'Ophalen oud papier is verkapte subsidie' €k 7 VLISSINGSE NIEUWBOUW EERSTE BEWONERS Bouwverkeer, opwaaiend zand en drukte geven overlast. Maar die is te verwachten als je als eerste in een nieuwbouwwijk gaat wonen. Dus klagen Dick en Joan Struijk niet, maar genieten ze van de aanleg van hun Vlissingse droomwijk. *5* Het echtpaar Struijk ver wezenlijkte de wens van het gemeentebestuur om de eerste bewoners van Claverveld nog in 2019 te ver welkomen. Tussen kerst en de jaarwisseling verhuisde het stel van een ruime woning in Pape gaaienburg naar een vrijstaand huis in Claverveld. ,,We woonden prima naar ons zin in Vlissingen. Maar we wilden nadat de kinderen het huis uit waren graag een le- vensloopbestendige woning. En die vonden we hier, op een steen worp afstand van ons oude huis", zegt Joan (64). In het begin van het jaar woon den Joan en haar man Dick (66) nog als enigen in Claverveld, aan de nieuwe straat Bellefleur. Intus sen hebben ze twee buurfamilies naast en achter hun huis. De drie gezinnen wonen allemaal in een vrijstaand huis op vrije kavels aan Bellefleur en de Vrijburgstraat. De eerste twintig projectmatig ge- bouwde woningen worden over ruim een maand opgeleverd, zodat het echtpaar Struijk waarschijnlijk aan het eind van de zomer meer buren kan verwelkomen en de wijk echt gaat leven. Buitengewoon groen Leven in de zin van rumoer en la waai zal er aan Bellefleur en omge ving nog zeker tot in het najaar zijn. Rondom de herfstvakantie moeten bijna alle huizen (er zijn nog enkele vrije kavels te koop) uit de eerste fase van Claverveld zijn opgeleverd, waardoor de meeste bouwvakkers verdwijnen aan de westkant van de nieuwe wijk. Voor het eind van het jaar moeten vervolgens de wegen en waterlo pen en de openbare verlichting in orde worden gemaakt. Het asfalt dat nu aan Bellefleur ligt ten dienste van af en aan rij dend bouwverkeer maakt dan plaats voor een 'karrespoor', door- groeistenen met groen er tussen. De doorgaande weg Kershage krijgt een bestrating van gebakken klinkers, elementen die de leus 'buitengewoon groen wonen' - waarmee Vlissingen kandidaat bewoners lokt - kracht moeten ge ven. Contact met de buren De gemeente Vlissingen bedenkt overigens niet alleen leuzen, bena drukken Joan en Dick Struijk. Ze zijn heel tevreden over de manier waarop het gemeentebestuur toe komstige bewoners bij de ontwik keling van de wijk heeft betrok ken. ,,Al voor de bouw werd ons alles verteld over plannen en mo gelijkheden en tijdens de bouw zijn we van begin af aan op de hoogte gehouden van de voort gang. Er zijn diverse bijeenkom sten belegd, zowel op het stadhuis We zijn van begin af aan op de hoogte gehouden van de plannen en voortgang als in een tent bij de entree van de wijk. Heel leuk, want zo legden we al contacten met toekomstige bu ren voordat we in ons nieuwe huis woonden." De gemeente moet zo lang de coronacrisis duurt, afzien van die fysieke bijeenkomsten. Projectlei der Jeffrey Beenhouwer leidt geïn teresseerden voor de tweede fase van Claverveld daarom digitaal door woningtypen die naar het er nu uitziet vanaf 2021 worden ge bouwd. Onder de ongeveer tachtig woningen van de tweede fase is nog meer keuze dan in fase één. Duurzaamheid en levensloopbe stendigheid zijn, naar verwachting binnen twee jaar, aan de kant van de Tuinderij ook in rijtjeshuizen te vinden. Dat zonnepanelen en gasloos bouwen echt iets opleveren, denkt Dick Struijk al vast te kunnen stel len. ,,Conclusies trekken is wat voorbarig met de zachte winter achter ons. Maar de zonnepanelen hebben heel wat opgebracht in het prachtige voorjaar, dus ik hoop al voorzichtig op nul op de meter." Lorello wil duidelijkheid: waarom betaalt de gemeente zo'n hoge vergoeding aan de inzamelaars? Krijgen verenigingen die nu geen papier inzamelen maar dat wel willen doen, ook een kans? Bij voorbeeld door jaarlijks te gaan lo ten als er wachtlijsten zijn? Is het goedkoper niet alleen in de bin nenstad maar overal onder grondse containers voor oud pa pier te plaatsen? En zou dat ervoor zorgen dat mensen hun afval nog beter scheiden, omdat ze het pa pier vaker kunnen wegbrengen in plaats van dat ze het één keer per maand aan de straatkant kunnen zetten? Het moet eerlijk zijn ,,Het moet vooral transparant zijn wat er gebeurt en waarom. En het moet eerlijk zijn", zegt Lorello. ,,De gemeente betaalt nu voor inzame ling van oud papier per jaar 110.000 euro aan een aantal verenigingen. Daar zitten drie sportclubs bij en één scoutingvereniging. De rest wordt opgehaald door de Zen dingscommissie van de Gerefor meerde Gemeente." Marktprijs ingestort De vergoeding is ooit vastgesteld op basis van de marktprijs voor oud papier. ,,Maar terwijl die ver goeding jaarlijks stijgt met het in flatiepercentage, is de marktprijs ingestort. De vergoeding is daar door drie keer zo hoog als de prijs voor oud papier." Het ingezamelde papier wordt naar de OLAZ gebracht en die ver koopt het. ,,Voor de OLAZ is het dus verliesgevend. Daarom moet onderzocht worden wat de inza meling kost als we meer onder grondse containers plaatsen", stelt Lorello. Stel dat ondergrondse containers uiteindelijk goedkoper zijn en ver enigingen geen papier meer mo gen ophalen, dan verliezen ze be hoorlijk wat inkomsten. ,,Dat is ze ker een dilemma. Het gaat er ook niet om hen in de problemen te brengen'', aldus de PvdA'er. ,,Als we geld overhouden als gemeente, kunnen we die verenigingen mis schien ook via echte subsidie steu nen. Nu is het verkapte subsidie, dan zou het in ieder geval contro leerbaar zijn." Lorello heeft onlangs vragen ge steld in de raadscommissie ruimte. Omdat er vragen overbleven, heeft hij die nu schriftelijk ingediend bij het college. ,,Ik wacht de antwoor den nu af, maar ik vind dat we hier nog maar eens goed over moeten discussiëren." woensdag 10 juni 2020 WA 'Claverveld wordt een droomwijk' René Hoonhorst Vlissingen - -.«x -- - n** - 1 i- 'j, De eerste fase van de nieuwe Vlissingse woonwijk Claverveld krijgt gezicht. De meeste huizen die op de luchtfoto zijn te zien, worden voor de bouwvak opgeleverd. foto peter buteijn -Joan en Dick Struijk Het is niet de bedoeling om ver enigingen die oud papier opha len van geld te beroven en ze in problemen te brengen, bena drukt Sylvestro Lorello. Toch zet de PvdA'er vraagtekens bij de inzameling door sportclubs, scouting en kerken in Middel burg. ,,Ze krijgen een vergoe ding die drie keer hoger is dan de marktprijs voor oud papier. Het is nu een verkapte subsi die." Maurits Sep Middelburg Zoek je een toffe baan in de zorg? Waarbij je werken en leren kunt combineren? Volg dan de opleiding tot Verzorgende 3IG!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39