op c Een afscheid zoals je niemand toewenst 'Zorg dat er niets te halen valt' 23 Waarvan akte IK HÊ0 POS Hm AXA&W LASTVAN /VlUiZSN... ik BN1K WO0&- W£T fsy» 'Ik weet zeker dat hij ons heeft gemist toen hij op sterven lag' ...MAA&O0K VAt* ZWAMMB M PU S PIT OAATIM P6P4PfÉRÉN Klein herstel In principe is de grondeigenaar ver antwoordelijk voor de schade door ongedierte. In geval van een huur huis valt het bestrijden of voorko men van ongedierte onder kleine herstelwerkzaamheden, schrijft het Meldpunt Ongedierte. Die kosten zijn voor rekening van de huurder, tenzij anders staat omschreven in de huurovereenkomst. Bovendien is verhuurder niet ver plicht een gebrek aan huurgenot te herstellen als de oorzaak bij de huur der zelf ligt. Daarop kan een uitzon dering worden gemaakt als valt aan 'Ik ben al honderden euro's aan bestrijders kwijt, maar ik kom er gewoon niet van af' te tonen dat de overlast van onge dierte door andere huurders wordt veroorzaakt of als het om een struc tureel probleem gaat. Eucalyptusolie Anna Marij van der Meulen zegt van alles te hebben geprobeerd om van de muizen af te komen. ,,Na elke maaltijd stofzuigen, gif strooien, al het eten in plastic bakken doen'', somt ze op. De Amsterdamse heeft zelfs haar huis besprenkeld met euca lyptusolie, omdat ze gelezen had dat het zou helpen. ,,Ik ben inmiddels ook al honderden euro's kwijt aan bestrijders, maar ik kom er gewoon niet van af. Dit is een oud huis. Het is onbegonnen werk.'' Als je echt van ongedierte af wil komen, moet je verder kijken dan alleen het bestrijden, zegt ongedier- TIPS tebestrijder Kroon. ,,Het gaat erom dat je de oorzaak van het probleem aanpakt.'' Als voorbeeld noemt hij het zilver visje, een klein insect dat op vochtige plekken zit, zoals de badkamer of de kelder. ,,Voor twaalf euro koop je zo een spray tegen die beestjes, maar dan los je niet op wat er daadwerke lijk aan de hand is. Misschien is er een lekkage in de leiding of de kruip ruimte. Als je die onzichtbare vocht- oorzaak niet oplost, is het dweilen met de kraan open.'' e zit aan mijn bureau, samen met haar twee zoons. Een kleine vrouw van eind zeventig met droevige ogen die zich af en toe vullen met tranen. Ze heeft een Verklaring van Erfrecht no dig. Haar man is overleden en diens nalaten schap moet worden afgehandeld. Achter die eenvoudige zakelijke actie gaat een wereld van leed schuil, blijkt als ze haar verhaal vertelt. Ze zijn 53 jaar getrouwd geweest. Lief en leed gedeeld, kinderen gekregen en opgevoed, kleinkinderen omarmd. Nu is hij gestorven, ge ïsoleerd in zijn kamer in het verpleeghuis waar hij sinds twee jaar was opgenomen. Ze huivert als ze denkt aan zijn eenzame laatste weken, waarin niemand bij hem op bezoek mocht komen vanwege het gevaar op besmetting. Het doet pijn dat ze niet eens afscheid van hem heeft kunnen nemen; hem niet nog een keer heeft kunnen vertellen dat ze van hem hield, dat hij een goede man en vader is geweest. Dat ze zijn hand niet meer heeft kunnen vasthouden. Zo te sterven verdient niemand, SSÊÈk zegt ze. ,,Hij had alzheimer. Soms herkende hij ons niet meer, maar hij was altijd blij ons te zien. Hij moet zich in heldere momen ten hebben afgevraagd waar om we niet meer kwamen. En ik weet zeker dat hij ons heeft gemist toen hij op sterven lag.'' Ze heeft begrip voor het verpleeghuis, dat vanwege corona gedwongen was bezoek te verbieden. En ze weet ook zeker dat het personeel tot op het laatst zijn uiterste best voor hem heeft gedaan. ,,Zulke lieve meiden.'' Maar wat voelde het raar toen hij was overleden en ze te horen kreeg dat zij en haar zoons niet eens zelf zijn kamer mochten leeg ruimen. Te riskant, vond het verpleeghuis. Door alle overlijdens- gevallen van de laatste weken had het tehuis geen ruimte meer om zijn spullen ergens op te slaan. Intussen moest die kamer toch leeg. 'Kunt u zijn spullen komen ophalen? Dan zetten we ze wel bij de voordeur.' Met een gehuurd busje zijn haar zoons naar het verpleeghuis gereden. ,,Of ze oud vuil kwamen ophalen.'' Ze heeft in het uitvaartcentrum nog een laatste blik op hem kunnen werpen. Aanraken mocht niet. En hoewel ze een grote familie hebben en veel vrienden en kennissen, mochten er bij de uitvaart maar een paar mensen aanwezig zijn. ,,Het voelt of hij zomaar, zonder afscheid, uit ons leven is verdwenen. Dat is het ergst.'' Ik vertel het haar niet, maar ze is niet de enige. Al een paar maanden hoor ik dit soort verhalen. Het lijkt misschien allemaal wel mee te vallen met corona. Maar ik zie dat de ware ramp zich voltrekt in de verpleeghuizen, onzichtbaar voor de buitenwereld. woensdag 10 juni 2020 GO V Kt A 4 (Z'Td^kL A/A iztoe IK, NJI&T £?/W H&T £j EAJ £?F AUPB&, Z&G IX.MAAfZ - ANNA MARIJ VAN DER MEULEN V'20 Benieuwd wat TIP 2 zoals in glazen „Gevels zijn een je zelf kunt Voorkom potten of in perfecte schuil- doen om onge- rommel in en plastic bakjes.'' gelegenheid dierte buiten om het huis voor dieren. de deur te hou- „Verzamel geen TIP 4 Zorg er dus den? Bestrijder onnodige spul- Maak alle voor dat bij- Alexander len. Knaagdie- gaten en voorbeeld een Kroon geeft ren zoeken rust kieren kliko of planten enkele tips. en dekking. Als goed dicht. niet direct er op een plek ,,Muizen of rat- tegen de gevel TIP 1 weinig ver- ten kunnen al aan staan.'' Laat geen schuiving is, binnenkomen afval slingeren. zien ze dat als door openingen TIP 6 ,,Als je je huis een nestgele- van een paar Voorkom schoon én genheid.'' millimeter. Zorg vochtproble- droog houdt, ervoor dat er men door blijft het TIP 3 geen gaten in onderhoud meeste onge Berg voedsel huis zijn, bij- „Preventie is dierte weg. op in afgeslo- voorbeeld in de belangrijk. Zorg Dieren komen ten potten gevel of te dat de dakgo- vaak af op of bakjes. grote ventilatie- ten schoon zijn, voedsel, dus „Muizen kunnen openingen en controleer de leeg vuilnis- door karton of ruimtes rondom dakpannen bakken dage- folie heen kna- binnenkomende regelmatig en lijks, ruim tuin- gen. Zorg er leidingen.'' let er op dat de afval op en laat dus altijd voor regenpijpen geen vuilniszak- dat al het eten TIP 5 correct afwate- ken in en rond echt goed is Plaats geen ren. Zo voor- het huis slinge- afgedekt en materialen kom je vocht- ren.'' beschermd, tegen de gevel. problemen.'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23