njoyhotels.nl r 7 Kamer en privacydeskundigen kritisch over kabinetsplannen telefoondata Heerlijk een paar dagen alles inclusief in de mooiste streken van België, Sauerland en aan de Moezel! In de strijd tegen het coronavirus moet de privacy af en toe wijken, vindt het kabinet. Nu de pandemie is geluwd, stuiten die plannen bij steeds meer partijen en deskundigen op bezwaren. Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Hugo de Jonge zei het bij herhaling: ,,Als het corona virus oplaait, dan willen we dat vuurtje zo snel mogelijk kunnen uittrappen.'' Het kabinet komt daarom met plannen om het virus zo goed mogelijk te volgen. De re denering: hoe eerder een besmet ting wordt opgemerkt, hoe eerder gerichte stappen te nemen zijn. Zo wil het kabinet het bijvoor beeld met een 'tijdelijke noodwet' mogelijk maken dat het RIVM kan zien waar mobiele telefoons zijn geweest. Per uur en gemeente wordt dan 'geteld' hoeveel mensen op een plek zijn of zijn geweest. Die gegevens worden opgevangen door zendmasten en geanonimiseerd doorgestuurd, is het idee. Stel dat op een zonnige zaterdag middag veel mensen uit Breda in een Amsterdams park zijn geweest, dan kan de GGD in Brabant worden gewaarschuwd, mochten er ineens veel besmettingen worden gemeld in Amsterdam, die te herleiden zijn naar dat park. Dat is, kortom, han dig om het 'vuurtje uit te trappen'. Het kabinet hamert erop dat het hierbij gaat om 'geanonimiseerde gegevens' - men telt het aantal telefoons, maar ziet niet welke nummers het zijn. Niet vrijwillig Toch zijn privacydeskundigen ui terst kritisch. De Autoriteit Per soonsgegevens (AP), die het wets voorstel momenteel onderzoekt, vindt de deelname helemaal niet zo anoniem. ,,Het gaat om zeer gevoe lige informatie, namelijk wie waar is, dag en nacht. Dit gaat om de pri vacy van alle Nederlanders en deel name is niet vrijwillig'', laat voor zitter Aleid Wolfsen weten. De AP wil daarom nog met een eindoor deel komen over de wet. Het zijn zorgen die ook in de Tweede Kamer leven en waar het kabinet dus nog iets op moet bedenken. Als het gaat om de veelbesproken app zijn er bovendien nog genoeg kopzorgen. Via die - vrijwillig te in stalleren - app worden gebruikers gewaarschuwd als ze bij iemand in de buurt zijn geweest bij wie co rona is vastgesteld. Punt van zorg is dat dit werkt via bluetooth. Wat als bijvoorbeeld de buurman ziek is en zijn telefoon contact maakt met die van u, terwijl jullie elkaar helemaal niet hebben gezien? Blijft u daarna voor niks twee weken thuis? Sail lant: deze app mag de locatie van gebruikers juist mét registreren. Geen meerderheid In de Tweede Kamer is er door alle bezwaren nog bij lange na geen meerderheid voor de app. Ook re geringspartijen zijn kritisch. ,,Voor mij staan alle seinen nog op rood'', zegt D66-Kamerlid Kees Verhoe ven. ,,Bij de app is inmiddels ge sproken over een beter beveiligde opslag van gegevens, maar de wer- Alle seinen staan op rood, de werking via bluetooth levert nog steeds privacygevaren op king via bluetooth levert nog steeds privacygevaren op.'' Daar komt nog bij dat juist dit weekend een datalek aan het licht kwam bij het RIVM. Antwoorden van deelnemers op persoonlijke en medische vragen waren te zien, zo als hun e-mailadres, geboortejaar en cijfers van hun postcode. Hoe wel het gat werd gedicht, wekt dat weinig vertrouwen. Het gebruik van telecomdata wekt minstens zo veel zorgen in de Tweede Kamer. ,,Het zou voor het eerst zijn in de geschiedenis van Nederland dat de overheid 24 uur per dag van iedereen met een mo- bieltj e weet waar hij of zij is'', aldus Verhoeven. ,,Dat is al snel niet meer proportioneel ten opzichte van wat het kan opleveren.'' Bovendien opperde minister De Jonge reserveringsgegevens (naam, telefoonnummer) van horecagele genheden te gebruiken voor con- tactonderzoek van coronapatiën ten. Als iemand met corona in een restaurant is geweest, kunnen de andere bezoekers zo worden ge waarschuwd. Het uitgangspunt is wel dat gegevens alleen vrijwillig worden verstrekt. Verhoeven is daar sceptisch over: ,,Dat legt weer een taak bij ondernemers. En er zit ten risico's aan hoe er met gegevens wordt omgegaan.'' Noodwet Naast de data en digitale plannen is er een noodwet onderweg, die de overheid onder meer toestaat om achter de voordeur te controleren of mensen niet te dicht bijeen zijn. Ook dat stuit op weerstand. Alle wetsvoorstellen moeten nog worden behandeld in de Tweede Kamer. D66'er Verhoeven voorziet nog een lange weg voor de beleids makers. ,,Er is geen gebrek aan co ronaplannetjes, maar er zal goed doordacht moeten worden wat exact het doel is en of dat in verhou ding staat tot de middelen.'' Enjoy M Hotel Alpin Hotel woensdag 10 juni 2020 GO 'Overheid weet dan 24 uur per dag waar iedereen is' Tobias den Hartog Den Haag - Kees Verhoeven, Kamerlid voor D66 Minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge en premier Mark Rutte in de Tweede Kamer. foto anp Genk - Maastricht - België •hotel Aankomstdata en prijzen 2020 13,17, 21, 25, 29 juni 3, 7,11,15,19, 23, 27, 31 juli 8,12,20 augustus 1,9,13,25 september 3,7,11,15,19,23,27 oktober Sauerland - Schmallenberg - Winterberg SLECHTS Aankomstdata en prijzen 2020 21, 25,29 juni 3, 7,11,15,19, 23, 27, 31 juli 4, 8,12,16, 20, 24, 28 aug 1, 7,14, 21, 28 sept, 5,12,19, 26, 30 oktober SLECHTS Aankomstdata en prijzen 2020 13,17,21, 25, 29 juni 3, 7,11,15,19, 23, 27, 31 juli 4, 8,12,16, 20,28 aug 1, 5, 9,13,17, 21, 25,29 sept 3,7,11,15,23,27 oktober Geen boekingskosten Kijk voor informatie, aankomstdata en meer Enjoyhotels op Aiie fouten voorbehouden Geen toeslag 1-persoonskamer www.eejoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7