van het bedrijf 'Een flinke stap terug, maar zulk dankbaar werk' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Monique genoeg? druk bent, maar dat het een status symbool is om genoeg tijd te hebben om een half uur in je agenda te blok ken voor een middagdutje." Gelukkige medewerkers Sinds wanneer houdt de baas zich bezig met hoe je als werknemer slaapt? Nou, sinds die baas daar een belang bij heeft. Een jaar of tien geleden drong het besef door dat een gelukkige medewerker een betere medewerker is. Wie lekker in zijn vel zit, is productiever, creatiever en minder vaak ziek. Belangrijk, want ziekteverzuim kost een heleboel geld, zeker in grote organisaties. Bedrijven is er daarom steeds meer aangelegen om medewerkers gezond te houden; goed slapen is daar onderdeel van. Hoe doen bedrijven dat? Controle ren ze in je slaapkamer of je wel om 22.00 uur in je bedje ligt? Els van der Helm moet lachen. ,,Nee hoor, dat is none of their business. Het moet geen verplichting worden die de baas controleert." Van der Helm is neuropsycholoog en met haar bedrijf Shleep ontwik kelt ze sinds 2016 programma's voor bedrijven om hun medewerkers beter te laten slapen. Ze komt voor namelijk bij grote bedrijven over de vloer waar 'mensen ook het product zijn', zoals Van der Helm zegt: consultancybedrijven of advocaten kantoren bijvoorbeeld. Daar is het geld en de cultuur om te investeren in het welzijn van mensen. „Vroeger ging het dan voornamelijk om bewegen of voeding - slaap werd nog weleens vergeten. Ten onrechte. Als je niet goed slaapt, heb je aan die andere gezonde dingen ook niet zo veel. Als je moe bent, kies je eerder voor een Snickers dan voor een zak worteltjes bijvoorbeeld. Slaap is echt het fundament onder tal van presta ties." Het is volgens Van der Helm belangrijk om bedrijven niet alleen informatie te verstrekken over goed slapen, maar om echt een verande ring in het gedrag te bewerkstelligen. Daarvoor is langdurige begeleiding en motivatie vanuit een groep nodig. ,,Het moet een bespreekbaar onder- Als je moe bent, kies je eerder voor een Snickers dan wortels. Slaap is het fundament onder tal van prestaties' werp zijn en voorgeleefd worden door de toplaag van het bedrijf. Als jouw manager laat zien dat hij of zij na 14.00 uur geen koffie meer drinkt vanwege het effect op diens slaapge drag, is de rest geneigd dat óók te doen." Slaapband met data Marc Borggreven is zo'n voortrekker op het gebied van slaap: hij zit in de raad van bestuur bij accountants- en advieskantoor PricewaterhouseCoo- pers (PwC), met 5500 medewerkers in Nederland. Zo deed hij, samen met vijftig collega's, mee met een slaappilot van vijf weken om te wer ken aan beter slaapgedrag, begeleid door het bedrijf van Van der Helm. Ook slaapt hij sinds een paar maan den met een polsband die allerlei data afgeeft over je nachtrust. ,,Soms kan ik denken dat ik heerlijk heb geslapen, maar zie ik via die band dat ik toch minder diep sliep dan ik dacht. Dan moet ik aan wat knoppen draaien om dat te verbeteren. Stoppen na negenen is een van die dingen. Het is goed om het daar met elkaar over te hebben." Slaapgedrag en bioritme Ook de rest van de raad van bestuur ging met het onderwerp slaap aan de gang. Allemaal vulden ze een test in over hun slaapgedrag en bioritme: ze bleken allemaal ochtendmensen te zijn. ,,Dat is handig om te weten als je bijvoorbeeld een belangrijke verga dering in wilt plannen." Toch ziet Borggreven niets in het verplicht stellen van het meedoen aan zo'n slaappilot. ,,Dat werkt averechts, denk ik. Wij bieden allerlei zaken aan op het gebied van wellbeing; iedereen kan kiezen wat bij hem of haar past." Ook bij DNB zijn de slaapwork- shops facultatief. Van den Broek. ,,Bij sommige van onze medewerkers stuit het onderwerp op wat weer stand; zij zijn gewend te praten over macro-economische vraagstukken, niet over hoe je slaapt. Maar ik zie die cultuur langzaam veranderen. Dat de workshop met de zeezeiler snel vol zat, zegt wel wat." ,,975 euro bruto per maand. Het nettobedrag is ongeveer 850 euro. Ik krijg daarnaast onregelma tigheidstoeslag, maandelijks zo'n 150 euro. Voor werken op zon- en feestdagen ontvangen we 160 procent. Op zaterdag krijgen we 138 procent, maar wel pas vanaf 12.00 uur in de middag.'' Blij mee? ,,Ik kom uit een andere branche, het salaris was even slikken. Ik ben herintreder. Ik heb zeventien jaar in de zorg gewerkt, toen zestien jaar als rayonmanager in de farmaceutische industrie. Daar verdiende ik 5000 euro bruto. Sinds januari ben ik terug in de zorg. Ik krijg van het UWV een aanvulling op mijn salaris, 1600 euro bruto, omdat ik voor 50 procent ben afgekeurd. Ik hou daar 900 euro van over, na aftrek van de belasting. In totaal heb ik maande lijks een inkomen van 1800 euro. Ik heb een stap teruggedaan in salaris, maar het is zulk dankbaar werk dat ik mij als een vis in het water voel." ,,Als manager heb ik een burn-out gehad. Toen ze gingen reorganiseren, zeiden ze dat ik niet meer in het team paste. Achteraf gezien heeft het zo moeten zijn, ik ben nu helemaal op m'n plek. Ik mag de opleiding tot verpleegkundige doen. Aangezien ik nog vijftien jaar moet werken, pak ik dat met beide handen aan." ,,Ze wilden mij in eerste instantie iets minder geven, maar om aanspraak te kunnen maken op de aanvulling van het UWV heb ik er twee perio dieken bij kunnen sprokkelen. Ik kan er nog vier of vijf omhoog. Die onderhandeling was niet moeilijk. Ik heb in de sales gezeten." ,,Ga goed voorbereid het gesprek in. In de cursus oefenden we vaak droog en schreven we gesprekken uit. Een gesprek loopt altijd anders, maar je hebt je sellingpoints hierdoor wel in je achterhoofd. Je hebt een beetje een richtlijn." donderdag 11 juni 2020 GO De polsband van Marc Borggreven vertelt hem hoe hij slaapt. foto pim ras -ELS VAN DER HELM Vandaag: Monique (53) werkt 16 uur in de week als verzorgende in een verpleeghuis. Wat verdien je? Waarom werk je weer in de zorg? Heb je over je salaris onderhandeld? Wat heb je toen geleerd? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 53 jaar Aantal jaar werkervaring: 17 Aantal werkzame uren per week: 16 Opleiding: hbo Branche: zorg Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie met dit aantal werkuren 1245 euro bruto per maand. ,,Dat klopt niet, ik verdien minder. Of wacht, ik zit niet in de hoogste schaal. Anders had ik dit wel gekregen." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19