Filmversie Rundfunk schrijnt en schuurt <A 25 Spike Lee maakt brandend actuele film over racisme Ledematen vliegen rond in een houtzagerij Da 5 Bloods Laat het maar aan Spike Lee over om een genrefilm te maken die meer om het lijf heeft dan de kijker in eerste instantie verwacht. Zijn Vietnam- drama Da 5 Bloods is behalve een spannende avonturenfilm ook een geschiedenisles over hoe de zwarte Amerikaanse soldaten in het leger door de jaren heen zijn behandeld. De film draait om vier zwarte vete ranen die een halve eeuw later terug keren naar Vietnam om rekeningen te vereffenen. Zoals het lot van een gesneuvelde kameraad en het zoeken naar goud dat in de jungle is verstopt. Oorspronkelijk zou het verhaal door Oliver Stone worden verfilmd, maar die haakte af. Lee begint met de historische verklaring van boksle gende Mohammed Ali die uitlegt waarom hij als zwarte Amerikaan niet in Vietnam wil vechten. De film is doorspekt met voorbeelden van zwarte soldaten die onheus bejegend zijn. Maar zijn film gaat vooral over broederschap en racisme. Dat maakt zijn film brandend actueel. -Ab Zagt La terre et le sang Een plot hoeft niet ingewikkeld te zijn om toch een meeslepend drama op te leveren. Dat begrijpt regisseur Julien Leclerq helemaal, zoals blijkt uit zijn thriller La terre et le sang (De aarde en het bloed). Een houtzagerij dient als decor van een belegering. Een bejaarde eige naar met een dove dochter lijkt geen partij te zijn voor een bende drugs dealers die een verborgen voorraad cocaïne komt opeisen. De strijd om te overleven doet denken aan films als Straw Dogs en Rio Bravo. Het is dus een beproefde formule, maar toch weet Leclerq er een pak kend anderhalf uurtje van te maken, waarbij vooral de vraag is: hoe ko men de slechteriken aan hun einde en overleven de vader en de dochter? De regisseur benut zoals verwacht de hele houtzagerij, dus vliegen de lede maten in het rond. Niet al te diepgra vend, maar wel inventief verteld. Geen film die lang beklijft, maar ver makelijk is zolang het duurt. -AZ. FILMNIEUWS Sonic krijgt een vervolg Cameron gaatverder Ze maakten al de hilarisch absurdistische serie Rundfunkwaren begonnen aan hun tweede theatertour en komen nu met een speelfilm: Rundfunk Jachterwachter. Acteurs Yannick van de Velde en Tom van Kalmthout komen met 'een meeslepend verhaal op een camping'. Niet omdat het moest, maar 'omdat het kon', komt die bioscoopfilm er. ,,We vonden het een vet idee'', zegt Tom van Kalmthout (29). ,,Een volgende stap. We vinden het gewoon leuk om verschillende dingen te doen.'' ,,En film is natuur lijk wel het summum'', vult Yannick van de Velde (30) aan. „Bovendien wilden we kijken of we een span ningsboog konden creëren die langer is dan twintig minuten zoals in de serie.'' ,,We zijn natuurlijk geen scenario schrijvers", zegt Van Kalmthout. ,,Het is nogal een verschil of je sket ches schrijft, zoals wij altijd deden, of een filmscript. Daar zijn we niet voor opgeleid. Maar filmproducent Bou- dewijn Rosenmuller heeft ons daar doorheen gesleept door het af en toe te zeggen als wij dingen schreven die niet konden. Het is ook een uitdaging als je niet heel veel special effects zo als ontploffingen erin kunt schrijven. Dan moet je een spanningsboog ma ken met psychologische effecten.'' We hebben de neiging om dure din gen te schrijven, moesten ze gaan deweg bekennen. ,,Het leek ons wel grappig als het elke dag zou rege nen op de camping. Dat bleek echt onbetaalbaar. En als we iemand er gens vanaf wilden laten vallen, moest er een stuntman komen. Ook te duur.'' Ook stapte het duo bijna in hun ei gen valkuil. ,,Mijn personage is heel druk, constant bezig'', zegt Van de Velde. ,,Maar het personage van Tom is een luie zak. Er zit wel humor in apathisch gedrag, maar het is gewoon niet leuk om naar te kijken.'' Kindsterretje Van Kalmthout kruipt in de jas van Ronnie Bosboom jr., ooit Hollands meest gevierde kinderzanger - Heintje, Michael Jackson en Jantje Smit opgeteld én in het kwadraat. De artiest is inmiddels aan lagerwal en in de vergetelheid geraakt en wordt op de hielen gezeten door gangsters die een rekening met hem willen vereffenen. ,,We wilden al heel lang iets met een kindster doen. Eentje die enorm wordt gepusht door zijn ouders, maar dat zelf helemaal niet wil en heel ongelukkig is. En daar zingt hij ook over. Dus hadden we al heel lang een stuk of tien heel depressieve songtitels klaarliggen: Na de show stopt mama met kijken, Ik wil niet zin gen, enzovoort. Dat iedereen altijd keihard meezingt, maar helemaal niet naar de teksten luistert. Die móésten in de film.'' Jachterwachter vertelt het verhaal van een sullige campingbeheerder (Van de Velde), die zijn bezit in de loop der jaren heeft zien afbladderen tot een uiterst treurige vakantieplek. ,,En de laatst overgebleven camping- gasten zijn vreselijke chagrijnen.'' De camping wordt het toevluchts oord van Ronnie Bosboom jr. en het toneel van 'een groots en meesle pend verhaal'. ,,Het is een helden epos van Griekse proporties op een camping'', lacht Van Kalmthout. ,,Het fenomeen camping is echt iets Nederlands, althans, wij gingen vroeger ook met mijn ouders en dan zaten we altijd op die campings waar eigenlijk iedereen Nederlands was. Op z'n best is het fantastisch, op z'n slechtst verschrikkelijk. Iedereen herkent dat.'' Rundfunk: Jachterwachter De makers van Rundfunk: Jachterwachter hebben hun eigenzinnigheid al bewe zen met een televisieserie die een behoorlijke aan hang heeft. Voor een speel filmvariant moest iets an ders worden verzonnen. Vandaar dat het verhaal zich afspeelt op een belab berde camping die rijp is voor de sloop. Yannick van de Velde speelt de opzie ner, een van de ondank baarste beroepen van Ne- derland. Een soort Joris Goedbloed die zich uit de naad werkt voor ondank bare gasten. De komst van een voormalige kindster (Tom van Kalmthout) als mogelijke rechterhand lijkt uitkomst te bieden, maar het pakt anders uit: het leidt tot apocalyptische ta ferelen, waarbij zelfs een hoogbejaarde Jozef en Ma ria een Jezuskind ter we reld brengen. De humor van Rundfunk: Jachterwachter schrijnt en schuurt. Anderhalf uur kij ken is voor de haters een ware hel. Maar wie open staat voor deze onvoorspel bare chaos heeft een ge slaagde avond. -AZ. donderdag 11 juni 2020 GO OORLOGSDRAMA Regie: Spike Lee. Hoofdrollen: Del- roy Lindo, Chadwick Boseman en Jean Reno. Te zien op Netflix. THRILLER Regie: Julien Leclerq. Hoofdrollen: Sami Bouajila en Samy Seghir. Te zien op Netflix FAMILIE De familiefilm Sonic The Hed gehog krijgt een vervolg. Film maatschappij Paramount is bezig met de voorbereidingen voor een nieuw avontuur van het blauwe egeltje. Het is nog niet bekend welke acteurs te zien zijn in de film, die ook uit computeranima tie bestaat. Jim Carrey deed mee in de eer ste film. AVATAR Regisseur James Cameron is terug in Nieuw-Zeeland om de opnamen te hervatten van zijn Avatar-ver- volgfilm. Enkele maanden gele den werden die als gevolg van de corona-uit braak onderbro ken. Met een af gehuurd vlieg tuig vol mede werkers landde Cameron in Wellington. Daar moest iedereen veertien dagen in quarantaine. Hoe treurig kan een camping zijn Janske Mollen KOMEDIE Regie: Rob Lücker. Hoofd rollen: Tom van Kalmt hout, Yannick van de Velde en Pierre Bokma. E Veteranen keren terug naar Viet nam. FOTO NETFLIX Tom van Kalmthout (l) en Yannick van de Velde in Rundfunk: Jachterwachter. foto sander koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25