WERK Kleine gelukjes maken je werk leuker Deurwaarder Belang van goed slapen ook zaak 18 Je brein op het werk I Voor bedrijven is een gezonde werknemer belangrijk. Daarom bieden ze naast een gezonde lunch en een sportabonnement tegenwoordig steeds vaker een slaapprogramma aan. Gaat het de baas wel aan of jij op tijd naar bed gaat? WAT DOET EEN... Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? oe tevreden ben jij met je baan? Wanneer ik je zoiets vraag, heb je het idee dat je heel goed nadenkt over alle voor- en nadelen van je werk. Je bekijkt je inkomen, taken, collega's, werkomgeving, en vervolgens neem je daar een heel rationeel besluit over. Toch? vervelende klant aan de lijn gehad of stootte je je grote teen, dan zorgt je chagrijn ervoor dat je waarschijnlijk een stuk minder positief bent over je werk dan wanneer je collega zojuist als verrassing je lievelingskoekjes heeft gehaald. Best onterecht, je baan bestaat uit zo veel meer dan een vervelend telefoontje of lekker hapje. Onderzoek laat echter zien dat onze emoties onbewust een loopje met ons nemen. Al in 1987 nam psycholoog Nor- bert Schwarz de proef op de som. Hij liet mensen naar zijn lab komen om een vragenlijst in te vullen over hoe tevreden zij waren. Klein verzoekje vooraf: of ze even iets wilden kopiëren. Dat zat natuurlijk helemaal in de planning. Voor een deel van de proef personen lag een muntje van 10 cent verstopt onder de klep van het kopieerapparaat. Ook in die tijd niet heel veel waard, maar toch mooi meegenomen! Dat kleine gelukje bleek ge noeg om de antwoorden van de respondenten te kleuren. De geldvinders waren gemid deld meer tevreden over hun leven dan de mensen die niks hadden gevonden. vragen kan je ongelukkiger maken. In een ander onder zoek kregen Duitse studenten twee vragen: hoe gelukkig ben je? En: hoeveel dates heb je de afgelopen maand gehad? Werden ze andersom gesteld, dan was het andere koek. Dachten ze éérst na over hun dateleven, dan voelden ze zich blij of ongelukkig. Die emoties kleurden hun oordeel over hun algemene geluk. vinden we maar lastig. Voel je je blij, dan weet je verstand vaak niet waarom, maar ver zint het toch een verklaring. Een troost als je weleens baalt van je werk. Een klein gebaar kan je zomaar op andere gedachten brengen. Stel dat er een medicijn bestaat waar je gelukkiger van wordt, dat je slimmer en creatiever maakt, dat je fitter laat voelen én je gezonder laat eten - en het is nog gratis ook! Dan zouden we toch allemaal naar de apotheek rennen om dat medicijn zo snel mogelijk in handen te krijgen? U raadt het al: dat medicijn is goed en voldoende slapen en in plaats van dat we allemaal bewust omgaan met dat kostbare 'medicijn', besteden we er eigenlijk vrij weinig aandacht aan. Dat besef kwam binnen bij J orrit van den Broek, hr-adviseur bij De Nederlandsche Bank (DNB) in Amsterdam, toen hij dat hoorde tijdens een seminar over slaap op zijn werk. Terstond besloot hij zijn eigen slaapgewoontes aan te pakken. Sindsdien probeert hij elke dag op dezelfde tijd naar bed te gaan - 22.00 uur, ook in het weekend. Hij eet niet meer na 21.00 uur en zijn telefoon laat hij 's nachts in de woonkamer liggen in plaats van op zijn nacht- kastje. ,,Met twee jonge kinderen is de uitvoering soms lastig, maar aan de voorbereidingen zal het niet liggen." Bij DNB zijn ze sinds begin 2019 officieel bezig met het onderwerp slaap, als onderdeel van een groter project over vitaliteit. Bij de vorige cao-besprekingen (DNB heeft een eigen cao) drongen de vakbonden erop aan om meer aandacht te beste den aan het vitaal houden van de ongeveer 2500 medewerkers. Sinds dien is er onder meer een seminar geweest over het belang van goed slapen en komende week geeft een voormalig zeezeiler een workshop over de rol van slaap tijdens zijn zeiltochten. In de toekomst zou Van den Broek, die in het vitaliteitsprojectteam zit, nog verder willen gaan. ,,Ik heb bijvoorbeeld voorgesteld om van die slaapiglo's voor op de werkvloer aan te schaffen: stoelen met een kap eroverheen waar je een powernap in kunt doen." Groter doel is om een cultuuromslag te bereiken. ,,Dat het niet meer tof is om te roepen dat je zo donderdag 11 juni 2020 GO Niet echt. Heb je net een Zelfs de volgorde van de Echt rationeel nadenken SASCHA TOPPINGA (40), deurwaarder bij Flanderijn. Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat is het vooroordeel over je werk? „Mensen zien je als een boeman die geld komt innen, terwijl ik ze juist wil helpen." Kun je dan daadwerkelijk iets betekenen? ,,Ik probeer altijd te kijken wat wél mogelijk is en wat betaald kan worden. Als je zo'n vraag stelt, heb je al een ander soort gesprek." In samenwerking met Nationale Vacaturebank De baas wil graag weten hoe jij in bed presteert JETTE PELLEMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18