7 Op de beurs is coronacrisis alweer voorbij ECONOMIE 17 Dit is al de derde crisis die we meemaken. We hebben weinig reserves opgebouwd ,,De inframarkt is een pittige markt met heel lage marges. Bedrijven hebben niet veel vet op de botten. Als de werkvoorraad blijft afne men, voorzie ik grote problemen in de laatste helft van het jaar.'' Dat wordt bevestigd door Wul lems. ,,Ik ben sinds 2007 eigenaar van mijn bedrijf. Dit is al de derde crisis die ik meemaak. Dat is de re den dat we weinig reserves hebben kunnen opbouwen. Continuïteit is dus heel belangrijk, we hebben die liquiditeit gewoon nodig.'' De aannemer vreest dat de mar ges verder onder druk komen. ,,Ie- dereen stort zich straks op de schaarse opdrachten. Ik vrees voor prijsdruk. En lokale aannemers zijn afhankelijk van de lagere overhe den voor hun opdrachten. Een kleine aannemer uit Brabant kan niet snel een werkje in Groningen meepakken.'' De coronacrisis komt op een hoogst ongelegen moment voor de sector. Toen de Raad van State vorig jaar het stikstofbeleid van het kabi net onderuithaalde, werden de in- frabedrijven hard getroffen. Alleen al het feit dat er tijdens de aanleg van een weg stikstof vrijkomt was al een reden dat veel projecten niet doorgingen. Een geluk bij een on geluk was daarom afgelopen maan dag het rapport van de commissie- Remkes, dat het kabinet adviseert hoe uit de stikstofproblemen te ko men. Remkes wil dat er een zoge noemde drempelwaarde komt voor de stikstofuitstoot bij bouwprojec ten. Als de bouwer daaronder blijft, kan het project gewoon doorgaan. ,,Dat is goed nieuws'', erkent Wullems. Maar dan moet het werk wel snel op de markt komen. En daar zit ook een knelpunt. ,,Ik houd een pleidooi om de lokale aanne mers te steunen, die louter werk uitvoeren in de regio. Laat de lokale opdrachtgevers met hen in gesprek gaan om te kijken hoe het werk het snelst kan worden voorbereid en uitgevoerd." Hij wijst erop dat de bouwsector direct getroffen is door de uitspraken van de Raad van State. ,,Andere sectoren, zoals de agrarische sector, hebben langer de tijd om zich aan te passen.'' Heezen pleit voor 1 miljard euro extra voor gemeentelijke infra structuur. Die investeringen moe ten gekoppeld worden aan een mi nimaal onderhoudsniveau van bruggen, wegen en viaducten, zoals voor APK-keuringen bij voertui gen. Dat geld zou geoormerkt moe ten worden voor werken voor klei nere bedrijven. Daarnaast pleit hij voor jaarlijks 1 miljard euro extra voor natuurherstel. Als de natuur voldoende herstelt, is er ook meer ruimte voor de bouw van nieuwe wegen en woningen. De beurzen zijn wereldwijd bezig met een maandenlange rally. De verliezen van eerder dit jaar, toen bleek dat de corona-uitbraak in China zich ontwikkelde tot een wereldwijde pandemie, zijn in middels alweer grotendeels inge lopen. De AEX kreeg er bijvoor beeld ruim 40 procent bij sinds het dieptepunt en in de VS staan de beurzen zelfs bijna op een all time high. Redenen voor dat optimisme lijken er niet te zijn. De economi sche instituten buitelen over el kaar heen met negatieve groei- voorspellingen voor de economie. Het gehoopte snelle herstel van de economie blijft uit, zo lijkt het. Maar beleggers blaken deson danks van vertrouwen in de eco nomie en speculeren volop op een mooie economische toekomst. Dat lijkt raar, maar is het niet zegt Peter Siks van Binck Bank, een grote onlinebroker voor be leggers. ,,De belangrijkste reden is de ongekende monetaire en fiscale stimulering van de economie. Er wordt heel veel geld in de econo mie gepompt.'' En dat geld vloeit voor een groot deel naar aandelen. Want de centrale banken houden de rente zo laag dat een spaarreke ning of obligaties nauwelijks nog geld opleveren. ,,Het dividendren dement is hoger dan het rende ment op staatsleningen'', zegt Siks. Wie nog rendement op zijn vermogen wil maken, moet dus wel in aandelen stappen. En dat doen beleggers vol overgave. ,,Ook toen de beurzen nog daalden werd veel gekocht door particuliere be leggers. Ze dachten: dit is een mooi moment om in te stappen. En nu de beurzen stijgen, zijn be leggers bang de rit omhoog te mis sen en stappen ze ook in.'' Siks plaatst wel een kantteke ning bij de stijging van de beur zen. ,,Als je naar de index kijkt, is sprake van flinke groei. Die groei wordt met name gedragen door grote techbedrijven als Facebook, Google, Amazon. De vijf grootste techbedrijven vertegenwoordigen 5 procent van de totale beurs waarde van alle 50.000 beursge noteerde bedrijven wereldwijd. Zonder die bedrijven is de stijging op de beurs veel gematigder.'' Han de Jong, economisch advi seur en voormalig hoofd van het Economisch Bureau van ABN Amro, vindt dat beleggers het goed zien. Volgens hem is er steeds meer reden om positief te zijn over het economisch herstel. ,,Kijk naar de banencijfers in de VS en Canada. Die waren veel beter dan verwacht. Ik denk dat we te pessimistisch zijn over het econo misch herstel.'' In de VS kwamen er vorige week 2,5 miljoen banen bij. Eco nomen hadden juist op een verlies van 7,5 miljoen banen gerekend. ,,Iedereen zat ernaast'', aldus De Jong. Hij ziet meer aanwijzingen dat de beurzen het bij het rechte eind hebben. Zo neemt de geld- groei in de VS en Europa toe. ,,Dat is een bron van bestedingen.'' Dat geldt ook voor de consu mentenbestedingen. ,,In de VS is de spaarquote enorm gegroeid. Dat geld kan straks allemaal be steed worden, waardoor de econo mie weer gaat groeien.'' De Jong De groei wordt voornamelijk gedragen door grote bedrijven als Google bemerkt ook dat mensen graag weer geld willen uitgeven. ,,Je ziet ook dat het aantal betalingen met de creditcard wereldwijd toe neemt.'' De huizenmarkt is ook een belangrijke indicator. ,,In de VS zie je een toename van de aan vragen van hypotheken.'' De meeste economen gaan er vanuit dat er geen er geen sprake is van de zogenoemde V-vorm: een snelle achteruitgang gevolgd door een even snel herstel. Ze re kenen nu op een geleidelijk her stel, zodat het jaren duurt voor de economie de klap te boven is. De J ong verwacht dat het herstel snel ler kan verlopen. ,,De crisis komt door een externe oorzaak, zoiets als een natuurramp. Er is dus niks fundamenteel mis of kapot aan de economie. Daarom kan het herstel snel plaatsvinden. Toen de Ame rikaanse staat Louisiana werd ge troffen door orkaan Katrina bleek de economie zich daarna ook ra zendsnel te herstellen.'' donderdag 11 juni 2020 - Ron Wullems, directeur van Elshout Wegenbouw In totaal werken er 49.000 mensen in de grond-, weg en waterbouw, die jaarlijks een kleine 20 miljard euro omzetten. Meer dan de helft van het midden- en kleinbedrijf in de bouw zegt dat het aantal of fertes met minstens 25 pro cent is afgenomen. De aandelenbeurzen staan al weer op recordhoogte. Zijn be leggers overoptimistisch of zien ze het goed en is de coro nacrisis op zijn retour? Peet Vogels Amsterdam Han de Jong, economisch adviseur In de VS kwa men er vorige week 2,5 mil joen banen bij. Terwijl er was gerekend op een verlies van 7,5 miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17