II Virus brengt oude schepen in zwaar weer 7 ROND HET TIJ VAN SCHOUWEN FOTOBOEK Ze bestuderen bomen op Bali of struinen rond op La Gomera. Toch weet de altijd veranderende natuur op Schouwen- Duiveland Jan en Ellen Midavaine nog steeds te raken. Dat is te zien aan hun nieuwste fotoboek: 'Rond het tij van Schouwen'. Gezandstraald is-ie, wel duizend keer. Jan Midavaine doet niets liever na een flinke storm dan, met een dikke gebreide Unoxmuts op z'n kop en z'n camera diep weggesto ken in z'n jas, het volledig door el kaar gehusselde duingebied ver kennen. Als het even kan nog voordat een ander mens er voet stappen heeft gezet. Op zijn foto's zijn landschappen te zien die af en toe in Verweggi stan lijken te zijn genomen. „Ver rassend", ervoer schoondochter (en fotografe) Lidwine Guiran - die de opmaak van het boekje voor haar rekening nam. De geboren en getogen Zierikzeese vestigde zich, na io jaar Rotterdam, anderhalf jaar geleden in Burgh-Haamstede. ,,Die foto's waren voor mij een mooie terugkomst. Het is net of ze in het buitenland genomen zijn." Ook het Meeuwenverhaaltje van Ellen Midavaine-Jansens kreeg een plek in het boek. Toen haar ei gen kinderen nog piep waren, schreef en tekende ze na een be zoek aan de meeuwenkolonie op Neeltje Jans een verhaal over Karel de zilvermeeuw. Het boekje werd een hit en werd in zeven verschil lende talen vertaald. Dat begon met een editie in Farsi voor kinde ren die in het AZC woonden, maar er kwamen steeds meer talen bij. ,,Heel grappig was dat. Ik wilde dat verhaal weer in de schijnwerpers zetten. Het is laagdrempelig en in teressant. Zonde om het in de kast te laten liggen", zegt Jan. De twee IVN-gidsen, natuurlief hebbers én creatievelingen zijn megaproductief. Ze hebben in middels al tientallen boekjes ge produceerd, met daarin routes die Dan zei ik: 'Langs de randen staan goudsbloemen in bloei opa de lezers wandelend, fietsend, steppend of skelterend over Schouwen voeren. ,,Je hebt hier al les. Inlagen, bos, polder, duinen. Die diversiteit. Dat is toch waan zinnig", vindt Ellen. Het doorge- ven aan anderen van die kennis en liefde zit er tot in de haarvaten in. ,,Als je zelf enthousiast bent over alles wat leeft, probeer je dat ook op anderen over te brengen. Als je iets écht ziet, ga je het ook ervaren en waarderen", redeneert Ellen. Jan weet nog dat hij als ii-jarig knulletje zijn blinde opa door de Middelburgse straten voerde. ,,En dan beschreef ik alles wat ik zag. Langs de randen staan goudsbloe men in bloei, opa. Daar is het voor mij ooit begonnen." Alles bedolven Wat ze zelf misschien wel het Sl- lermooiste vinden aan hun Schouwse stekje is dat het duin- landschap onder invloed van wind en water steeds verandert. ,,Wat je op sommige foto's ziet, is nu al niet meer vindbaar. Daar zijn een paar noordwesters overheen ge gaan. Alles is onder zand bedol ven. Dat is er zo mooi aan. We kunnen niet ophouden naar de duinen toe te gaan. Het verandert daar steeds." Esme Soesman Zierikzee De ene na de andere annulering komt bij haar binnen. Op haar bijna 130 jaar oude schip heeft Koomen achttien slaapplaatsen. Dat zijn te veel bedden voor een enkel gezin netje maar het is te krap voor men sen die 1,5 meter afstand van elkaar moeten houden. ,,Dat gaat niet. Ook niet met de bemanning die ik aan boord opleid. Je hijst samen de zeilen, je gaat samen overstag. De gangboorden (looppaden) zijn hartstikke smal. Je kunt hier geen afstand van elkaar houden." En dat geldt voor alle ruim 400 authentieke oude schepen die in Nederland ronddobberen. Ons land heeft de grootste, nog varende his torische vloot ter wereld. Zeker 175 van die schepen van de Holland- sche Zeilvloot gingen gisteren, vlak bij het eiland Pampus in het IJmeer, 'voor pampus' om de minister op te roepen een noodfonds in het leven te roepen. Dat is keihard nodig, zegt Koo- men. Het varend erfgoed in stand houden kost veel geld, ook als er niet gevaren wordt. Als schipper is ze altijd in de weer met verfkwas ten of lasapparaat. Er moet haven geld betaald en je moet, om je schip en de motor goed te houden, eigen lijk ook zorgen dat je toch regelma tig blijft varen. ,,Wat weer diesel kost." Ga je failliet dan verlopen de certificaten die nodig zijn om met passagiers te kunnen varen. En een maal uit de vaart is er weinig kans dat het schip opnieuw het water op komt. Bij een nieuwe keuring moe ten de vaartuigen voldoen aan de eisen voor een nieuwbouwschip. ,,Gaat dit zo door dan belanden al die historische schepen bij het grof vuil of bij het oud ijzer. Op een en kele na misschien, die privé in ge bruik wordt genomen." Koomen is geen paniekvogel. ,,Ik probeer de moed erin te houden. We zijn best een vreemd volkje na tuurlijk. De ene dag heb je zon, de andere dag niet. Je leeft als schipper toch al een beetje per dag." Maar lastig is dat nu wel. Wordt in andere landen de historische vloot nog met subsidie in stand gehouden, in Nederland wordt het erfgoed be waard door met betalende passa giers op pad te gaan. Die inkomsten vallen nu volledig weg. ,,Een nood fonds geeft ons een beetje marge om na te kunnen denken: hoe gaan we nu verder? Want weg is weg. Als het stopt met deze schepen is het ook echt voorbij." woensdag 10 juni 2020 ''t Kijken begon met mijn blinde opa' Esme Soesman Westenschouwen Jan en Ellen Midavaine met links schoondochter en vormgeefster van het boek, Lidwine Guiran. foto marieke mandemaker -Jan Midavaine over hoe hij als 11-jarig jongetje met zijn blinde opa door Middelburg liep 'Rond het tij van Schouwen' is verkrijgbaar bij de Drukkerij in Middelburg, camping de Mey- pacht in Westenschouwen, Bike Totaal Jan de Jonge in Burgh- Haamstede en het Trampoline- centrum/natuurinformatiepunt aan Rotonde in Westenschou wen. Als het érgens knus is dan is het wel aan boord van historische zeilschepen. Maar juist dat doet ze nu de das om. Door de coro- naregels kan het varend erfgoed het water niet op. ,,We dreigen ten onder te gaan", zegt schip per Gaby Koomen van klipper De Nieuwe Maen in Zierikzee. Gaby Koo- men van De Nieuwe Maen: ,,Gaat dit zo door, dan be landen al die schepen bij het grof vuil.'' FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50