e break! Ênieuws 8? MEDIA CULTUUR 29 Is het nog wel mogelijk om tijdens de coronacrisis op een acceptabele wijze speelfilms en tv-series op te nemen? Een speciale app met de regels legt de makers allerlei beperkingen op. Is dat werkbaar? Op de filmset van de nabije toe komst zal vrijwel iedereen op zijn smartphone turen. Of het nu de hoofdrolspeler is, de locatiescout, de dialectcoach, de regisseur of de stuntdouble; iedereen moet via een app, in het leven geroepen door de Dutch Academy For Film, be palen wat uit hoofde van zijn functie wel of niet is toegestaan. De instructies zijn divers: plexi glas of plastic afscheidingen zijn vereist tijdens de repetities. Ac teurs moeten zichzelf scheren, of zelf de make-up aanbrengen. Rei zen naar de set moet met eigen vervoer en zonder passagiers. En alle gebruikte materialen en appa ratuur op de set moeten om de haverklap worden ontsmet. Het is een greep uit het pakket regels die te maken hebben met het Covid-19 Protocol Audiovisu ele Sectoracteurs waaraan film ploegen zich moeten houden als zij op korte termijn beginnen aan een tv-serie of speelfilm. Niet alles is toegestaan. Acteurs, die het RIVM niet als contact groep beschouwt, mogen zich nog niet wagen aan intieme zoen- of vechtscènes. Dat kan alleen als er preventief getest kan worden, zoals al gebeurt op filmsets in Duitsland. In Nederland is nu on voldoende testcapaciteit. Zorgen al deze beperkingen er voor dat de filmproductie na maanden stilstand toch weer op gang komt? De meningen zijn verdeeld. Regisseur Dick Maas (De Lift, Prooi), met 45 jaar ervaring op filmsets, is duidelijk: ,,Het is totaal onwerkbaar." Maas schetst de ge middelde filmset, waar iedereen door elkaar loopt. „Het draaien van speel films met een be hoorlijk budget is zo niet haalbaar. Er staan re gels in het pro tocol Als ik nu aan deze film zou moeten beginnen, zou ik denken over uitstel over het ontsmetten van appa- ratuur, crewleden die apart op de set verschijnen en afstand van elkaar bewaren. Wie wel eens bij speelfilmopnamen is ge weest, weet dat dit niet werkt. Iedereen loopt door elkaar, crewle den gaan met ieder- Opnamen voor de opvolger van Zwaar Verliefd worden snel hervat. foto dutch filmworks een om en lopen nog meer gevaar dan de acteurs.'' Bovendien leiden deze maatre gelen tot veel vertraging, waar door een budget volgens de bere kening van Maas al snel twee of drie keer hoger wordt. ,,Wie wil daarvoor betalen? Films kunnen pas weer worden gemaakt als er een vaccin is, waardoor iedereen is beschermd.'' Toch beginnen binnenkort op namen van Nederlandse films als Misfit3 en Krassen, de opnamen voor de romantische komedie Zwaar Verliefd 2 worden spoedig hervat en producent Hans de Weers wil eind deze maand ver der met Mijn Beste Vriendin Anne Film is vooral emotie. Maar gevoel goed overbrengen lukt niet met de regels Frank. „We draaien eerst in Nederland, vanaf half juli hopelijk in Hongarije." Twee maanden geleden werden de opnamen in Hongarije, waar vernietigings- tÊÈÊU/B i I kamp Bergen Belsen is nage- bouwd, vanwege de coronacrisis afgeblazen. ,,De scènes in Neder land gaan lukken'', verwacht De Weers. ,,Onze hoofdrolspelers zijn tieners, dus die lopen bijna geen risico. In Hongarije hebben we met veel figuranten te maken. Dat moet kunnen als er preventief kan worden getest.'' De Weers beseft dat de kosten van nieuwe producties fors stij gen door het vele oponthoud op de sets dat door de maatregelen onvermijdelijk lijkt. ,,Als ik nu aan deze film zou moeten beginnen, zou ik nadenken over uitstel. Maar wij zijn al redelijk ver gevor derd en worden goed onder steund door Netflix en het Neder lands Filmfonds. Ik verwacht dan ook dat wij de première van eind november halen.'' Quarantaine Collega-producent Dave Schram (De Dirigent, Sonny Boy) wacht voorlopig af. ,,Voor ons werken de huidige omstandigheden niet. Film is voor 95 procent emotie, door die 1,5 meterregeling kun je niet de scènes draaien om die ge voelens goed en geloofwaardig over te brengen. Voor kleinere films is het misschien werkbaar, maar dan moet je vooral verhalen over quarantaine vertellen. Wij hebben twee producties waar we nu niet aan kunnen beginnen: Pietje Bell gaat vliegen - met veel fi guranten - en de verfilming van het nieuwe boek van Carry Slee, Juf Braaksel. Die film speelt zich gedeeltelijk af op een school en in een verzorgingstehuis. On doenlijk onder deze omstan digheden." „Regels mogen nooit de gg opties van het maken van films bepalen", meent Schram. „Of je moet een film, zoals ik deed op de Filmacademie, opnemen over een uitsmijter die een eitje bakt, maar daar zit niemand op te wachten.'' Nieuw in onze app: PZC FUN Met elke dag nieuwe puzzels, de Leukste quizzen en uitdagende spelletjes. Toe aan een break? Speel gratis in de PZC app! woensdag 10 juni 2020 Filmen met coronaregels: niet zoenen, niet vechten Ab Zagt —Hans de Weers, producent —Dave Schram, producent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29