NYNKEDEJONG Bi Ouders boos over weigeren kinderen met snottebellen 6 Column ^0 @nynke ijna driekwart van de Ne derlanders maakt zich zor gen over de verandering van het klimaat, zo blijkt uit een onderzoek dat het ministerie van Economische Zaken en Klimaat heeft laten uitvoeren. Hartstikke goed, zou je zeggen. Alleen blijkt ook uit dit onderzoek dat minder dan de helft van de Nederlanders zich verantwoordelijk voelt voor het tegengaan van klimaatveran dering. We wéten dus dat het fout gaat, maar zien onszelf niet als de mede-oplossers van dit probleem. ministers geïntimideerd raken door trekkers op het Malieveld? De invloed van één enkele bur ger is maar klein, maar als die burger zich gesteund voelt door de overheid, dan is hij of zij tot grote dingen in staat. Ik wil heel graag minder vliegen, en dat doe ik ook, maar het zou daarnaast erg helpen wanneer er eindelijk eens btw zou worden geheven op vliegtickets en kerosine. Ik wil met liefde mijn afval scheiden, maar dan vind ik ook dat multinationals die zich in dit land vestigen, ook te maken moeten krijgen met een streng klimaatbeleid. Dan krijg ik het idee dat ik meewerk aan een hoger doel, dat ik bijdraag aan een posi tieve verandering die landelijk gedragen wordt. Je kunt niet ver wachten dat iedereen het goede doet, als je zelf niet het goede voorbeeld geeft. Daar sta je dan, naast je nieuwe regenton, de verpersoonlijking van het oeroude Postbus 51-spotje. Terwijl boven je hoofd de vliegtui gen taxfree door de lucht zoeven. Kom op, Rutte III. De burger maakt zich écht zorgen, blijkt uit jullie eigen onderzoek. Als jullie het goede voorbeeld geven, volgen velen van ons vanzelf. We zien onszelf niet als mede-oplossers van het probleem „Ouders staan met de rug tegen de muur en zijn boos'', zegt ouder organisatie Boink. Die krijgt tien tallen telefoontjes per uur van ou ders die thuiszitten met hun kind. In het RIVM-protocol staat dat kinderen met klachten thuis moe ten blijven. Als ze een week of lan ger school of opvang moeten mis sen, adviseert het RIVM ouders aan te geven dat ze de klachten herken nen als chronisch probleem. Kin deren met bekende chronische ver- koudheidsklachten moeten ge woon naar school of opvang kun nen. Als dat geen resultaat oplevert, kunnen de ouders advies vragen aan de GGD. Ook behoort een co ronatest tot de opties. De praktijk blijkt echter weerbar stig, zegt Boink-voorzitter Gjalt Jellesma. Kinderen onder de 12 jaar worden nauwelijks getest, omdat die testen ingrijpend zijn. De huis arts geeft meestal geen briefje en de GGD's hebben het veelal te druk voor telefoontjes met kinderdag verblijven over specifieke kinderen. Ouders zijn boos dat ze wel moe ten betalen. ,,Kinderdagverblijven moeten wat meer ontspannen'', vindt Jellesma. ,,Hoe jonger de kin deren, hoe meer snotneuzen. Ik zeg zeker niet dat we het protocol naast ons neer moeten leggen, maar vraag kinderdagverblijven hun ge zond verstand te gebruiken.'' Brancheorganisatie Kinderop vang ziet de dilemma's. Die heeft al met diverse organisaties gesproken. Zij willen niet dat pedagogisch medewerkers moeten beslissen of een kind met een snottebel chroni sche klachten heeft of niet. Dat moet iemand met verstand van gezondheid doen'', zegt directeur Emmeline Bijlsma. Ze wil met het ministerie en het RIVM praten over oplossingen. De marine voorspelde het al voordat het fregat De Ruyter naar de Straat van Hormuz bij Iran ging: op deze missie wordt geen schot gelost. En zo ging het, al was het voortdurend oppassen voor misverstanden. Veertien keer voer kapitein-luite nant-ter-zee Theo Klootwijk met zijn bemanning op het fregat Zr.Ms. De Ruyter heen en weer in de Straat van Hormuz. Om de spanningen in de regio te tem peren en te waken over een vrije doorvaart voor de talloze olietan kers en containerschepen die ge bruikmaken van de verbinding tussen de Perzische Golf en de Golf van Oman. Altijd kwamen de Iraniërs wel even kijken wat de Nederlanders aan het uitspoken waren. De ene keer met een drone, dan weer met een boot van de kustwacht. Soms met een vliegtuig, maar vaker waren het patrouilleboten. Dikwijls voeren ze een stukje mee, soms kwamen ze recht op hen af. Met de wapens afgedekt of juist vol in het zicht. Meestal stelden ze vragen. Commandant Theo Klootwijk kan ze inmiddels dromen. Wat is het boegnummer? Is er een heli kopter aan boord? Opereert hij alleen of met anderen? ,,Dat boegnummer was duidelijk te zien, dus daar hoefden we niet geheimzinnig over te doen. Maar inhoudelijk gaven we natuurlijk niet overal antwoord op. Wel maakten we duidelijk dat we gebruikmaakten van ons inter nationaal recht om hier te varen.'' Doorgaans bleven de Iraniërs op veilige afstand. Een enkele keer moest Klootwijk ze toch dringend verzoeken niet dichter bij te komen dan de afgesproken 500 yards (ruim 450 meter). Ook was er een keer gedoe over de positie van de Nederlandse heli kopter. Iran dacht dat de piloot in hun luchtruim vloog. ,,Maar het bleek dat we ruim goed zaten.'' Bedreigend is de situatie vol gens Klootwijk nooit geweest. ,,Als ze naderden en we geen con tact kregen met de marifoon, moesten we wel goed opletten dat er geen misverstanden kon den ontstaan. Wij wilden bij voorbeeld niet bij onze wapens staan als zij dat ook niet deden. We hebben altijd geprobeerd de-escalerend te zijn.'' Dat er in deze regio onver wachts iets kan misgaan, bleek wel toen de Iraanse marine tij dens een oefening een eigen schip met een raket naar de zee bodem schoot. De Zr.Ms. De Ruyter lag toen aan de andere kant van de zeestraat. ,,Het geeft aan dat je hier continu alert moet zijn. Als we wel in de buurt wa ren geweest, hadden we de raket zeker opgemerkt en hadden we ook kunnen ingrijpen om die dreiging voor ons af te wenden, mocht dat nodig zijn geweest.'' Spanning Vorig jaar werden in de Straat van Hormuz in korte tijd zes olietan kers aangevallen. Die situatie is voorbij, maar spanning is er nog steeds, vooral tussen de Ameri kanen en de Iraniërs. Elk kwartier sturen de Amerikanen een bood schap dat zij hier zijn om de vei ligheid te garanderen. De Iraniërs reageren daar steeds weer op met een eigen boodschap. Het is ook te merken als president Trump een tweet de wereld instuurt, waarin hij schrijft dat hij Iraanse schepen de grond in wil boren. Of als er Amerikaanse oorlogs schepen passeren. ,,Dan merk je verhoogde alertheid, maar over het algemeen was het rustig.'' Het grootste gevaar kwam uit onverwachte hoek: corona. Com mandant Klootwijk moest alles op alles zetten om het virus niet aan boord te laten komen. ,,We kunnen op het schip geen men sen in quarantaine zetten. Als ie mand het krijgt, betekent dat vrij snel het einde van de missie.'' Wij wilden niet bij onze wapens staan als de Iraniërs dat ook niet deden Klootwijk besloot zich met zijn bemanning totaal af te zonderen van de buitenwereld. Een ver lengd bezoek aan havenstad Abu Dhabi halverwege de missie, waar iedereen na weken op zee reikhalzend naar uitkeek, ging niet door. De opvarenden moch ten wel het schip af, maar niet verder dan de marinebasis. Fami liebezoek was niet mogelijk, personeel werd niet afgelost. Daar stond tegenover dat de bemanning niet in lockdown hoefde, zoals veel van hun familie en vrienden in Nederland. Om het moreel hoog te hou den, leefden veel bemannings leden zich nog meer uit in de fitnessruimte dan ze daarvoor al deden en werden allerlei sport wedstrijden georganiseerd. ,,Ik durf wel te zeggen dat we door corona nu het sportiefste schip van de marine hebben'', zegt Klootwijk. En logisch ook. Al die Postbus 51- spotjes over 'een beter milieu be gint bij jezelf ten spijt: als de over heid niet zelf het goede voorbeeld geeft, hoe moeten wij het dan wél goed doen? Hoe kun je roepen dat de consument bewuster moet gaan vliegen, wanneer je als kabi net krampachtig probeert om Le lystad Airport te openen? Hoe kun je ons opdragen om minder vlees te eten wanneer de discussie over de in krimping van de veestapel bijna niet te voeren valt, omdat woensdag 10 juni 2020 Voorbeeld Veel ouders beklagen zich over de weigering van hun snotte rende kinderen door kinderdag verblijven. Kinderen onder de 12 jaar krijgen nauwelijks een coronatest en huisartsen geven geen gezondheidsbriefjes af. Ellen van Gaalen Utrecht Corona grootste dreiging op missie Raymond Boere Den Helder -Theo Klootwijk, kapitein luitenant-ter-zee Straat van Hormuz Theo Klootwijk, commandant van de Zr.Ms. De Ruyter. FOTO MINISTERIE VAN DEFENSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6