s? Hoe moeilijk kan het zijn? Stal 13 stijf aan kop bij verkiezing mooiste gebouw van Zeeland Zeeuwse muzikanten zingen 'Stand by me' Titel 2 AFSTAND HOUDEN IN WINKELS NEMEN Supermarktmanager Jack van Oers van de Albert Heijn XL-winkel aan de Gildeweg in Vlissingen ziet - nu de coronaregels versoepelen - de lontjes bij klanten korter worden. Commentaar Hoe moeilijk kan het zijn? Anderhalve meter afstand hou den tot andere mensen is toch wel vol te houden? Dat pakt anders uit. Supermarkten melden dat het steeds lastiger wordt klanten veilig te laten winkelen. Allemaal netjes een winkelwagentje nemen blijkt al te moeilijk. In je eentje boodschappen doen is voor sommige gezinnen en groepen ook te veel gevraagd. Jammer. Aan de noodzaak echt heel voorzichtig te zijn, is niets ver anderd. Wie denkt dat het coronavirus zich min of meer toeval lig heeft terugtrokken, is naïef. Wie meent dat het huidige lage aantal besmettingen een vrijbrief is en dus de regels aan zijn laars lapt, neemt een onverantwoord risico met zijn gezondheid en met die van anderen. Dat 1,5 meter afstand houden nog steeds echt nodig is, bewijzen de jongste coronabrandhaarden in Nederland, de slachthuizen en de glastuinbouw. De gastar beiders die daar werken, leven duidelijk te dicht op elkaar. Een grote Zeeuwse supermarkt voorziet dat er straks wel licht beveiligers nodig zijn om de 1,5 meter af te dwingen. Dat zou een slechte zaak zijn. Het is voor iedereen veel makkelijker de regels altijd en overal domweg te volgen. Dan wordt het een gewoonte die nauwelijks moeite kost. Ook als je het er niet mee eens bent, is dat beter. Afgelopen zaterdag was op het Haagse Malieveld een protestbijeenkomst tegen de 1,5 meter. Maar de demonstranten hielden er wel voldoende afstand tot elkaar. Dat is de juiste houding. Als je altijd 1,5 meter afstand houdt, wordt het een gewoonte en kost het weinig moeite VLISSINGEN Ruim een week na het begin van de stemronde staat Stal 13 in Terneuzen fier aan kop in de verkiezing van het mooiste nieuwe bouwwerk van Zeeland. In de aanloop naar de Dag van de Architectuur kan iedereen nog stemmen voor de PZC-publieks- prijs: wat is het mooiste of beste gebouw, landschaps- of interieur project dat het afgelopen jaar in Zeeland is uitgevoerd? Er zijn 31 projecten ingestuurd naar CBK Zeeland en het Zeeuws Architec tuurplatform. Inmiddels zijn bijna 3000 stem men uitgebracht voor de publieks prijs. Het gerenoveerde kantoor Stal 13 leidt de tussenstand, op enige afstand gevolgd door restau rant Family Eethuis in Axel. De ALMANAK voorlopige plaatsen 3 tot en met 5 zijn voor Plein 40 Lodges in Zou- telande, Adri Zoon Seafood in Yerseke en Villa Vrijbuiter in Re- nesse. Een vakjury kiest uit vijf ge selecteerden ook nog een alge mene winnaar. Bij het maken van een profiel keuze op de middelbare school kwamen ook mogelijke vervolg opleidingen ter sprake in dat Kerkwerfse gezin. Inclusief de titels waarmee afgestudeerden mogen schermen. Zelf ben ik doctorandus, vertrouwde moe der haar zoon toe. Die verschoot Stemmen op uw favoriete bouwproject kan nog tot en met donderdag 18 juni 19.00 uur via pzc.nl/ mooistegebouw. De winnaar van de PZC-Publieksprijs wordt bekendgemaakt tijdens de Dag van de Architectuur op vrij dag 19 juni. van kleur, want heel eerlijk: dat had zijn vader hem al eens ver teld. Maar, kijkend naar zijn moeder, had hij dat als een per soonlijk koosnaampje voor haar opgevat. ,,Ik dacht dat hij je zo noemde, omdat je soms zo raar doet. Ik dacht dat hij zei: Dokter Anders." Fietser gewond bij aanrijding Allergrootste schip vaart voorbij Zierikzee Tijdelijk langzamer op Zeelandbrug De 1,5 metersamenleving lijkt steeds moeilijker houdbaar. ,,Los van meer omzet heeft de coronacri sis vooral voor meer ellende ge zorgd", zegt Jack van Oers. Het is dinsdagochtend. Zeker niet de drukste dag van de week bij Al bert Heijn. Een supermarktmede werkster spreekt klanten aan die samen boodschappen willen doen. Haar boodschap: ieder een karretje pakken. Of niet samen naar binnen. Precies zoals het RIVM de regels voor supermarkten voorschrijft. ,,En straks dumpen ze het karretje vooraan in de winkel op de groente- en fruitafdeling", zegt su permarktmanager Van Oers. Als hij een blik in zijn winkel werpt, ziet hij zo vijf, zes mensen zonder winkelwagentje lopen. ,,En dat kan niet, zonder kom je simpel weg niet binnen. Onze medewer kers controleren van 's ochtends tot 's avonds bij de ingang en spreken klanten aan op de regels." De prak tijk blijkt anders. Nu de overheid de regels versoepelt, ziet Van Oers de agressie en het onbegrip toene men. Politieagent Dat blijkt ook uit onderzoek van vakbond FNV onder winkeliers. Uit een enquête blijkt dat de agressie bij de ingang van een supermarkt met 37 procent is toegenomen. In de winkel zelf met 26 procent en bij de kassa met 22 procent. Van Oers herkent dat beeld ook in zijn super markt. Steeds vaker moeten zijn su- permarktmedewerkers als politie agent optreden. ,,Als je mensen aanspreekt waarom ze met het hele gezin boodschappen komen doen, is het antwoord: 'waar moet ik ze anders laten'." En dat is volgens Van Oers nog maar een milde reactie. Felle discussies en scheldkanonnades zijn aan de orde van de dag. ,,Helaas soms tot knokken aan toe." Van Oers houdt zijn hart vast als straks Mensen houden zich minder aan de regels en lijken terug te gaan naar het 'oude' normaal het toeristenseizoen op gang komt. ,,Moet ik straks beveiligers inzet ten?" Dagelijks heeft hij een slordige 25.000 klanten over de vloer. Die hij stuk voor stuk de 1,5 meterregel wil kunnen garanderen. Reden waarom het aantal winkelwagens aan het begin van de coronacrisis is beperkt tot 200. In Kapelle, bij Jumbo Van Boven kunnen slechts 80 klanten tegelijk de winkel binnen. Van wantoestan den en agressie is nauwelijks sprake, zegt supermarktmanager René van Boven. Wel merkt hij dat klanten losser zijn geworden. Het minder nauw nemen. „Mensen houden zich min- Deze zogeheten Anderhalve Meter Sessie is een initiatief van Henk Tjoonk en Cor de Jonge. Zij kwa men op het idee nadat door de co ronacrisis het culturele leven volle dig was stilgevallen. ,,Stand by me heb ik altijd al een heel mooi num mer gevonden", zegt De Jonge. ,,De tekst gaat er ook over dat als je in een donkere tijd leeft - en het zijn nu donkere tijden - dat het dan fijn is als er iemand bij je is." Muzikanten, zowel amateurs als professionals, bleken onmiddellijk bereid om mee te werken. Zij zijn deels gefilmd op kenmerkende Zeeuwse locaties. ,,We wilden niet alleen een mooie audio, maar ook een mooie video. Het plaatje moest kloppen." ,,Ons doel is om de cultuur een hart onder de riem te steken", zegt De Jonge. ,,Daarnaast willen we op deze manier het publiek oproepen om de cultuursector trouw te blij ven." woensdag 10 juni 2020 Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN In Vlissingen is gistermid dag een fietser gewond geraakt nadat die door de bestuurder van een per sonenauto was geschept. De fietser is per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde rond 15.05 uur op de Kerklaan. De fietser kwam uit het tunneltje van het Draaibrugpad en werd op de Kerklaan geschept door de personenauto. Vermoedelijk werd het zicht van de fietser en de bestuurder van de auto ontnomen door gepar keerde bussen voor werk zaamheden. De politie heeft onderzoek gedaan. VLISSINGEN Als alles volgens planning verloopt, is het grootste containerschip ter wereld morgenavond te bewon deren op de Wester- schelde. De HMM Algeci- ras wordt morgen om 23.00 uur in de haven van Antwerpen verwacht. Om de eindbestemming te be reiken vaart het schip ook over de Westerschelde. Hoe laat dat precies is, is nog niet bekend. De HMM Algeciras is de overtref fende trap van de MSC Gülsün, dat het oude re cord had. Er kunnen net wat meer containers op de HMM Algeciras. Qua lengte is er nauwelijks ver schil. Op een deel van de Zee landbrug moet tijdelijk langzamer worden gere den. Tijdens een inspec tie in de nacht van maandag op dinsdag bleek dat het asfalt van het wegdek van de bas- culebrug er slechter aan toe is dan verwacht. Het gaat om een traject van 150 meter. De provincie, de wegbeheerder, be sloot dinsdag direct ter plaatse de maximum snelheid te verlagen van 80 naar 50 kilometer per uur. Het streven is het wegdek op korte termijn te herstellen. Dat zal in de nachtelijke uren gebeuren. 't Gaat tot Timo van de Kasteele Vlissingen - René van Boven, Jumbo Twee maanden is eraan ge werkt, maar hij is af. In totaal 22 Zeeuwse muzikanten hebben gezamenlijk, op afstand, het nummer Stand by me opgeno men. Het resultaat, een fraaie vi deoclip, is vanaf nu te zien. Rolf Bosboom Middelburg Bekijk het resultaat op PZC.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34