NIEUWS 3 Geen afstand in de winkel en op straat, hoe erg is dat eigenlijk? PSYCHOLOOG JAN DERKSEN Afstand houden zit niet in onze genen, stelt psycholoog Jan Derksen. Daarom werkt die maatregel niet. ,,De overheid moet zoeken naar andere manieren om mensen te beschermen.'' Vier weken lang deed de Nij meegse klinisch psycholoog Jan Derksen naar ei gen zeggen aan 'participerende observatie'. Hij observeerde zijn omgeving tijdens wandelingen door de stad, op het platteland, in het bos en op het strand. Zijn con clusie: de 1,5 metercultuur bestaat niet. ,,De meeste mensen houden zich niet aan die regel. Er zijn mensen die het niet veel kan sche len en er zijn mensen die er niet aan denken. Ze staan er gewoon niet bij stil'', stelt Derksen. Ver baasd over deze conclusie is hij niet. Het afstand houden zit sim pelweg niet in ons. Het is tegenna tuurlijk, meent de wetenschapper van de Radboud Universiteit. „Menselijk gedrag wordt ge stuurd vanuit hechting. Dat bete kent dat een kind op de moeder zit geplakt en zonder die moeder of vader niet kan leven. Dat zit heel diep in ons. Wij zijn zoog dieren die gewend zijn aan het huid-op-huidcontact. Elkaar aaien of elkaar in het gezicht slaan. Zo gaan wij mensen in wezen met elkaar om. Als je dan ineens zegt dat we elkaar niet meer mogen aanraken, is dat ongeveer het zelfde als zeggen dat we niet meer mogen drinken.'' „Overal. Als je op een bospad loopt, of door de stad. Gisteravond zat ik in een restaurant. Ik had drie verschillende obers aan de tafel, op 20 centimeter afstand. De stoel achter mij stond op minder dan een meter afstand. Buiten bij het terras loop je langs elkaar. Er zitten hele groepen te eten aan een klein tafeltje. En die vormen echt niet allemaal een huishouden.'' ENQUÊTE ,,Het handen geven gaat goed. Na dat premier Rutte liet zien hoe het niet moest, hebben we dat goed onthouden. Maar die 1,5 meter af stand houden is veel ingewikkel der. Een mondkapje is makkelij ker. Dat is zichtbaarder als je je er niet aan houdt. Plus: 1,5 meter ver- schuift heel snel. Wat is 1.30 me ter? Wat is een meter?'' ,,Het nieuwe normaal is abnor maal. Het zit niet in onze genen en niet in onze psyche, niet in onze persoonlijkheid. Menselijk gedrag kan veranderen, maar alleen na heel ingrijpende gebeurtenissen. Echte rokers komen pas van het roken als ze op hun 50ste een hart infarct krijgen en de cardioloog zegt: gaat u door met roken, dan kunt u beter uw testament maken. Dan zorg je voor een sterke angst reactie. Je moet die angst dan ook nog onderhouden. Dan verande ren we, anders niet.'' ,,Ja, als je gedragsverandering wilt, moet je meer angstbeelden ge bruiken. Je moet meer ellendige beelden op de intensive cares laten zien. Beelden die verschrikkelijk veel indruk maken. Dan heb je kans op verandering.'' ,,Nee. Dan overdrijf je. Ten be hoeve van die gedragsverandering. Het is om te illustreren wat je nodig hebt voor gedragsverande ring.'' ,,We lopen meer risico om elkaar te besmetten. Voor jonge mensen is het niet zo erg, maar voor oudere en kwetsbare mensen wel. Als we onze beschaving willen handhaven en ook aan deze mensen denken, moeten we iets anders doen.'' ,,Ik denk dat je moet accepteren dat die 1,5 metersamenleving er niet gaat komen. Je moet naar an dere manieren zoeken om besmet tingen te voorkomen. Je moet maatregelen treffen die goed wer ken. Veel in de buitenlucht doen en minder binnen. Leeftijdson- derscheid maken. En je hoopt dat de jongere generatie het kan op brengen om de ouderen te sparen. Dat ze daar niet zo maar aan voor bijgaan. Maar de laatste veertig jaar zijn wij in Europa veel narcisti- scher geworden. Zeker in Neder land leven we in onze eigen bub bel en is het motto 'ik eerst'. Vroe ger was God belangrijk en nu vin den we onszelf belangrijk.'' ,,Wij liepen over een dijk en daar kwamen twee hardlopers recht op mijn vrouw en mij af. Ik zeg: 'jon gens, denk aan de 1,5 meter'. Een van hen antwoordde: 'Blijf toch lekker thuis'. Wielrenners zijn het ergst. Die gebruiken een fiets pad als een parcours en fietsen als het maar even kan naast elkaar over de volle breedte van het pad, terwijl ze hun zweetdruppels over je heen spetteren. Verschrik kelijk.'' „Kletskoek, wensdenken. Als je kritisch observeert - en dat heb ik gedaan - dan kun je niet anders concluderen. Het werkt niet. Be stuurders en politici doen graag aan wensdenken, want ze willen duidelijk maken dat hun beleid werkt. Het is een grapje. Fictie. Niet serieus te nemen.'' ,,Een beetje, meer is het niet. In mijn ogen zouden we veel meer moeten werken met mondkapjes.'' woensdag 10 juni 2020 Een vol Vrijthof in Maastricht. Volgens psycholoog Derksen zit het niet in de menselijke natuur om afstand van elkaar te houden. foto anp '1,5 meter afstand houden werkt niet. Nergens' Joris Gerritsen Nijmegen U zegt: het werkt niet. In welke situaties ziet u dat? Toch zie je dat mensen geen handen meer geven en in de su permarkt moet je een winkelwa- gentje meenemen zodat er meer afstand is. Jan Derksen. FOTO GERARD VERSCHOOTEN Dus u zegt: het nieuwe normaal wordt nooit normaal? Zijn we onvoldoende bang voor corona? Dat zou geen eerlijke weergave van de werkelijkheid zijn. Is het erg dat we ons nu niet aanpassen? Wat zou uw advies zijn? Dat heeft u ook ondervonden? Bestuurders als de Nijmeegse burgemeester Bruls zeggen dat het goed gaat. Helpt het ook niet een beetje? Jan Derksen is niet de enige die con stateert dat Neder landers in toene mende mate moeite hebben om afstand te bewaren. Uit een enquête onder acht honderd medewer kers van winkels blijkt dat veel klan ten van winkels zich steeds vaker onver antwoord gedragen. Ruim 93 procent van het winkelpersoneel geeft aan dat veel klanten zich niet (langer) aan de 1,5 meter afstand houden en ook an dere regels in de winkels aan hun laars lappen. Ook in de buiten lucht zoeken men sen elkaar vaak op. Afgelopen week was er veel kritiek op de antiracismedemon- straties, eerder zagen beleidsma kers op zonnige feestdagen zoals Hemelvaart dat stranden en winkel straten volliepen. De vraag is hoe erg dat echt is. De drukte op straat tijdens Hemelvaart heeft bijvoorbeeld niet geleid tot extra besmettingen in Nederland. Ook de heropening van de basisscholen op 11 mei heeft geen effect gehad op de verspreiding van het virus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3