II Goes is de eerste gemeente met glasvezelkabel in Zeeland Spatscherm voor dirigent 7 EMM ADVENDO EERSTE REPETITIE Na drie maanden alleen oefenen kunnen de muzikanten van EMM Advendo eindelijk weer eens samen repeteren. Weliswaar nog in gescheiden, kleinere groepen, maar voor de leden van het Noord- Bevelandse samenwerkings- orkest is het een bevrijding. ,,Het voelt fantastisch om weer iets samen te doen." Oké, het is nog een beetje behelpen, maar het begin is er. De grote groep is in een aantal delen op gesplitst en bij de repetities gelden nog een aantal strikte voorwaar den. „Iedereen moet bij binnen komst bijvoorbeeld zijn handen ontsmetten, zelf een vochtopne- mende doek meenemen om het instrument mee af te doen, en zich aan de looprichting houden", legt Stephan van Belzen uit. Het was lang onzeker of de eer ste gezamenlijke repetitie door kon gaan maandagavond. „Vanuit de Koninklijke Nederlandse Mu ziek Organisatie (KNMO) is on derzoek gedaan naar de overdraag baarheid van corona via blaasin strumenten. Er bestonden ver schillende studies die elkaar soms tegenspraken. En daar wilden ze vanuit het ministerie eerst helder heid over hebben voordat ze groen licht zouden geven. Dat groene licht is een half uur geleden geko men. De secretaris van de KNMO belde dat het door kon gaan." Twee meter afstand En dus liep maandagavond de grote zaal van de De Stadsweide in Kortgene tegen half acht 's avonds 'vol' met de eerste groep blazers. Van Belzen: ,,We hebben zelf een protocol geschreven dat we later hebben aangepast aan de hand van het protocol van de KNMO. Dat betekent veel maatregelen vooraf, maar ook tijdens de repetities. Zo moeten we meer afstand houden, daarom zitten we op twee meter van elkaar. Dus het is een heel grote zaal met maar heel weinig muzikanten." Dat mag de pret niet drukken voor de eerste groep blazers van EMM Advendo. ,,We zijn er heel erg blij mee", vertelt dirigent Gert van der Weide als hij eindelijk weer eens voor een groep staat. Sommige van de muzikanten zijn zelfs zo blij dat ze op jonge koeien lijken die weer de wei in mogen ,,Het is fijn dat we weer kunnen starten. Dat vinden we allemaal. Sommige van de muzikanten zijn zelfs zo blij dat ze op jonge koeien lijken die weer de wei in mogen." Die jonge koeien beginnen na een korte introductie en instructie aan een toepasselijk muziekstuk: Samen zijn. Het nummer van Wil- leke Alberti wordt zeker wel een keer of drie geoefend. ,,In het ver lengde hiervan spelen we We zul len doorgaan", gaat de dirigent daarna verder. Terwijl de bugels klinken wordt op het podium van de Stadweide al driftig gepoetst. Het opleidings orkest onder leiding van Wim Steenbakker heeft daar net geoe fend en nu moet alles weer ont smet worden. Stoelen, standaards en zelfs de vloer ontkomt niet aan een poetsbeurt met desinfectie- middel. Het hoort allemaal bij de voorwaarden om weer samen te kunnen spelen. Half orkest Na de bugels is het de beurt aan de bassen, baritons en euphoniums, legt Van Belzen uit. ,,Maar eerst moet er een kwartiertje geventi- PROTOCOL leerd worden en gepoetst. En vol gende week komt bijvoorbeeld de slagwerkgroep repeteren. De be doeling is dat we begin juli weer met een half orkest gaan spelen. De tweede week van juli proberen we compleet te zijn en als het enigszins kan willen we dan ook laten horen wat we in die korte tijd gestudeerd hebben." Met een druk op de knop van het blaasapparaat gaf wethouder Cees Pille gistermiddag het startsein voor de aanleg van glasvezelkabel in Goes. De eerste kabel ging in de Langemeet de de grond in. Die ver bindt de verderop in de wijk gele gen centrale met het distributie punt in de straat. ,,Vanuit dit distributiepunt wor den later de woningen aangesloten op glasvezel", legt Bas Huibregtse van Volker Wessels uit. Dat bedrijf legt het glasvezelnetwerk in Goes aan voor DELTA Fiber Nederland. Om te beginnen in de wijken Mannee en Noordhoek. ,,En later volgt ook Ouverture. Die wijken kunnen de glasvezel dan gebrui- ken voor computer, telefonie en internet. Maar ook diensten als be veiliging, zoals een alarminstalla tie, kan over de glasvezelkabel." Vier weken geleden is het werk al begonnen, vertelt Huibregtse. De wijken Mannee, Noordhoek en Ouverture hebben de primeur ,,Het netwerk komt vanuit de cen trale, verderop. We leggen eerst voedingskabels neer en klantka beltjes. Met dit blaasapparaat wordt de glasvezelkabel door de mantelleiding naar de centrale toe geblazen. Dit is een kabel met 96 vezeltjes erin, dus daar zouden in theorie 96 aansluitingen op ge maakt kunnen worden." De voedingskabel is de allereer ste die in Goes de grond in wordt geblazen. ,,Dit is het eerste mo ment dat een glasvezelkabel ver bonden wordt en vanaf dat mo ment ligt die klaar om naar binnen te gaan bij de klanten. Een mon teur kan dan, op afspraak, bij de klanten langs om de kabel af te monteren. Vanaf dat moment is die klaar om diensten af te nemen. Dat is waarschijnlijk vanaf de zo mer mogelijk." Wethouder Pille is blij met de glasvezelkabel: ,,Ik ben hartstikke trots dat wij in Goes als eerste zijn. Ik hoop dat dit een aanwaaiend ef fect heeft op andere gemeenten." woensdag 10 juni 2020 Kijk op de site bij /video Bij EMM Advendo mogen ze eindelijk weer Eindelijk weer samen toeten en blazen Willem Adriaansens en Melita Lanting Kortgene der Weide (staand voor de open deuren) mag eindelijk weer zijn bla- hier met veertig muzikanten.". foto marcelle davidse EMM Advendo-dirigent Gert zers dirigeren: „Normaal zitten we - Dirigent Gert van der Weide Sinds maandag 8 juni mogen amateurblaasorkesten en symfonieorkesten weer repe teren. De Koninklijke Neder landse Muziek Organisatie (KNMO) heeft in overleg met het ministerie van Economi sche Zaken een protocol op gesteld waaraan de verenigin gen moeten voldoen. Op die manier is het weer veilig om samen blaasinstrumenten te bespelen. Een belangrijke regel is dat de muzikanten geen anderhalf, maar twee meter uit elkaar moeten zitten. De KNMO ad viseert ook om een spat- scherm te plaatsen tussen de dirigent en de spelers. Een di rigent moet soms hard praten omdat de muzikanten ver uit elkaar zitten. Verder adviseert de KNMO om alle instrumen ten voor én na de repetitie schoon te maken en niet droog te blazen, zoals gebrui kelijk is. Ook het ruilen van zit plaats of lessenaar is niet toe gestaan. Daarnaast gelden tij dens de repetities alle stan- daardregels van het RIVM. Willem Adriaansens Goes De Goese wethouder Cees Pille (rechts) drukt op de knop van het blaasapparaat. Daarmee gaat de eerste glasvezelkabel de grond in in Goes. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52