GELD Snelle laptop voor dagelijks gebruik Meestal draai je zelf voor de kosten GOEIEKOOP Laptops 22 499 Ongedierte kan voor flinke overlast en schade zorgen. Op een enkele uitzondering na kun je je daar niet tegen verzekeren. Kun je de ellende dan wel voorkomen? Acer Swift 3 Lenovo S340 699 HP Pavilion 15 699 Anna Marij van der Meulen (44) heeft al ruim vier jaar last van muizen. ,,In de woonkamer, in de bestek- la, in mijn handtas: ze zit ten echt overal. Ik heb ze weleens over het speelgoed van mijn twee jonge kinderen zien lopen. Weerzin wekkend!'' De ellende begon toen haar vorige buurman (,,een beetje vieze jongen'') ging verhuizen. ,,De nieuwe bewoners hebben het hele huis verbouwd, en toen zijn die mui zen naar mijn huis gekomen.'' Behalve overlast kan ongedierte ook een behoorlijke schadepost ople veren, weet bestrijder Alexander Kroon van Vermex Ongediertebe- strijding. ,,Ik had eens een klant die een huis had gekocht zonder het te laten keuren. Dat bleek vol te zitten 'Schade door ongedierte komt meestal voort uit achterstallig onderhoud of onachtzaamheid' met houtworm. Toen liep de teller zo op naar een paar duizend euro. En heb je bijvoorbeeld last van een zwam in je vloer, waardoor de balken vervangen moeten worden, kost dat al gauw 15.000 euro.'' Steenmarter Hoe voorkom je zulke onvoorziene kosten? Dat is lastig, want tegen de meeste schade door ongedierte kun je je niet verzekeren. „Schade door knaagdieren of onge dierte valt bij inboedel- of opstalver zekeringen vrijwel altijd buiten de dekking'', zegt Paul Koopman van het Verbond van Verzekeraars. ,,De reden is dat dit soort schade meestal voortkomt uit achterstallig onder houd of onachtzaamheid. Dat is bij voorbeeld het geval bij schimmels, WAT KOST AANPAK? houtrot, houtworm of muizen.'' Eigenlijk is er maar één uitzonde ring: schade veroorzaakt door een steenmarter. Dat is een roofdier dat vooral in het oosten van Nederland veel voorkomt en in huizen of onder motorkap van een auto kruipt. De steenmarters komen af op de warmte en kunnen isolatiemateriaal bescha digen. Bougiekabels, remleidingen, sensoren: niets is veilig voor ze. Al zijn bruine ratten volgens Kroon vaak de schuldige van knaagschade in auto's. Schade door ongedierte valt door gaans buiten de dekking van een (op- stal)verzekering. En daar valt een steenmarter ook onder, stelde Aegon in 2014 toen de verzekeraar een claim van een klant afwees. Die had voor 331 euro zijn dak laten repareren na dat een steenmarter daaronder had huisgehouden. De klant vond dat de steenmarter niet als ongedierte kon worden aan gemerkt aangezien het een be schermde diersoort is. Het Kifid (Klachteninstituut Financiële Dienstverlening) stelde de klant, mede na het raadplegen van de Dikke van Dale, in het gelijk. Claimen Ook bij een volledig casco (allrisk) autoverzekering kun je vaak schade door een steenmarter claimen, zegt verzekeringsexpert Eelko van Dijk van vergelijkingswebsite Independer. Al moet je wel de afweging maken of dat de moeite waard is. ,,Je hebt vaak te maken met een eigen risico en daarnaast een terugval in je schade vrije jaren. Als je claimt, kan je pre mie omhoog gaan.'' Een rekenvoorbeeld: ,,Stel het scha debedrag is 500 euro. Daar trek je je eigen risico, meestal 150 euro van af. Dan blijft er een vergoeding van 350 euro over, maar daardoor gaat je pre mie met 20 of 30 euro omhoog. Het duurt vijf jaar voordat je weer je oude kortingsbedrag heb. Dan heb je dus niets aan zo'n claim. Dat is natuurlijk anders in het geval van een paar dui zend euro schade, dan hoef je niet te twijfelen.'' woensdag 10 juni 2020 GO Een goede laptop kostte vroeger een flinke duit, maar die tijd is gelukkig al even voorbij. Ook in de prijscate gorie 500 tot 800 euro, de middenklasse, vind je tegen woordig uitstekende én snelle toestellen, met dank aan de processors. En die volstaan prima voor onder meer internetten, documenen opstellen en e-mailen. Voor studie of dagelijks gebruik dus. Wil je graag een compacte laptop, dan is eentje van 14 inch (scherm van 31 cm breed) een interessante keuze. Tweakers raadt onder meer onderstaande drie lap tops aan in hun tweemaande lijkse laptoptest. O Stevig dank- werkgeheu- zij metalen gen. behuizing. O Goed scherm O Lange accu- met een full duur (11 uur hd-resolutie £9 sr lip dt 1 f - M bij een web- en een mat brouwsen- test). paneel. O Goed uitge O Helderheid rust met een en kleurbe- solid state reik is minder drive van 512 indrukwek- GB en 8 GB kend. O Uitstekende prijskwaliteit- verhouding. O Sneller dan de concur rentie. O Batterij houdt het 9 uur vol tijdens inter netten. O Solid state drive van 512 GB, een extra harde schijf plaatsen is mogelijk. OHDMI 2.0- aansluiting. O Geen vinger afdrukscan- ner. O Geen camera met gezichts herkenning. O Zit een snelle aansluiting AMD Ryzen 5 (voor de lief- 3500U-pro- hebber). cessor in. 016 GB werk- O De grafische geheugen en kaart is min- een 512 GB der snel dan ssd. die van Le O Meer werk- novo. geheugen dan de Le novo. O Ethernet- Weg met dat ongedierte, maar hoe? ANNELIES BONTJES - PAUL KOOPMAN, VERBOND VAN VERZEKERAARS Globale prijsindi catie van profes sionele bestrijding van ongedierte. Verwijderen wespennest 75-95 euro. Verwijderen eikenproces- sierupsen uit een boom 125-300 euro Bestrijden bok torkever (hout) 350-1500 euro (afhankelijk van mate waarin hij zich heeft ver spreid) Bestrijden muizen 125-250 euro Bestrijden ratten 150-275 euro Bestrijden zilvervisjes 150-175 euro Bestrijden kak kerlakken 150-175 euro Mollen vangen 95 euro Marter verjagen Beschermde dier soort, mag niet professioneel wor den bestreden. Een marterverja- ger met ultrasoon geluidssignaal kost 27 a 49 euro. Meer testresultaten op tweakers.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22