'Ik wil het liefst zeggen: hou eens afstand' Grote verschillen in grafkosten per gemeente ZEELAND 3 f AGRESSIE EN ONBEGRIP TOE A 1,5 m der aan de regels en lijken terug te gaan naar het 'oude' normaal." Van Boven ziet nog altijd klanten met het hele gezin boodschappen doen. ,,Dat was aan het begin van de coronacrisis zo en is onveran derd. Je kunt mensen er op blijven aanspreken het niet te doen. Dat is best lastig." Ze geeft het ronduit toe. Als Heidie van Remortele uit Wilhelminadorp haast heeft, lukt het in de super markt niet altijd om 1,5 meter afstand te houden. ,,Het dubbele is, dat wanneer mensen te dicht bij mij in de buurt komen, ik het liefst wil zeggen: hou eens af stand. Toch doe ik dat niet." Het is een komen en gaan bij de 'nieuwe' Albert Heijn aan de Westhavendijk in Goes. Mensen wachten keurig op elkaar en houden zo goed als kan afstand. ,,Dat is één van de redenen dat ik hier boodschappen kom doen", zegt Gerda Louwerse uit Goes-Noord. ,,Je moet eens naar de Lidl gaan. Daar is de situatie heel anders. Genoeg mensen die daar geen rekening met elkaar houden. Nou, ik zeg er wat van als het me niet zint." Dat deed ze afgelopen week tijdens een boodschap. Gerda stond keurig op haar beurt te wachten. ,,Komt er plots een vrouw van rechts en die piept zo voor. Waarop ik zeg: kunt u niet even wachten. We houden hier alle maal afstand en wachten op onze beurt. Dat maak ik zelf wel uit, snauwde ze." Het valt de Goese op dat steeds meer men sen de regels aan hun laars lap pen. ,,Niet alleen jongeren, ook steeds meer ouderen. Gek hè." Uit de brandhaard Maaike van der Knaap uit het Oost-Brabantse Son en Breugel begrijpt het wel, dat mensen wat minder strikt omgaan met de regels. ,,Hier in Zeeland speelt het wat minder. Wij ko men uit de brandhaard van het land. We kennen mensen die corona hebben gehad. Dan ga je echt wel anders om met die re gels. En dan doe je een stap ach teruit als iemand te dicht in de buurt komt." Toch levert het niet houden aan de regels vooral frustraties op. Zoals bij Ank Bakker. Ze komt net terug van een rondje stad. ,,Je moet eens kijken hoe veel mensen daar door elkaar heen krioelen. Probeer dan nog maar eens voldoende afstand te houden." Bakker merkt dat ook winkelpersoneel het niet altijd even nauw neemt. ,,Die vakken vullers houden soms nog geen 10 centimeter afstand." Ondertussen maakt het Al bert Heijn-personeel een nieuwe reeks winkelwagentjes schoon en vraagt een oudere dame of een groepje jongeren alsjeblieft aan de kant wil gaan, omdat ze anders niet bij haar fiets kan. Dat doen ze braaf. ,,Het is maar net hoe je het vraagt, hè", roept ze nog. Een eenpersoonsgraf op een ge meentelijke begraafplaats voor mi nimaal 20 jaar kost in Zeeland ge middeld 3400 euro, inclusief on derhoud- en begraafkosten. Dat is relatief hoog, want het gemiddelde van alle begraafplaatsen in Neder- land is 2949 euro. Noord-Brabant is het goedkoopst, met gemiddeld nog geen 2000 euro. In Zuid-Hol land gaat het om ruim 4000 euro. Volgens Monuta heeft de ge meente Middelburg de duurste be graafplaatsen. Een eenpersoonsgraf komt in Middelburg, Arnemuiden of Sint Laurens neer op 5122 euro en een tweepersoonsgraf op 6599 euro. Daarbij gaat het om een optelsom van grafrecht voor 20 jaar, begraaf- kosten, algemeen onderhoud en vergunning voor een grafmonu ment. In Hulst - de goedkoopste Zeeuwse gemeente, aldus Monuta - is dat aanmerkelijk goedkoper. Voor een eenpersoonsgraf in Hulst, Kloosterzande of Graauw moet 1750 euro worden neergeteld. Voor een tweepersoonsgraf wordt 2123 euro gerekend. Landelijk variëren de kosten van een eenpersoonsgraf van 748 euro in Losser tot ruim 8000 euro op begraafplaats Esser- veld in Groningen. Middelburg heeft de duurste begraafplaatsen, Hulst de goedkoopste Monuta benadrukt dat de kosten voor een graf vaak lastig te vergelij ken zijn. De opbouw van de kosten verschilt per gemeente en is niet al tijd even inzichtelijk. Ook is vaak onduidelijk hoe prijsstijgingen tot stand komen. De uitvaartonderne ming vindt dat de kosten beter ver gelijkbaar moeten worden, ook voor mensen die er niet dagelijks mee bezig zijn. Zij heeft daarom haar onderzoek aangeboden aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, met het verzoek om te komen tot 'meer uniformiteit en transparantie in gemeentelijke grafkosten voor de consument'. De kosten van een crematie lo pen minder uiteen dan de grafkos- ten. In Zeeland is dat gemiddeld 1292 euro voor een crematie met ge bruik van de aula. In de andere pro vincies varieert dat van 1246 euro in Gelderland tot 1522 euro in Overijs sel. Zeeuwen kiezen nog altijd rela tief weinig voor cremeren. Dat ge- beurt bij 56 procent van de sterfge vallen, het laagst van alle provin cies. In Drenthe wordt 84 procent van de overledenen gecremeerd, in Limburg zelfs 88 procent. De gemiddelde kosten van een crematie lopen minder uiteen Toch is het aandeel ook in Zee land stijgende. Enkele jaren geleden ging het nog om 50 procent. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen kiest met vaker voor cremeren dan voor be graven. woensdag 10 juni 2020 Supermarktmanager Jack van Oers van de Albert Heijn XL in Vlissingen ziet het lontje van klanten korter worden. foto boaz timmermans Timo van de Kasteele Goes Ank Bakker ergert zich eraan dat mensen het steeds minder nauw nemen met de regels. FOTO TIMO VAN DE KASTEELE Een graf is in de ene gemeente veel duurder dan in de andere. Nabestaanden betalen bijvoor beeld in Middelburg drie keer zo veel als in de gemeente Hulst. Dat scheelt duizenden euro's, zo blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van uitvaartonderneming Mo- nuta naar de graf- en crematie kosten. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35