duik jij je klerenkast eens in en stop al je broeken, truien en jasjes die je nooit meer draagt hier maar in.'' Ze hield me een plastic zak voor, die goededoelenclub Si- mavi die ochtend door onze brie venbus had gewurmd met het ver zoek deze te vullen met overbodig geworden kleding en schoeisel. Die afdankertjes, beloofde Simavi, worden vervolgens verkocht om met de opbrengst daarvan mooie dingen te doen in verre en minder ontwikkelde landen. zelfs Imelda Marcos 'u' tegen ge zegd zou hebben. Ergens weggepropt, in een stof fig hoekje, vond ik een paar bloe metjeshemden, daterend uit de ja ren zeventig van de vorige eeuw toen ik nog rank en slank was en mijn haren tot mijn schouders reikten. Weg doen, natuurlijk. En daar, keurig aan een knaapje, hing mijn trouwpak, bijna vijftig jaar geleden voor het laatst gedragen - slank gesneden jasje, pantalon met wijd uitlopende pijpen. Nou voor uit, in de zak dan maar. Wat te doen met die halfhoge suède schoenen, die we bordeelsluipers noemden? Huppetee, weg er mee. En zo verdween colbert na colbert, spijkerbroek na spijkerbroek en overhemd na overhemd in de zak van Simavi. DE STELLING Vandaag: Ik voel me veilig op fietspaden in Zeeland Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Dronken hardrijder raakt auto en rijbewijs kwijt Alternatief voor veteranendag VLISSINGEN Voorraad voor de Speelgoedbank De politie telde 217 incidenten, waarbij bewoners van het centrum aan de Laurens Stommesweg als melder of als verdachte staan aan gemerkt. Er waren wel veel meer mensen verdacht van winkeldief stal dan in 2018: 44 mensen tegen 14 AZC kan iemand onder verscherpt regime stellen met tassencontrole en meldplicht verdachten in 2018. Ook werden er meer gebiedsverboden uitgevaar digd dan vorig jaar, 29 tegen 14 toen. Vooral in de maand april, toen er vijftien werden uitgegeven. Moldavië veilig of niet De pieken komen op het conto van een groep Moldaviërs met kinde ren. Omdat het college van Middel burg dacht dat Moldavië als veilig land te boek stond, vroeg dat het COA om binnen drie maanden alle asielzoekers uit veilige landen weg te halen uit Middelburg. Maar Mol davië geldt als 'niet-veilig' omdat er nog nader onderzoek naar loopt. Asielzoekers uit veilige landen zijn oververtegenwoordigd in de lijst van gebiedsverboden die zijn uitgedeeld: de helft komt uit een veilig land, terwijl nu 16 procent van de gemiddeld driehonderd AZC-bewoners uit een veilig land komt. Zo'n gebiedsverbod, 29 in to taal over vorig jaar, is vooral toege past na diefstal en bij een handvol mensen voor dronkenschap en het lastigvallen van vrouwen. Tijdelijk in Hoogeveen Het aantal geweldsincidenten bleef ongeveer gelijk. Eén verdachte is aangehouden omdat hij een mede bewoner probeerde te steken, maar niemand raakte gewond. Er werden zeven aangiftes gedaan van men senhandel en uitbuiting en een aangifte van ontvoering en ver krachting elders in het land. Er is de helft minder gescholden en ge dreigd, 19 keer, maar vaker fysiek geweld (23 keer) en non-verbale in timidatie gebruikt (9 keer). Het Middelburgse AZC plaatst vaker dan andere AZC's mensen tijdelijk onder extra toezicht in de voorma lige gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen. In 2019 gebeurde dat 16 keer. Het lijkt te werken, staat in de rapportage. Cameratoezicht Op verzoek van het Middelburgse college heeft het AZC gekeken naar beter cameratoezicht en controle op de uitgangen van het centrum. De toegang beperken tot de hoofd ingang bleek weinig effect te sorte ren, maar wel kan het AZC iemand onder verscherpt regime stellen met tassencontrole en meldplicht als die het AZC verlaat en als die te rugkomt. Nieuwkomers in het cen trum krijgen te horen dat diefstal en ordeverstoring niet worden ge tolereerd in Middelburg. De fietser werd in de vroege och tend van 1 januari vorig jaar aange reden in de Sottegemstraat en overleed later die dag. De dader, die zo'n 90 kilometer per uur reed ter wijl 30 is toegestaan, reed door. Even later crashte de 38-jarige L. in de Burgemeester van Woelderen- laan. Hij raakte daarbij zwaarge wond. Camerabeelden Al meteen gingen geruchten dat L. even voordat hij zelf crashte ook de fietser zou hebben aangereden. Hij heeft dat steeds ontkend. Maar de rechtbank vond dat het Openbaar Ministerie genoeg bewijs verza meld had. Zo waren er camerabeel den waarop de auto te zien was in de Sottegemstraat en lagen er glas snippers van de auto bij de plek van het ongeluk in die straat. Het ver weer van de verdachte dat iemand anders achter het stuur zat, ge loofde de rechtbank niet. Op came rabeelden was te zien dat de man in zijn eentje in de auto stapte, en ook getuigen verklaarden dat. Geen spijt De rechtbank concludeert dat de automobilist 'in zeer hoge mate onvoorzichtig' is geweest. Dat hij na het ongeluk doorreed en nu nog steeds geen spijt uitspreekt of ver toont, maakt het volgens de recht bank nog extra kwalijk. Naast de gevangenisstraf mag de man vijf jaar niet autorijden. Zijn voertuig is verbeurd verklaard. L. zit sinds eind oktober vast. De tijd die hij in voorarrest heeft gezeten, wordt van de lengte van de celstraf afgehaald. Azië kan helpen met een zak vol afdragertjes, waarom dan niet? En zo zeeg ik zuchtend neer op een krukje in wat mevrouw Van Dam onze inloopkast noemt - een don ker vertrek met overbelaste kle dingrekken en een voorraad (vooral dames)schoenen, waar Van Dam. Ze keek een beetje be teuterd in het rond, inspecteerde haar ganse garderobe, monsterde haar enorme schoenenvoorraad en sprak met een klein stemmetje: ,,Ik kan eigenlijk niks wegdoen.'' Ze haalde vanonder het echtelijk bed haar versleten sloffen vandaan en deponeerde die in de Simavi- zak. ,,Nou vooruit dan, voor het goede doel'', zei ze. En zo verdween colbert na colbert, spijkerbroek na spijkerbroek DROSE HOEST EN KORTADEMIGHEID donderdag 11 juni 2020 Reageer op pzc.nl Gisteren: Die 1,5 meter is niet meer te doen 2645 stemmen COLIJNSPLAAT Een beginnend automobi list is dinsdagavond zijn auto en rijbewijs kwijtge raakt. Hij reed bij Colijns- plaat met 152 kilometer per uur door een 60 kilo meterzone. Bovendien had hij vijf keer zoveel al cohol op dan mag. Agen ten plukten de hardrijder van de weg en roken een sterke alcohollucht. Uit een ademanalyse bleek de bestuurder 495 ug/l (microgram per liter) alco hol in zijn bloed te heb ben. Omdat hij beginnend bestuurder is, mag dat maximaal 88 ug/l zijn. Be halve zijn auto is ook zijn rijbewijs ingenomen. VLISSINGEN Omdat de veteranendag in Middelburg dit jaar niet doorgaat, is er zaterdag 13 juni vanaf 10.00 uur een kleinschalig alternatief sa menzijn in het nieuwe ve- teranenontmoetingscen- trum in Vlissingen. Er kun nen maximaal dertig gas ten tegelijk binnen worden ontvangen in het Eliza beth-Alexander Huis aan de Faradayweg. Vetera nen die willen komen moeten reserveren via nummer 06-20447635. Het nieuwe ontmoetings centrum is dit voorjaar in gebruik genomen. De offi ciële opening moest van wege de coronamaatre gelen worden uitgesteld. De verkoping met Ko ningsdag ging niet door, dus de voorraad speel goed die verhandeld zou worden voor het goede doel, bleef maar liggen bij de Rotarians in Vlis singen. Dan gaat het speelgoed maar recht streeks naar Speelgoed- bank Zeeland, besloot het bestuur van de Ro tary. De voorraad is afgelo pen weekeinde overhan digd, met een financiële bijdrage van 250 euro. De Rotary kon tot voor kort ook niet bijeenko men, maar is daar deze week weer voorzichtig mee begonnen. Het is vorig jaar rustig gebleven op het AZC in Middelburg, vin den het Centrum Opvang Asiel zoekers (COA) en politie. Het aantal meldingen van incidenten was nagenoeg gelijk aan 2018. De meldingen worden aange merkt als 'minder heftig' dan in het voorgaande jaar. Claudia Sondervan Midddelburg De Pool L.L. moet dertig maan den de cel in voor het doodrij den van een 24-jarige Vlissinger in de nieuwjaarsnacht van 2019. Dat heeft de rechtbank in Mid delburg gisteren bepaald. De straf is gelijk aan de eis. De ad vocaat van de man had om vrij spraak gevraagd. Martijn de Koning Vlissingen Allez, als ik ze daar in Afrika of ,,Nu jij'', riep ik tegen mevrouw KOMT GEWOON WEER OOOR ÖE LUCHTVERVUILING ZEItSEN ZE.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2