NIEUWS 15 Aanpak virus bewierookt in buitenlandse pers, maar is dat gerechtvaardigd? Plots is er internationale lof voor de 'polderlockdown', waarbij de zachte hand het coronavirus bedwong. De vraag is of dat terecht is. „Taiwan, dat is pas een voorbeeld.'' donderdag 11 juni 2020 Niels Klaassen 'In de schimmige coronazone tussen Zweden en de rest van de wereld ligt Holland', schreef het internationale persbureau Bloomberg afgelopen weekend in een groot artikel over the Dutch approach. De auteur ontleedt daarin de polderlockdown, waarbij de zachte hand het publiek ervan moest overtuigen dat het afstand moet houden, binnen moet blijven, en niet massaal naar winkels moet gaan. En de massa volgde die adviezen, zonder gehannes met 'maximum aantallen keren naar buiten', com pleet gesloten winkelcentra of een strikte avondklok. ,,Nederland heeft de boog platgeslagen én het leven draaglijk gehouden'', concludeert de journalist van Bloomberg in het arti kel waaruit Vlaamse dagbladen gre tig citeerden. Maar tegen welke prijs? Hoe suc cesvol is de Nederlandse aanpak wer kelijk, met ruim zesduizend geregis treerde coronadoden en nog eens duizenden verdachte overlijdens? Zelfs zonder de vele verpleeghuisdo- den staat Nederland op plek negen van landen met de meeste doden per miljoen inwoners, niet bepaald de positie van een gidsland. Betere aanpak Ook Zweden weigerde in een strenge lockdown te gaan. Dat leidde tot be wondering in eigen land en over de grens, maar eveneens tot niet al te beste sterftecijfers - bijna twintig keer zoveel als buurland Noorwegen, negen keer zoveel als Denemarken. Het Zweedse gezicht van de corona- bestrijding, Anders Tegnell, erkende vorige week dat de aanpak beter had gekund: ,,Als we dezelfde ziekte met de kennis van nu zouden moeten be strijden, dan denk ik dat onze reactie ergens zit tussen wat we nu gedaan hebben en die van de rest van de we reld", zei hij in een radio-interview. Sowieso gaan veel vergelijkingen in de coronabestrijding mank, omdat vaak appels en peren - en nog een paar stuks fruit - op één hoop wor den gegooid. Zo zeggen het aantal ge registreerde doden en het aantal be smettingen niet alles, doordat som- moeilijk kan aanrekenen dat ergens veel meer brandhaarden zijn, kun je het virusbestrijders lastig kwalijk ne men dat nou eenmaal veel mensen het virus mee naar huis brachten. Mede daarom zijn kenners toch voorzichtig positief over de Neder landse aanpak: ,,Jullie hebben best snel de rem erop gegooid'', zei infec- tieziektedeskundige Samir Bhatt van de Britse universiteit Imperial Col lege eerder in deze krant. ,,Dat bete kent ook dat jullie nu alweer vlot stappen kunnen zetten naar versoe pelingen.'' Voorbeeldlanden Werkelijke succesverhalen vinden we aan de andere kant van de pla neet, zegt Vandamme: ,,Taiwan en Nieuw-Zeeland kun je echt beschou wen als voorbeeldlanden.'' Taiwan was hyperalert bij het begin van de uitbraak in de Chinese stad Wuhan. Het turfde sindsdien slechts zeven doden (op 440 besmettingen) en schrapte dit weekeinde restricties rond grote evenementen en in be paalde omstandigheden ook de mondmaskerplicht. Nieuw-Zeeland kon maandag de laatste patiënt gene zen verklaren, waarna het land - met in totaal slechts 1500 besmettingen en 22 sterfgevallen - coronavrij ver klaard werd. Vandamme: ,,Maar in beide gevallen heb je het over eilan den. Daarop is het van nature al ge makkelijker om je af te sluiten.'' mige landen alleen geteste patiënten turven (Nederland), terwijl anderen ook verdachte sterfgevallen meene men (België), en doordat sommige landen massaal testen (Duitsland) en dus veel meer coronagevallen tellen. Er resteert eigenlijk maar één eer lijke methode om de corona-aanpak te meten: de kale sterftecijfers, onge acht de oorzaak, vergeleken met overlijdensaantallen uit eerdere ja ren. Als je naar deze oversterfte kijkt, dan blijkt Nederland te behoren tot de Europese landen met de hoogste oversterfte. In de ranglijst van de The New York Times prijkt Spanje bovenaan (met 72 procent meer doden dan normaal), en staan het Verenigd Koninkrijk (+56 procent) en Italië (+46 procent) ook hoog, net als België (+51) en Ne derland, met bijna negenduizend do den meer dan normaal (+38 procent). Zweden staat in de oversterftelijst met +32 procent nog onder Neder land. Daarmee doen de eigenwijze Scandinaviërs het momenteel op dit vlak beter dan veel andere landen, al is onduidelijk of de trend in Zweden daalt, wat in Nederland wel gebeurd is. ,,We denken hier mis schien graag dat we op onze eigen wijze een voorbeeld zijn en het perfect doen, maar vaak valt dat toch te- Met de kennis van nu zou onze reactie gen'', zegt Frits Rosendaal, hoogle raar klinische epidemiologie (Uni versiteit Leiden). ,,We doen het niet uitzonderlijk slecht, hoor, maar ook niet supergoed. Ik vrees dat dat de conclusie is.'' ergens zitten tussen wat we nu gedaan hebben en die van de rest van de wereld - Anders Tegnell Timing Zijn de recente loftuitingen voor de intelligente lockdown dan compleet misplaatst? Dat ook weer niet, stelt de Vlaamse epidemioloog Anne- mieke Vandamme (KU Leuven) via de telefoon. Als gezegd: Nederland hield wat meer overeind van het pu blieke leven dan diverse andere lan den. Daarbij spelen toeval en timing ook een prominente rol. „Het maakt nogal uit wat de begin- stand is van de epidemie, hoe breed het virus ergens gezaaid is, hoeveel virusbesmettingen er waren toen de uitbraak werd op gemerkt." Zo kenden België en Nederland een flinke verspreiding van het virus, dat voornamelijk meeliftte met va- kantievierders die terugkeerden uit wintersportgebieden in onder meer Oostenrijk en Italië. Vervolgens wist co rona zich ook via het volks feest carnaval verder te ver spreiden. Zet je dat af tegen een land dat deze twee toe vallige factoren amper kent, dan ga je de mist in. Zoals je het de brandweer GO Nederland even wegwijzer in schimmige coronazone ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15