'Big Brother komt terug? Ik hou m'n hart vast' 28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Het is mooi dat er consumentenprogramma's als MAX vakantieman bestaan. Maar het is tegelijk walgelijk dat ze nodig zijn om on schuldige burgers na maanden of jaren juridisch gevecht hun recht te laten halen. Walgelijk ja, een ander woord heb ik er niet voor, na het zien van een item over Disneyland Parijs in de uitzending van afgelopen maandag. U weet wel, het pretpark dat in z'n reclamefilmpjes zo graag doet geloven dat daar magische dromen uitkomen, dat zoge naamd maatschappelijk betrokken is en dat zich graag verbindt aan warme familieshows als The Voice Kids. Houd dat beeld even vast, dan gaan we nu naar het vakantiemandossier van de vriendinnen Appie en Susan. Die boekten voor zichzelf en twee van hun kinderen een midweekje Disney a 2600 euro, inclusief annuleringsverzekering. Helaas slaat voor vertrek het noodlot toe. De andere zoon van Appie springt als freerunner van een brug, komt ver keerd terecht en verdrinkt. Zijn moeders hoofd staat door het verdriet bepaald niet naar een tripje, dat snappen we allemaal. Maar wat er daarna gebeurt, tart elke vorm van menselijkheid. Als de vriendinnen Appies deel van de reis denken te annuleren en dus de helft van het betaalde bedrag terug verwachten, lopen ze tegen een muur op van onwil en bureaucrati sche starheid. Op hun laatste aangetekende brief- die keurig is van toon, ik kan niet anders zeggen - krijgen ze zelfs niet eens antwoord. In de studio bij Sybrand Niessen en ombuds vrouw Jeanine Janssen blijkt dat Disney na tussen komst van MAX uiteindelijk bakzeil haalt. Het be drijf wil niet reageren op camera, maar belooft met een oplossing te komen. Niet uit wroeging, niet omdat het erkent dat het onmenselijk heeft gerea geerd en sluw gebruik heeft gemaakt van alle ma zen in hun eigen reglement. Nee, omdat het bang is voor slechte publiciteit. Omdat het sprookje van Disney genadeloos wordt doorgeprikt. Omdat glashelder wordt dat de multinational met een miljardenomzet niet die olijke Mickey Mouse is, maar verandert in De Grote Boze (geld)Wolf zodra het op een paar 100 euro aankomt. Het is helaas niks nieuws. Hoeveel van dit soort slepende zaken, waarin consumenten grof worden genegeerd of een speelbal zijn in de klauwen van instanties, zijn er afgelopen decennia door een bel letje van een tv-redactie in een stroomversnelling gekomen? Of anders wel omdat er een Pieter Storms-achtig type met draaiende camera verhaal komt halen? Precies. En er zullen er in de toekomst nog evenveel volgen. Het is hoe de wereld in elkaar steekt. Maar af en toe mag je best hardop concluderen dat dat walgelijk is. John Cleese had tumor Concert vanuit tuin Quote van de dag 'Ik denk dat ik een van de eerste Nederlanders was met corona' daarom juist in de huidige tijdgeest relevant." Wan neer de nieuwe Big Bro ther precies begint, is nog niet bekend. Is iedereen zo enthou siast? Ruud Benard niet. Hij zat in het eerste huis in 1999, samen met onder ande ren winnaar Bart Spring in 't Veld en Sabine Wen- del. ,,Ik hou m'n hart vast. Het is een beetje oude koeien uit de sloot halen. De kracht van onze eerste keer was dat niemand wist wat er ging gebeuren. Het was nieuw, als een eerste kusje, dat gevoel." Wordt Hummie van der Tonnekreek weer de hoofdredacteur? ,,Nee hoor'', reageert het voormalige hoofd van alle edities in Nederland. ,,En dat is maar beter ook, want ik geloof er niet in, al zou ik graag willen dat het gaat sla gen, want die Big Brother-beleving op de bank thuis was sensationeel. Big Brother 1 staat in het geheugen gegrift van veel mensen. Het was net als met Open het Dorp van Mies Bouwman: de magie van het moment. De sensatie, de vertedering, de eerste keer. Big Brother 2, 3, 4, 5 en 6 hadden dat niet. Ik roep het vaker: je kunt maar één keer ontmaagd worden. Drie partijen waren onbevangen. De bewoners wisten niet wat hun zou overkomen, de kijkers niet waar ze naar gingen kijken en de makers niet wat ze zou den maken." Benard: „Wees positief en vrolijk. De makers kunnen uitzenden wat ze willen. Ze kunnen er precies dat ene uurtje chagrijn per dag uit pik ken." Het eerste reallifepro- gramma met 'gewone' mensen. In 1999 werden twaalf personen opgeslo ten in een huis en dag en nacht met camera's ge volgd. Big Brother werd een hype en er volgden nog vijf reeksen, de laatste in 2006. Het programma was in 62 landen te zien en loopt in diverse landen nog steeds. Waarom een terugkeer? RTL, dat het gaat uitzenden, vindt het de juiste tijd. ,,Vandaag de dag leven wij in een bigbrothermaat- schappij, waarin we constant in de gaten worden gehouden en elkaar in de gaten houden via social me dia'', zegt een woordvoerder. ,,We Ik geloof er niet in, al zou ik graag willen dat het gaat slagen weten steeds meer van el kaar. Het experiment van toen, waarbij de deelnemers waren afgesloten van alle me dia en de buitenwereld, is woensdag 10 juni 2020 Walaeli k TELEVISIE Bij John Cleese (80) is een tumor verwij derd uit een been. Op Twit ter meldde de Britse komiek dat het meevalt. 'Het was een klein kankerge zwel, op mijn leeftijd gebeurt zoiets ongeveer een keer per week.' Vanuit haar tuin houdt zange res/actrice Antje Monteiro op 17 juli een musicalfeest. Met dochter Romy, René van Kooten en Vajèn van den Bosch zingt ze beken de musicallied jes. Tegen beta ling is het online te volgen. MUSICAL —Zanger Tino Martin was ziek in januari, zegt hij in de podcast 30 Minuten Rauw Zijn er nog tips voor toekomstige bewoners? De moeder aller reallife- soaps Big Brother keert terug op de buis. Een slim idee, of gedoemd tot mislukken? De me ningen zijn verdeeld. ,,Big Brother was als een eerste kusje, dat ge voel.'' Dennis Jansen De eerste edi tie was onge kend populair, met onder ande ren winnaar Bart (boven en onder) en 'knuffelbeer' Ruud (midden). FOTO'S ANP KIPPA Big Brother, wat was dat ook alweer? Hummie van der Tonnekreek, oud-hoofdredacteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28