OM hakt in op Russisch 'bewijs' MH17 II 8 NIEUWS INTERVIEW REINIER VAN ZUTPHEN De dooretterende toeslagenaffaire is het ernstigste overheidsfalen' dat Reinier van Zutphen als Nationale ombudsman heeft gezien. De overheid geeft moeilijk fouten toe, constateert hij. En ja, daarbij gaat het óók om racisme. 4*-hotel in bosrijk Twente incl. 3-gangendiner Koen Voskuil Schiphol Internet staat er vol mee: 'bewijzen' dat vlucht MH17 niet met een Buk- raket uit de lucht is geschoten. Foto's zouden onomstotelijk aanto nen dat een explosie van binnenuit de Boeing 777 van Malaysia Airlines heeft opengereten. Anderen stellen dat een boordkanon van een jacht vliegtuig het vliegtuig heeft door zeefd. Op de tweede dag van de hervat ting van het MH17-proces nam het Openbaar Ministerie M de tijd om die alternatieve scenario's, die niet zelden uit de koker van Rusland ko men, onder de loep te nemen. Eén voor één fileerde het OM ze, om ze daarna met harde feiten te kunnen afserveren. Direct na het neerstorten van MH17 waren separatisten er nog van overtuigd dat ze een militair vrachtvliegtuig hadden neerge haald. Trots werden die berichten verspreid. Toen bleek dat het om een passagiersvliegtuig ging, sloeg de berichtgeving om en werden al ternatieve scenario's verspreid. Zo beweerde Rusland vier dagen na de ramp op een persconferentie dat op radarbeelden een jachtvlieg- tuig is te zien vlakbij vlucht MH17, daarmee suggererend dat die de Boeing uit de lucht heeft geschoten. Maar in een uitgebreide analyse van radarbeelden komt onderzoeks team JIT tot de conclusie dat er geen jachtvliegtuig in de buurt was. Een explosie van binnenuit kan ook worden uitgesloten. Micro foons in de cockpit hebben onhoor baar kort, maar wel meetbaar, een W Met een stortvloed aan bevindingen maakt het OM een eind aan complotten explosie van buiten opgenomen. Bovendien zijn gesmolten glasdeel tjes van de cockpitruit gevonden in de lichamen van de piloten. Met een stortvloed aan dit soort bevindingen maakt het OM korte metten met complottheorieën rond de MH17-ramp. Zo kan het OM vandaag focussen op de enige toedracht die overeind blijft: een 27 jaar oude Bukraket die het vliegtuig met 298 passagiers neerhaalde. Het principe is eigenlijk heel simpel, zegt Reinier van Zutphen. ,,Wie een ander schade berok kent, moet zorgen dat de schade wordt vergoed." Dat geldt in het verkeer als je tegen iemand bent op gebotst, en dat geldt dus ook voor de overheid als mensen door een ontspoorde fraudejacht in de ellende zijn gestort. Maar juist voor de overheid blijkt dat principe van 'samen eruit komen' erg lastig, stelt Van Zutphen vast. ,,Allereerst is het voor de overheid heel erg moei lijk om toe te geven dat iets ver keerd is gegaan. En als er vervol gens een oplossing moet komen, wordt al snel naar wetten en re gels gegrepen. Dat is alsof je na een botsing zegt: 'sorry dat ik geen voorrang gaf, hier is de wet, zie maar hoe je je geld krijgt'. Nee, je moet zorgen dat de deuk wordt hersteld. Dat is ook in de toeslagenaffaire nodig. De deuk moet eruit.'' Vandaag voert de Tweede Ka mer weer een debat over de toe slagenaffaire. Het is bijna drie jaar geleden dat de Nationale om budsman met een vernietigend rapport kwam over de 'onevenre dig harde aanpak' van de Belas tingdienst. Toen ging het nog om 'slechts' 232 gezinnen die in 2014 bij de aanvraag van kinderop- vangtoeslag in een financiële en juridische nachtmerrie beland den. Zij werden onterecht van fraude beschuldigd en toen dui delijk werd dat ze onschuldig wa ren, werd dat lang weggemoffeld. Door spitwerk van advocaten, Na zes jaar. Eindelijk? ,,Ja eindelijk. En soms denk je: zal het nog groter worden?'' ,,De overheid moet voorkomen dat mensen in juridische steek spellen terechtkomen. Er moet ruimhartig recht worden gedaan. Mensen zijn vooringenomen be handeld, dat had nooit gemogen. En het vreemde is: wat is ont staan door juridische procedures, wordt nu opgelost met juridische procedures. Dat is wat de Engel sen noemen adding insult to in jury, zout in de wonde strooien. Het laat zien dat de overheid niet goed is in het leren van fouten.'' ,,Het is in de vijf jaar dat ik om budsman ben wel het meest ern stige falen dat ik heb gezien. De inkijk die wij hebben gekregen in de manier waarop de dienst Toe slagen heeft gewerkt, is onthut send. Ik ben heel blij dat er een onafhankelijke commissie is ge weest onder leiding van Piet Hein Donner. Die heeft vastge steld dat er sprake was van 'insti tutionele vooringenomenheid'. Dat betekent dat de doorgeslagen fraudeaanpak niet toevallig plaatsvond, maar dat het georga niseerd was. Het hoorde bij de cultuur van de dienst. Dat is nogal wat.'' Kamerleden en journalisten bleek dat het aantal slachtoffers van de nietsontziende fraude- jacht vele malen groter was. In middels wordt uitgegaan van vele duizenden gedupeerden. ,,Wij waren misschien de sneeuwbal die de lawine veroorzaakt'', zegt Van Zutphen bescheiden. ,,Zes jaar nadat wij de eerste signalen kregen, hebben we een beeld wat er is gebeurd.'' De doorgeslagen fraudeaanpak hoorde bij de cultuur van de dienst. Dat is nogal wat Het voordeel Maak het thuis gezellig woensdag 10 juni 2020 Een heleboel vermaak voor de thuisblijvers! Van boeken tot aan wijnpakketten. Bestel nu op pzc.nl/thuis Resort Bad Boekelo V 2 overnachtingen in een tweepersoonskamer V 1 x 3-gangendiner van de chef op dag van aankomst t.w.v. 33,50 p.p. V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel i/ Tip! Bezoek Ootmarsum K7«1 hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 In een urenlang betoog heeft het Openbaar Ministerie korte metten gemaakt met voorname lijk Russische pogingen het be wijsmateriaal rond het neerha len van vlucht MH17 te onder graven. De restanten van de neerge haalde Boeing 777. foto reuters Laurens Kok Den Haag Voor veel gedupeerden ont breekt nog altijd een oplossing. Zij moeten waarschijnlijk naar de rechter om genoegdoening te krijgen. Is de toeslagenaffaire het grootste overheidsschandaal van deze eeuw? De Belastingdienst zei na uw rapport dat men weer volgens de wet werkte. Dat bleek niet zo. Er is keihard tegen u gelo gen. Gedupeerden zijn aanwezig bij de presentatie van het rapport over de toeslagenaffaire.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8