Patiënten van ziekenhuis Adrz krijgen meer te zeggen Schoute: 'Ook op 1,5 meter is een festival mogelijk' Adrz behaalt een positief resultaat van 5 miljoen euro 4 ZES VRAGEN AAN PETER DEN DOELDER GERHARD DE KOK AUTEUR VAN BOEK Een boek publiceren over de Walcherse slavenhandel. Precies op het moment dat over heel de wereld tegen racisme wordt geprotesteerd. Gerhard de Kok had niet verwacht dat zijn studie 'Walcherse ketens' zo actueel zou zijn. ,,Om een goed beeld te krij gen hoe mensen dingen ervaren, moet zo'n panel uit zo'n 200 men sen bestaan. We gaan actief wer ven en iedereen kan zich aanmel den via www.adrz.nl/patientenpa- nel. Eens in de pakweg zes weken krijg je een vragenlijst. Per onder zoek kun je besluiten of je mee doet." Zijn festival kan dit jaar niet door gaan vanwege de coronamaatrege len. Toch gaat hij ervan uit dat er volgend jaar weer een festival is, inclusief grote locatievoorstellin gen. Hij voorziet dat als er eenmaal een vaccin is gevonden, alles snel weer 'in het oude ritme' is. Maar ook als de 1,5 metermaatre gelen van kracht blijven, is veel mogelijk. ,,Dan wordt de tribune 300 meter breed in plaats van 100 meter. Ik verwacht dat de beleving hetzelfde is en dat de sfeer net zo goed kan zijn. Het gaat erom dat je bij elkaar bent." Voor dit jaar zint het festival op alternatieven. Zo komt de rei zende productie Janis in de zomer terug naar Zeeland. ,,We hopen eind augustus en begin september nog een paar kleine, mooie dingen te kunnen neerzetten." 300 miljoen is 'volstrekt onvoldoende' Schoute sprak opnieuw zijn grote zorgen uit over vooral de kleine theaters. Daar moet op korte ter mijn hulp voor komen, anders is de kans groot dat ze omvallen. De 300 miljoen euro die het kabinet heeft uitgetrokken om de cultuur- sector overeind te houden, noemde hij 'volstrekt onvol doende'. Hij zei dat er een veelvoud nodig is. ,,300 miljoen is genoeg voor de structureel gesubsidieerden, maar niet voor de kleine theaters, de zzp'ers en de kleine productiehui zen. Maar denk ook aan de hele amateursector, zoals koren en or kesten. Die moeten ook zien te overleven." GOES Ziekenhuis Adrz heeft in 2019 - zoals verwacht - een winst behaald van vijf miljoen euro. Dat is iets lager dan in 2018 toen het resultaat 5,3 miljoen bedroeg. Over de vooruitzichten voor dit jaar kan Adrz nog weinig zeggen vanwege de coronacrisis. Door het positieve resultaat staat Adrz er financieel beter voor en heeft ze voldoende geld om de voorgenomen investerin gen te kunnen doen. Opvallend is dat Scheldezoom Farmacie - de gezamenlijke apotheek van Adrz en ZorgSaam-ziekenhuis - een verlies heeft gemaakt van twee ton. In 2018 behaalde de apotheek nog een positief resul taat van 2,5 ton. In het jaarverslag over 2019 staat daarover dat Adrz en ZorgSaam willen dat de apo theek op de kosten bespaart en op zoek moet naar meer klanten. Uit de jaarrekening 2019 blijkt verder dat over het financiële re sultaat van dit jaar nog weinig te zeggen is vanwege de coronacri sis. Adrz heeft extra kosten ge maakt. Bovendien is een deel van de zorg stilgelegd waardoor het ziekenhuis minder inkom sten heeft. Zowel het Rijk als de zorgver zekeraars hebben gezegd die ge volgen op te vangen. Afro-Amerikaan. De demon straties beheersen al we kenlang het nieuws. In het Engelse Bristol werd het standbeeld van slaven handelaar Edward Colston (1636-1721) in de haven ge gooid. Op sociale media werd vervolgens voorgesteld om nu ook maar de trapgevels van Amsterdam af te breken. Die waren immers ooit gebouwd met geld dat over de ruggen van uitgebuite Afrikanen was verdiend. ,,Ik begrijp de protesten die aan de gang zijn", zegt Gerhard de Kok. ,,De mensen die de straat opgaan kaarten misstanden aan, het gaat over discriminatie, racisme, uitslui ting. Misschien zijn de protesten Als schrijver staat Ger hard de Kok (foto) opeens midden in het nieuws. Zijn pas verschenen boek Wal cherse ketens gaat over de Walcherse slaven handel, en dan met name over de vraag of Vlissingen en Middelburg tussen 1755 en 1780 van de han del in Afrikaanse slaven rijk gewor den zijn. Het boek ligt in de winkel op het moment dat er wereldwijd - tot op het Abdijplein in Middel burg - wordt geprotesteerd tegen racisme en discriminatie. 'Black Lives Matter' is de bood schap naar aanleiding van de dood van George Floyd, de op 25 mei in Minneapolis door een nekklem van een blanke politieman omgekomen woensdag 10 juni 2020 GO Jeffrey Kutterink Goes Patiënten krijgen meer te zeg gen over hoe dingen in Adrz gaan of worden geregeld. Het ziekenhuis richt daarvoor een patiëntenpanel op. Voorzitter Peter den Doelder van de cliën tenraad legt uit waarom. J De cliëntenraad komt voor pa tiënten op. Is een panel dan I nodig? ,,Ja. Natuurlijk heeft de cliënten raad zijn eigen ervaringen, netwer ken en contacten. Toch willen we meer de mening van patiënten zelf horen. Over hoe zij dingen ervaren en hoe zaken geregeld moeten zijn of worden. Andere ziekenhui zen doen dat ook en met succes. We kunnen wel beoordelen wat het effect van een maatregel is. Maar je hoort ook verhalen dat je denkt: dat had anders gekund." 2 Heeft u een voorbeeld? „Laatst moest een ex-coro napatiënt voor controle naar de longarts. Net als iedereen moest die voor een screening door de tent bij de ingang. De pa tiënt kreeg de standaardvragen: hoest u? Ja. Bent u kortademig? Ja. De toegang werd geweigerd. De medewerker deed keurig zijn werk en toch gaat het mis. Het gaat hier om typische na-effecten Peter den Doelder, voorzitter van de cliëntenraad van zieken huis Adrz. van corona. Hoewel het dezelfde dag is opgelost, geeft het aan dat we vooraf onvoldoende erover hebben nagedacht. Een panel kun je vragen mee te denken over zo'n werkwijze." 3 Hoe groot moet zo'n panel zijn? 4 Wanneer is de eerste en waar gaat die over? ,,Zo snel mogelijk. Maar dan moeten er wel genoeg aanmeldin gen zijn, anders is het niet repre sentatief. Waarover bepalen we nog. Denk aan vragen als: hoe heeft Adrz het gedaan tijdens de coronacrisis? Of: merken mensen dat Adrz vriendelijker probeert te zijn? Over hoe zorg wordt ver leend of over de verbouwing. Bij Erasmus MC hadden patiënten in spraak bij de verbouwing van gro tere afdelingen." 5 Wat gebeurt met de resulta ten? ,,Die komen terecht bij de cliëntenraad. Wij kunnen volgens de wet gevraagd en ongevraagd advies geven aan de raad van be stuur. Daar hoort bij dat we reactie moeten krijgen. Zijn we het daar mee niet eens dan kunnen we aan de bel trekken, zelfs juridisch. Maar zo gaan we hier niet met el kaar om. De hele organisatie staat behoorlijk open voor wat de cliën tenraad wil en doet." 6 En hoort het panel de uit komst? ,,Het panel hoort wat we met de reacties hebben gedaan en of en wat ermee gebeurt. Dat is te gelijk een maatschappelijke druk op de directie van het ziekenhuis." Ook met de 1,5 meterregel zijn festivals en andere culturele evenementen mogelijk. ,,Ik denk dat het misschien wel net zo sfeervol kan zijn." Dat zei Henk Schoute, directeur van theaterproductiehuis Zeelandia en Zeeland Nazomerfestival, gisteravond in de eerste online VPRO Tegenlicht Meet Up Zee land. Rolf Bosboom Middelburg Veel mensen Henk Schoute tijdens de eerste online VPRO Tegenlicht Meet Up Zeeland. foto zb Jan van Damme Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36